Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 24.4.2024, svátek má Jiří 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Umí být výstřední

04.01.2006   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Umí být výstředníTato emisní "Krabí mlhovina" se nachází v souhvězdí Býka. Je od Země vzdálena zhruba 6500 světelných let a je pozůstatkem výbuchu supernovy, který lidé na Zemi sledovali v roce 1054. Ne náhodou se ocitla na obálce knihy "Výstřední vesmír", kterou vydalo nakladatelství Paseka. Jedná se odbornou publikaci astronoma Roberta P. Kirshnera, specialistu na supernovy.

Kniha svým gradujícím obsahem připomíná hru, která nevinně začíná a vážně končí.

V první části knihy nám její autor, Robert Kirshner, popisuje Vesmír a historii zkoumání Vesmíru jako napínavý příběh, v němž odhalujeme, jak z mikrospicky malých principů lze odvodit stáří Vesmíru, jeho fungování, ale také fyzika hvězd. Kirshner se nebojí použít amatérského jazyka a na běžných příkladech nám ukazuje rozsáhlost Vesmíru: "Představíte-li si zmenšený model, v němž Slunce má velikost hrášku, pak nejbližší hvězdy budou stovky kilometrů daleko. Vzdálenosti mezi galaxiemi, přestože jsou milionkrát větší než typické vzdálenosti mezi hvězdami, nejsou však nijak obrovské ve srovnání s jejich rozměry. Představíte-li si Galaxii jako jídelní talíř, pak naše nejbližší velká sousedka galaxie v Andromedě (M31) bude pouhé tři metry daleko, na druhém konci svátečně prostřeného stolu."

Dále se R. Kirshner věnuje rozpínání Vesmíru a teorii Velkého třesku, který často my laikové chápeme jako rozpínání hmoty z jednoho bodu, podobně jako výbuch granátu a jak se jeho jednotlivé střepiny vzdalují do prostoru, od místa výbuchu. Kishner vysvětluje, že Vesmír je homogenní a souměrný a expanzi Vesmíru popisuje pomocí vysvětlení Hubbleova zákona (rychlost je úměrná vzdálenosti) takto: "V kuchyňském příměru byste byli hrozinkou v kynoucí vánočce. Jak se vánočka během pečení všemi směry rozpíná, ostatní hrozinky se v souladu s Hubbleovým zákonem od vás vzdalují." Kishner ještě dodává, že "kosmická expanze nijak nesouvisí s existencí okraje ani nevyžaduje existenci středu - každému pozorovateli se zdá, že se prostor lokálně zvětšuje a on sám je uprostřed tohoto rozpínání."

V poslední části knihy se Kirshner zabývá supernovami a v knize úměrně se složitějším tématem přibyde fyziky (na úkor jednoduchých příkladů). Rozhodně se tedy nejedná o relaxační poznávání základních hodnot, nýbrž o skutečné studium, podložené znalostmi fyzikálních principů, poctivé studium vyžadující zapisování poznámek a porovnávání teorií a závěrů.

Robert P. Kirshner (1949), profesor astronomie na Harvardově univerzitě a zástupce ředitele Centra pro astrofyziku Harvardovy univerzity a Smithsonova ústavu, se ve své vědecké práci zaměřuje hlavně na výzkum supernov, dynamiku galaxií a jejich evoluci a na kosmickou expanzi. Napsal více jak 200 vědeckých článků. Jeho práci o zrychlujícím se rozpínání kosmu v časopise "Science" označili za vědecký objev roku 1998. V roce 2003 byl Robert P. Kirshner zvolen prezidentem Americké astronomické společnosti.

Zdroj fotografie: www.paseka.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0908 s