Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Slzičky Idy Kelarové

12.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Slzičky Idy KelarovéAPSORA „ slzičky“, ale i „ poselství a andělé krásy“ to vše jsou možné překlady slova, které toto poselství skutečně nese.

„Vždy jsem měla potřebu zpívat nahlas, aby mě všichni slyšeli a vyslyšeli. Když jsem rok cestovala sama s pianem po turné v severním Norsku, poprvé jsem tenkrát cítila, co znamená význam slova „samota“… Cítila jsem, jak je svět veliký, a já jsem se cítila tolik malá, ztracená a samotná. Už tenkrát se ve mně zrodila jedna velká a hluboká touha. Cítila jsem, že mohu svůj hlas ještě zesílit a posílit o mnoho dalších hlasů, neboť bude-li nás více, uslyší nás celý svět... „ vzpomíná Ida Kelarová.

Svůj sen si splnila. Počátkem roku 2003 založila z absolventů svých hlasových workshopů profesionální sbor amatérských zpěváků Apsora. Jen v Čechách má sbor na padesát členů, probíhají dalčí konkurzy, zakládají se sbory i za hranicemi a projekt dostává mezinárodní charakter. Sbor pravidelně koncertuje a nyní vydává i CD. Obsahuje tradiční romské písně, jejichž autorem je většinou Desiderius Dužda, ale i jiní současní romští umělci. Spolu s CD vychází sborník písní repertoáru sboru Apsora

Od roku 2002 na hradě Svojanov spolupořádá Ida v součinnosti s nadací Miret letní tábory pro romské i neromské děti. Většinou pocházejí z dětských domovů, opuštěné rodiči. Ida věří, že děti jsou čisté a je v nich naše naděje. Snaží se jim ukázat jejich kulturní kořeny, ale zároveň podporou romských talentů inspirovat cestu lepšího života.
„ Chceme ukázat, že ne všichni Romové jsou špatní, nesouhlasím, že o člověku se má rozhodovat podle barvy pleti. Je třeba vytvořit most mezi „gádžami“ a Romy, naučit se komunikovat, nežít ve strachu. Musíme pochopit, jací jsou, teprve pak pomoc bude účinná, jinak může i uškodit. Je a bude to těžká cesta, ale daří se, čehož jsou důkazem svojanovské tábory,“ říká Ida.

Benefiční koncert Idy Kelarové, skupiny Romano Rat a mezinárodního pěveckého sboru Apsora se uskuteční 18. prosince od 19:00 hodin v evangelickém kostele U Salvátora v Praze 1 - Salvátorské ulici na Starém Městě.
Každý, kdo na koncert přijde, stane se součástí mezinárodního projektu a pomůže získat peníze pro letní umělecké dílny a tábory pro romské a neromské děti bez rodičů, děti z dětských domovů a ze sociálně slabých rodin. Drobná pomoc může mít pozoruhodné výsledky. Také výtěžek z prodeje CD i zpěvníku půjde opět na konto MIRET, které CD i zpěvník vydává.

“ Věřím, že všichni lidé umí zpívat, jen někteří o tom ještě nevědí. Je třeba se otevřít, nestydět se. Většinou v sobě skrýváme velký prostor pro problémy a smutky, je třeba je opustit, zazpívat si, zakřičet, vše špatné vyhnat zpěvem. Apsora nabízí zázemí, kde ani tak nezáleží na prvotřídním zpěvu, ale dává možnost vnořit se z celé duše do myšlenky života bez zbytečných hranic v myslích lidí, “ dodává Ida Kelarová

Poznámka redakce: Idu Kelarovou mohli vidět diváci v pátek 2.12. na ČT1 v pořadu Jana Krause "Uvolněte se prosím."

Zdroj fotografie: archiv autora


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Líba - 12.12.2005 - 8:24

Hodnotný článek. Znám obě sestry Kelarovi a obou si vážím. Projekt Idy je právě to co tenhle svět potřebuje. Neluvit jen o pomoci a začít od sebe, přispět svojí troškou do mlýna. Neplatí-co já zmůžu v tomto prohnilém světě. Každý může pomoci a to podle svých možností. Ida pomáhá sobě i ostatním zpěvem. Spojuje lidi a to je hlavní.


Od: Hana Formánková - 13.12.2005 - 7:58

Líba
Souhlasím všema deseti, když každý přispěje svou troškou do mlýna, tak lidé může společně pak roztočit celé velké mlýnské kolo dobra a pomoci a svět nebude už tak beznadějně prohnilý.


Od: Jindřiška - 13.12.2005 - 10:36

ano
,já ale radši přispívám momentálně tak, abych si byla jiszá, že adresát moji pomoc dostane( jestli si v dnešní době může být člověk něčím jist), tak nosím psí granule do útulku a pevně doufám, že je nějaký úředník neschroupá. Na druhou stranu velice oceňuji lidi, jako Ida, kteří si troufnou do větších projektů. I když na začátku vlastně také byla jen kapka. Všem díky!


Od: Marcela - 14.12.2005 - 10:05

Jen mě tak napadlo...
Ardesáti této pomoci mají jména - Paťa, Marie a spousta ostatních...Stačí přijet podívat se v létě na Svojanov, jak tyto děti bez domova rozkvetou...
Kromě peněžní pomoci totiž dostávají i mnohem cennější věci, jako je ČAS, zájem o ně a důvěru v ně od všech, kteří se na tomto projektu účastní a kterým stojí za to, podnítit v nich to dobré. V kom jiném, když ne v dětech...
A když vám zazpívají, zabubnují a zatančí, chytnou vás za srdce a vy víte, že vaše práce má smysl..
Jsem jednou z členek Apsory a jsem nesmírně šťastná, že se mohu účastnit tohoto mezinárodního projektu, který je opravdu jedinečný...A velice se těším na nedělní koncert pro všechny, kteří přijdou zakusit ten nesmírně silný náboj, který vnímám při každém tónu..
Přeji všem krásné vánoční svátky. M.K.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.3256 s