Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 10.10.2024, svátek má Marina 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Ano, jsem feministka

10.01.2006   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ano, jsem feministkaDočetla jsem se o ní: prozaička a scénáristka, feministka a autorka knih: Knížka s červeným obalem, Magorie aneb příběh velké lásky, Utrpení oddaného Všiváka, Temná láska, Banální příběh.
Když ji poznáte osobně: éterická bytost, jiskrně čišící vitalitou a sypající z rukávu filozofické úvahy s lehkostí kouzelníka, jistého si hájemstvím svého čarovného klobouku.

Na půdě Literární akademie J.&Skvoreckého jsem se ocitla na jedné Vaší přednášce, která mne velice upoutala širokým duševním rozměrem. Ezoterika, kosmologie, alchymie, taková slova zaznívala z Vašich úst, tím vším se tedy zabýváte? A přitahovaly Vás principy kabaly, vztahy jednotlivých věcí a zákonů mikrosvěta a makrosvěta, vždy, nebo jste se k nim jaksi přichomýtla spíš náhodou - a stanula před nimi v úžasu?

Ona zaznívající slova znějí exoticky jen proto, že byla bolševickým materialismem zapovězena. Jde ale především o změnu zorného úhlu a vykročení z mechanického dualismu a vůbec hmotařství, podle něhož lze k vesmíru něco přidat, nebo z něj něco ubrat. A to prosím téměř 2300 let před Buddhou a téměř sto let před geniální Einsteinovou teorií. Nově objevené staré principy mi už v pubertě otevíraly svět a usnadňovaly pochopení života. Patřím ke ctitelkám esoterických věd, ale do jejich hluboké znalosti mám daleko. Ale jsou tu jiní, kteří nahlédli a znají - a ti vydávají knihy...

Uznáváte křesťanství? (Někteří dnešní křesťané např. popisují svou víru v Boha jako víru ve spravedlnost či jakýsi vyšší přírodní princip, nepředstavují si Boha jako bytost, která vše řídí.)

Křesťanství není ani vyšší ani přírodní - je to jen princip. Maskulinní, subordinačně zorganizovaný a troufám si tvrdit dávno přežitý princip. Jeho strukturu obkreslil Platon podle organizační struktury spartských vojsk. A použil v Ústavě. Podle ní pak byla zorganizována a ustavena církev obecná čili katolická. Její základní rysy vládnutí převzal bolševik. Je to svým způsobem geniální model - jde-li jen a jen o to, získat a udržet moc. A manipulovat lidmi. Rozdělit je, trestat a krmit. Stalin, Hitler i Vatikán přisuzovali svým mocenským organizacím věčnost. Nesmrtelnost. Na věčné časy a nikdy jinak. Společný rys megalomanie, protože už ve třetí třídě děti vědí, že co vzniklo, zákonitě musí zaniknout. Těch společných rysů je až hrůza. Jen si všimnout - ale to mocenské organizace shodně zakazují - shodně se distancují od své podstaty, protože zaprvé a především je třeba dostat se k moci, že ano. Shodně také staví na lidech samostatně nemyslících a slepě poslušných. Spolehlivých. Potřebují vojáky. Proč asi...

Na výše zmíněné přednášce mne také velice zaujala Vaše věta: "Lidstvo vyrábí umění jako včely propolis."

Propolis je léčivý. Umělci jsou užiteční své komunitě svou citlivostí: vnímají silněji a dřív než si odolnější typy něčeho všimnou. Proto nejvíc lékaři, a pak bankéři a sportovci apod. umění milují a potřebují: jejich práce se odehrává ve velmi tvrdé realitě, takže si velkou citlivost v životní praxi sami nemohou dovolit. Od toho jsou tu umělci jakožto tvůrci rekonstrukcí intenzívních situací a dějů...


Býváte označována za feministku. Bohužel je toto oslovení dnes chápáno pouze v negativním slova smyslu, jak ho vnímáte Vy sama a cítíte se opravdu být feministkou?

Negativní smysl tomu slovu dala jednak nevyspělost - přesněji primitivní arogance některých novinářů, kteří částečně skrze své omezení, částečně koupeni STB začali zvesela zesměšňovat vše femininní, aniž si zjistili, o co jde; potom: tzv. ženské organizace za bolševika v podstatě hlídaly ženskou populaci a udržovaly ji z dosahu vlivu na běh věcí: vaječníky, podprsenky, háčkování, domácí nudle - to byla témata, určená ženám, aby nestrkaly nos do rozdělování financí a politiku vůbec. Svaz žen mimochodem financoval Národní frontu: jako jediný směl podnikat, měl mamutí monopol na „ženské časopisy" , takže každá babička, štrykující podle koupeného návodu, podporovala bolševika. Já sama se za feministku považuju, protože 1/ boj proti mužům je dualistický nesmysl, 2/ svět je přetěžkán maskulinním, silovým, konkurenčním principem a třebaže obchodu to hoví, dětem ani přírodě ne; 3/ je mi jasné, že zvýšit vliv žen na běh světa bude proces velmi dlouhodobý, protože muži chápou moc jako kořist - ne jako odpovědnost - a jednak proto, že v autech, ve zbraních a v drogách je tolik peněz, že se pánům nebude chtít dovolit ženské populaci mít na věc vliv...

Můžete nám představit svou poslední knihu? Kdy vyšla a o čem pojednává?

Poslední knižní podoba textu je Banální příběh. Je to scénář - nejde o žádný literární výkon - jen informace o ději. O jedné životní zkušenosti: "být použita jako zelená karta..."


Děkuji za rozhovor.


Víc o kursu Literární akademie, na kterém A. Berková přednášela: (klikni)



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0458 s