Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Světem vládne Závist

22.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Světem vládne ZávistZávist se pevně usadila mezi nejhoršími nectnostmi. Nejenže likviduje různými podpásovkami oběť, ale oběť dělá i ze samotného závistivce. Jeho myšlenky jsou pevně utaženy a nasměrovány k jedinému, tudíž destruktivnímu cíli. Zmítá se víru vlastní nenávisti.

Inscenace Vladařka Závist však takto jednoznačně temně nevyznívá. Pod jemnou ženskou rukou režisérky Enikő Eszenyi se vyvíjí lehce romantický komediální příběh, který spíše hladí, na rozdíl od krutější předlohy. I když v hlavní roli se skutečně předvádí Závist v různých polohách, přesto nepůsobí zákeřně, spíše definuje soudobé morálně společenské mantinely. Urozená Diana, hraběnka z Belfloru, krásná, hned veselá, hned smutná, se zamiluje do svého sekretáře, ale své lásce nemůže plně otevřít srdce. Teodor je nižšího původu, zároveň miluje služebnou Marcelku. Dianu sžírá žárlivost a nejedná přímočaře. Když ho nemůže milovat ona, tedy ani nikdo jiný. Odtud se odvíjí další zápletky. Diana se nechová zrovna dle morálky, ale lstivých pravidel milující ženy. Zmatený Teodor pro nejistý společenský vzestup obětuje opravdovou lásku. Ale ani Marcelka se příliš dlouho netrápí a brzy nachází útěchu.
Naštěstí se jedná o pohádku a v závěru je "každá ruka v rukávě a každé srdce naplněno láskou".

Klasický příběh navyšují kvalitní výkony herců. Dianě (Martina Válková) věříme, i když si hraje na nedostupnou a chladnou, že je skutečně zasažena šípem Amorovým, ale neví, jak s novým citem zacházet. Své city se bojí dát najevo, příliš ji svazují dobové konvence a tak trápí nejen sebe, ale i okolí. Pracně odráží milostné ataky markýze Ricarda a hraběte Federica. Teodor (David Matásek) je typ člověka, jenž zavětřil příležitost a hodlá ji využít. Zpočátku má ještě závazky, nechce je zpřetrhat, ale posléze se už řítí na skluzavce lásky. Zmatený netransparentními náznaky se nakonec, po pokusech o vraždu na jeho osobě, rozhodne utéci do Valencie. Skvěle působil také jeho věrný sluha Tristan (Michal Slaný), výborně se orientující (lépe než jeho pán) v prekérní situaci, pomáhá pánovi získat hraběcí původ. Snad ještě připomenout výtečný výkon Fabia ( Vladimír Javorský), jenž svoji mužnost musel podpořit mohutným tácem. Své postavení na jevišti výborným herectvím potvrdili i ostatní a přispěli k velkému úspěchu představení.

Celá inscenace byla příjemně kolorována pestrými kostýmy renesanční Neapole, podmalována říznou hudbou a zpěvem, divokými, dobře zvládnutými tanečními vsuvkami. Takto variabilní, působivé podání diváky velice oslovilo.

Autor příběhu Lope de Vega, celým jménem Lope Félix de Vega Carpio, se narodil v roce 1562 v Madridu, studoval na universitě v Alcale. Je považován za zakladatele španělského dramatu, mnoho jeho děl se řadí k žánru tzv. komedie ,,pláště a dýky´´. Jeho život byl velmi bouřlivý a nekonvenční, předobrazem jeho děl.
Vystřídal řadu povolání, byl ženatý, mimoto měl asi sedm nemanželských dětí. Po určitém zklidnění vstoupil do františkánského řádu a roku 1614 přijal kněžské svěcení. Zemřel v Madridu jako kající se hříšník dne 27.9.1635. Psal velice progresivně, dokázal hru stvořit během jediného dne. Je autorem snad 2000 her, právem bývá nazýván „zázrak přírody“. Dodnes máme dochováno jen asi 470 her. Zahradníkův pes patří mezi nejživější a nejvtipnější komedie. Dílo, psané ve formě dobrodružného románu, psychologicky citlivě zpracovává téma hry lásky a žárlivosti v milostném trojúhelníku,

Premiéru hry Vladařka Závist uvedlo Národní divadlo 15. prosince 2005
Překlad: Emanuel Frynta
Režie: Enikő Eszenyi
Scéna: Tom Ciller
Kostýmy: Kateřina Štefková
Hudba: Peter Mankovecký
Dramaturgie: Jan Hančil

Hrají: Martina Válková, David Matásek, Michal Slaný, Magdaléna Borová, Pavla Beretová, Jaromíra Mílová, Oldřich Vlček, Vladimír Javorský, Richard Fiala, Alexej Pyško, Karel PospíšilKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.024 s