Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ve Vinohradském divadle se svlékli Donaha!

15.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ve Vinohradském divadle se svlékli Donaha!Příběh party lidí, kteří přišli o práci a svou těžkou situaci řeší založením mužské striptýzové skupiny, se nejprve objevil v roce 1997 ve stejnojmenném britském filmu, který získal i Oscara.

Poté vznikl muzikál, který měl úspěchy na Broadwayi a v londýnském West Endu.
Vinohradské divadlo tak na svých prknech uvádí představení, jež se odlišuje od zavedeného, trochu konzervativního repertoáru. Nabízí módní typ muzikálu, tzv. "moviecals" (muzikálové úpravy filmových scénářů).
Muzikál Terrence McNallyho a Davida Yazbeka Donaha! se dosud hrál pouze mimo Prahu (liberecké Divadlo F. X. Šaldy, v Uherském Hradišti a v Pardubicích).

Osud, který v současné době může postihnout skoro každého. Skupina mužů ze dne na den ztratí zaměstnání a snaží se najít východisko ze své situace produkcí striptýzového show. Myšlenka na vydělání závratného balíku peněz je natolik oslní a pohltí, že jí podřídí celé své konání. Postupně se ukazuje, že ztráta zaměstnání neznamená pouze finanční nedostatek, ale i poznání, že muž bez práce není celým mužem a hrozí mu i osobní a společenská destrukce. Pocit, že okolí je sleduje skrz prsty, sílí a zároveň nahlodává jejich hrdost. Každý ze šestice musí řešit i své osobní problémy, které se najednou stávají klíčové pro jejich existenci.

Iniciátorem striptýzového show se stává Jerry, jehož žene vidina ztráty syna, pokud nebude schopen přispívat na jeho výchovu. Do této role je obsazen nový člen souboru Filip Blažek, již ostřílený muzikálový matador ( Krysař, Galileo či Tajemství). Jerryho zahrál jako impulzivního, razantního organizátora, ale zároveň i snaživého otce.
Na opačné straně stojí obtloustlý myšáček Dave Michala Novotného. Bojuje nejen s nezaměstnaností, vrozenou nerozhodností, ale i neustálou chutí k jídlu. Výčitky maskuje sebeironickými poznámkami, jež jeho postavu neobyčejně zlidšťují.
Bez přehlédnutí nezůstane potřeštěný, pohybově nadaný, ale neustále potlučený Ethan (Daniel Bambas). Pavel Batěk coby ušlápnutý, citlivý Malcom zůstává ve stínu ostatních tady i v životě, Harold Nichols Pavla Rímského v roli nejistého choreografa, ocvočkovanému mladému starci Noahovi (Bejkovi) v podání Ladislava Freje schází k dokonalosti jen ten zpěv, zato si získal přízeň publika.
V dětské roli svojí přirozeností a talentem zazářil Josef Láska, předvedl rozpustilého neposluchu, ale i vnímavého a rozumného skoro dospěláka, sic pořád značně mrňavého.

Pozadu nezůstalo ani ženské osazenstvo. Úžasná je pianistka na penzi Jeanette Jiřiny Jiráskové, belhající se, s nezbytnou cigaretkou, ale bušící do kláves jako zkušená barová hvězda. Zaslechneme jistě paní řídící ze Slunce, sena. S půvabem a razancí sobě vlastní setře kohokoli bez rozdílu. Skvělý výkon podala i B. Munzarová, S. Postlerová, Juřičková i Marková - dámy nakonec musely chtě nechtě uznat, že nejlepší chlapi jsou právě ti jejich..

Režisér a choreograf Radek Balaš má dost zkušeností, aby zvládl i nemuzikálový soubor.
Podařilo se mu vytvořit inscenaci, která šikovně těží z jeho předností, tzn. charakterního herectví, zatímco jen činoherní zpěv, akrobatické a taneční prvky trochu pokulhávají, ale nepůsobí rušivě, vhodně podkreslují děj. Režiséra nutno vyzdvihnout nejen za odvážný počin, ale i za zvládnutou grotesknost jednotlivých situací (divácky atraktivní výjevy z konkurzu, nácviku...), která nutí ke smíchu a uvolňuje, ale hlavně za to, že nezneužil nabízeného materiálu k lascivní podbízivosti. Myslím, že i divák, který se na „TO“ těšil, odcházel spokojen s decentním závěrem.
Pokud divadlo otevře dveře i dalším svěžím dílům, divák záměr jistě ocení.

Terrence McNally a David Yazbek: Donaha!
Překlad Pavel Dominik, režie a choreografie Radek Balaš, scéna David Marek, kostýmy Jolana Schofieldová Izbická, dramaturgie Jolana Součková.
Premiéra 9. 12. 2005 v Divadle na Vinohradech.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0381 s