Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 10.10.2024, svátek má Marina 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mozartova hudba, která ještě v Čechách nezazněla

24.01.2006   Jindřiška Kodíčková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mozartova hudba, která ještě v Čechách nezaznělaK uctění 250. výročí narození W. A. Mozarta je připraven projekt MOZART PRAHA 2006. K jeho realizaci se sdružily přední kulturní instituce a organizace garantující jeho vysokou kulturní a profesionální úroveň. Více jak 150 koncertů, divadelních představení, recitálů a výstav zaměřené na dílo W.A. Mozarta přinese jedinečnou možnost poznat nejen všechna jeho díla, jež jsou svým vznikem spjata s Prahou, ale i nahlédnout do dalšího obdivuhodného potenciálu jeho skladeb.

Během roku zazní skladatelovy klavírní koncerty, oratoria, kantáty, symfonická i komorní tvorba, objeví se i dosud nehrané opery a balety. Mozartovo dílo bude dominovat i na festivalech Pražské jaro a Pražský podzim. V den Mozartova narození, tedy 27. ledna, se ve Stavovském divadle uskuteční slavnostní koncert České filharmonie. Hudební lahůdku obstará 1.května ve Stavovském divadle vystoupení Berlínské filharmonie s Danielem Barenboimem a fenomenální italskou mezzosopranistkou Cecílií Bartoli, která v Praze vystoupí poprvé.

Vídeňští filharmonikové pod taktovkou indického dirigenta Zubina Mehta přednesou 13. května v Obecním domě hudbu Mozarta a Mahlera. V rámci Pražského jara 27. května v Rudolfinu uslyšíme recitál slovenské legendy, sopranistky Edity Gruberové. Pozvání přijal i maďarský klavírista András Schiff. Vystoupí 11. dubna sólově s Českou filharmonií a o den později s Panochovým kvartetem.

Za zmínku stojí i účast renomovaných českých umělců, Ivana Moravce, Jiřího Bělohlávka a Jiřího Kouta, Dagmar Peckové, Václava Hudečka a dalších. A ke konci roku v malostranském chrámu sv. Mikuláše bude znít Rosettiho Requiem, stejně jako Mozartovu památku krátce po smrti uctila Praha.

Velmi očekávanou bude i česká premiéra opery Apollo et Hyacinthus, kterou připravuje Národní divadlo ve spolupráci s libereckým divadlem F. X. &Saldy. Nejde o operu v pravém slova smyslu, ale o vsuvky jen jedenáctiletého Mozarta do latinské školské hry na námět jedné z Ovidiových Proměn.

„ Mozartovské oslavy budou pokračovat také v květnu, kdy uvedeme obnovené nastudování Dona Giovanniho v dekoracích legendárního českého scénografa J. Svobody. Dílo hudebně připraví J. Kout, nové kostýmy vytvoří oscarový výtvarník T. Pištěk, “ dodal umělecký šéf opery J. Nekvasil.

Pozadu nezůstane ani balet, jak připomněl jeho umělecký šéf Petr Zuska: „ Kulaté výročí náš soubor oslaví březnovou premiérou s příznačným názvem Mozart? Mozart! Úvod večera bude patřit J. Kyliánovi a baletu Petite Mort na hudbu Mozartových klavírních koncertů. Ve druhé části půjde o světovou premiéru choreografie Requiem. Tato inscenace bude navíc unikátní z hlediska hudebního, jelikož části, které Mozart nestihl dopsat, jsou velmi citlivě, ale originálně dokomponovány mladým francouzským skladatelem R. Rentschem.“

Smíchovská usedlost Bertramka, kde Mozart bydlel během pražských návštěv a kde dopsal poslední takty předehry k opeře Don Giovanni, je dnes proslulou Mekkou milovníků Mozartovy hudby. Uskuteční se tu obsažný koncertní program, který tematicky mapuje Mozartův vztah k Praze a jeho vazby na české hudebníky. Slavnostní koncert v sobotu 28. ledna 2006 připomene velké přátelství Mozarta s českou pěvkyní Josefinou Duškovou. Na programu budou árie, které jí Mozart věnoval, v podání Ivety Jiříkové. Vladimír Chmela přednese árie z Figara a Dona Giovanniho. Hudbu doplní stálá expozice W. A. Mozarta a manželů Duškových na Bertramce, nabízí návštěvníkům dobové dokumenty, rytiny, obrazy, hudební nástroje a další památky. Program bude obohacen promítáním dokumentárního filmu Mozart v Praze.

Další doprovodné výstavy v průběhu roku představí hudební život v Praze na konci 18. století, seznámí nás s dalšími skladateli žijícími v Praze, ale i s památnými místy, kde zněla jejich hudba. Dokumentují životní osudy, umělecké inspirace i samotnou tvorbu W. A. Mozarta, neodmyslitelně spjatou s Prahou. Návštěvníci si jistě najdou čas na návštěvu Mozartova památníku v Klementinu. Mozart Klementinum navštívil už při své první pražské návštěvě v lednu 1787. Památník je skutečnou vzácností Národní knihovny ČR. Těžiště sbírky představuje kolekce vzácných dobových opisů a tištěných vydání Mozartových skladeb. Byl založen v roce 1837, čtyři roky před proslulým salcburským Mozarteem, a je tudíž historicky prvním „mozarteem“ na světě. Výstavy by měly být objevné pro zasvěcené zájemce a atraktivní pro nejširší okruh publika.

Mozartův rok chce přispět k tomu, „ aby si co největší část české kulturní veřejnosti mohla ujasnit, že pochopení tak velkého díla jako je Mozartovo nepřichází samo, jen příležitostným pasivním poslechem, ale u mnoha skladeb vyžaduje úsilí nejen ze strany interpretů, ale i ze strany posluchačů. Jako ostatně každé stoupání k výšinám….“




Zdroj fotografie:www.classicalarchives.com



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0277 s