Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 12.10.2024, svátek má Marcel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vášnivou náklonnost vyjádřil sérií portrétů

15.02.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vášnivou náklonnost vyjádřil sérií portrétůUmělecká bezradnost historizujících a akademických směrů druhé poloviny 19. století oživila nové styly a už koncem století Paříž přitahovala umělce ze zahraničí. Vytvořilo se tu výjimečné experimentální ovzduší, klokotal impresionismus, kubismus, fauvismus a expresionismus, směry se postupně přelévaly a ztrácely vyhraněný originální ráz.

Umělci ukrajovali z velkého bochníku abstraktního umění krajíce jen pro sebe, tvůrčí svoboda se snoubila s materiální chudobou a vytvářela jiskřící inspiraci.
Zádumčivost a originalitu přinášeli především Židé z východní Evropy, prchající před pronásledováním i, z touhy po nezávislosti a rovnoprávnosti, malovali obrazy plné horoucí životnosti a dramatické vášnivosti. Mezi nimi jako jasná hvězda zářil Mark Chagall - Francouz s rusko-židovskou duší.

7. července 1887 se narodil ve Vitebsku v carském Rusku v rodině chudého prodavače ryb jako Mojše Zacharovič Segal. Již brzy se projevilo jeho výtvarné nadání! Maloval svého bratra i sedm sester, matku sršící energií, jež symbolizovala neotřesitelnou víru ve vyvolenost židovského národa, i záhadného a smutnícího otce, již dávno rezignujícího na vlastní osud. I rodné městečko se stávalo námětem jeho obrazů - kostely, synagogy, továrny, přístav, ale i polorozpadlé dřevěné domky na nevydlážděných uličkách se zahrádkami a ploty.

Odmítl realistické kopírování ve škole Jehudy Pena, kam začal chodit a odjíždí do Petrohradu. I tam je neustále v rozporu s akademickým přístupem a
experimentuje, sám hledá
nové cesty v zázračně barevném vidění světla. Kromě malování se schází s židovskými intelektuály, diskutují o současném umění a touží získat pro židovskou kulturu mezinárodní rovnost, ne ji zatracovat, ani vymaňovat. Studuje u malířky Zvantsevové a velmi si toho považuje. Nachází svůj styl, jenž je prolnut symbolismem i dekorativním manýrismem.

Na podzim 1909 se seznamuje s Bellou Rosenfeldovou, budoucí manželkou. Vášnivou náklonnost dokumentuje série portrétů milované Belly, vypovídající o veliké lásce. I obraz, jenž dokončil po její smrti, proměnil v syntézu oblíbených námětů, oduševněle ztvárnil řadu vzpomínek, celek zapůsobí jako kronika šťastného manželství.

Díky mecenáši Vinaverovi odchází do Paříže, tehdejší Mekky umění. Maluje v Louvru staré mistry: „ Bylo to, jako by se mi zjevili samotní bohové.“ Ovšem brzy ho obklopovali i lidé z masa a kůže, M. Jacob, B. Cendrars a G. Apollinair. Ten se o něm poprvé zmínil v tisku. Paříž ho velmi silně ovlivnila. Čistota provedení se koupe ve zvučných barevných plochách, z obrazů čiší nevídaná energie. Stupňuje metaforické vyjádření, překračuje dosud platné hranice, hledá ztracené sny a vzpomínky, nerespektuje zákony gravitace, namalované objekty sjíždějí, levitují.

V předvečer války se vrací domů do Ruska a stále maluje. Po Říjnové revoluci se stává regionálním komisařem pro výtvarné umění ve Vitebsku, zřizuje a vede uměleckou školu. Kvůli konfliktu přechází do Moskvy, kde pracuje pro Židovské komorní divadlo, ale už v roce 1923 se opět vrací do Paříže. Hodně cestuje do zahraničí, maluje a vystavuje. S příchodem Hitlera jsou ničena jeho díla v Německu, ale to již má francouzské občanství. Válku prožil v USA, ale Francie ho neustále láká, stěhuje se do Vence. V roce 1969 - 73 vzniká v Nice Chagallovo muzeum. Dožil se vysokého věku, zemřel v Saint Paul de Vence dva roky před stými narozeninami.

Chagall se nikdy nezpronevěřil svému osobitému pojetí, originálně se vyrovnal s expresionismem, kubismem, surrealismem..., volil různé náměty, techniky, rozměry, nepodroboval se diktátu a tím obohatil soudobé světové malířství o poezii ruské duše a získal diváky i úspěch. Pro jeho tvorbu je typická výrazová síla ve formě rychlého nanášení jasných barev v tlustých vrstvách a extatické formy jinak poklidných námětů. Při malování se řídil vlastními představami a obrazotvorností, citlivě uváděl v soulad živé bytosti a věci, mistrovsky uplatňoval mlžné snové impulsy, jež převáděl do poznatelných motivů. Vypovídající jsou i přesvědčivě načrtnuté podobizny.

To vše si můžeme prohlédnout na reprodukcích některých jeho obrazů z různých tvůrčích období v knize Chagall z nakladatelství ALPRESS.

Zdroj fotografie: www.alpress.cz




Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2519 s