Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nefritový škorpión útočí

26.12.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nefritový škorpión útočíCo všechno se může stát, když prohodíte, jen tak mimochodem, názvy nevinných zeměpisných lokalit – Konstantinopol a Madagaskar? Na to odpoví jiskřivá komedie W. Allena s názvem Prokletí nefritového škorpióna.

V Divadle na Jezerce od počátku sází na jistotu. Výběr her zaručuje kvalitní a inteligentní příběhy prošpikované kouzelným humorem. Diváka nelapají podbízivou zábavičkou, ale vaří z čerstvých ingrediencí: vynikající herecké výkony, pevná ruka režiséra a v neposlední řadě znamenité scénáře. Výsledkem je i divadelními gurmány lehce strávená pochutina, nehrozící kocovinou z pokleslosti.

Principál Hrušínský již podruhé oslovil herce a režiséra Ondřeje Sokola (poprvé úspěšná hra Zahraj to znovu, Same), aby se ujal adaptace Allenova textu (původně film). Výsledkem je retro inscenace založená nejen na vtipných replikách, kterých je nepočítaně, na nečekaně fantastické, ale prosté zápletce, ale hlavně na nadstandardním výkonu účinkujících.

Děj nás zavede na počátek čtyřicátých let, kdy Evropou kráčí černá bota fašismu, zatímco v Americe kvete klasický zločin a'la „hříšní lidé“. Do trochu konzervativní, ale úspěšné agentury přichází rázná, ambiciózní i okouzlující Betty Ann Fitzgeralldová (Kateřina Lojdová), aby provětrala zatuchlé spisy i pracovníky a zvýšila efektivitu práce. Naráží na detektiva Cecila Winstona Briggse (Jan Hrušínský), který se cítí ohrožen nejen jako vyšetřovatel, ale i jako muž. Bravurně dokáže vystřihnout nesmělého, rozpačitého, záhadnými okolnostmi štvaného, na druhé straně umí se šarmem, jen tak na půl huby setřít vetřelce - najaté dementní vyšetřovatele. V žádném případě však není muž-bačkora, pod slupkou zranitelnosti se skrývá cílevědomý a snad i sebevědomý člověk. Před výkonem Jana Hrušínského se až tajil dech.
Díky hypnotickému zásahu Voltána Polgára se stává zlodějem šperků nejen on, ale i Betty.
Záletné vztahy, k tomu ještě na pracovišti, vyžadují spoustu energie a výmluv, což dokonale zvládá Chris Magruder (Martin Preiss), občas však musí unaveně pročísnout svůj řídký vlas, aby nabral ztrácející se životní rovnováhu.
Zajímavé panoptikum různých postav a charakterů vytvořila pouhá trojice herců. Miluše Šplechtová (sekretářka Laura i Linda, která neví, co je mužské odmítnutí), Jaroslav Kepka a Zdeněk Hruška (detektivové, úředníci, žebrák, hypnotizér).
Jednotlivé odlišné charaktery byly vykresleny tak brilantně, že případná přítomnost dalších herců by byla zbytečná. I když Hrušínský bezesporu exceloval, nechal i ostatním potřebný prostor k sebevyjádření.

Za zmínku stojí i jednoduchá, ale variabilně multifunkční scéna, která umožňuje okamžité změny, jež diváka neruší, neboť je skoro nepostřehne.


Divadlo Na Jezerce - Woody Allen: Prokletí nefritového škorpióna
Přeložil, upravil a režíroval Ondřej Sokol, scéna Adama Pitra, kostýmy Eva Pitrová, hudební spolupráce Ladislav Greiner.
Premiéra 20. prosince 2005.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1942 s