Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 18.6.2024, svátek má Milan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Lék nejen na mediální pandemii ptačí chřipky

20.02.2006   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lék nejen na mediální pandemii ptačí chřipkyRozhovor s Tomášem &Sebkem, lékařem a koordinátorem projektu www.ptaci-chripka.cz a vedoucím autorského týmu, který vydal publikaci Chřipka a pandemie ptačí hrozba?

Výskyt ptačí chřipky se přibližuje k Evropě. Z východu jí to do Turecka trvalo několik let. Je možné odhadnout, za jak dlouho by mohlo dojít k ohrožení ČR?
Poprvé byl virus H5N1 popsán v roce 1996 v Číně. Kromě 1,5 milionu usmrcené drůbeže jeho následkem onemocnělo 18 lidí, z toho 6 ptačí chřipce podlehlo. Pak se 6 let nic nedělo. Znovu se virus objevil v roce 2003 a od té doby o něm slýcháme celkem pravidelně a zejména z asijských zemí. To je dáno hlavně díky kulturním
a ekonomickým faktorům lidí žijících na východě. Tam je zcela běžné soužití lidí a drůbeže, která je zejména zdrojem infekce H5N1. Směrem na západ to naopak běžné není, a proto registrujeme pouze ojedinělé informace o ptačí chřipce v EU.
Odpověď na otázku ohrožení ČR je velmi složitá. Odborníci u nás se většinově přiklánějí k názoru, že je ptačí chřipka problémem zejména veterinárním a že nám reálné riziko nehrozí. Podobná situace je i mezi světovou odbornou veřejností, i když varovné názory také zaznívají. Takže spíše bych řekl, že v ohrožení pandemie nějakým chřipkovým virem již dávno jsme, těžko však říci, zda ten ptačí bude tím „pravým“. Teoretické předpoklady má, k definici pandemie, a tedy ohrožení i pro Českou republiku, mu zatím naštěstí chybí velmi podstatný bod – nešíří se z člověka na člověka.

*

*

Pandemie by nám hrozila jen v případě, že by došlo k mutaci viru. Můžete stručně objasnit o co jde?

*

Navazuji na předešlou otázku. K tomu, aby hrozil vznik pandemie, musí být splněny 3 podmínky chřipkového viru: nový typ, infekční pro člověka a jednoduše se šířící. První 2 jsou splněné. Stejně tak jsou splněné i pro viry běžné chřipky, které jsou před každou chřipkovou sezonou trochu jiné. Třetí podmínka splněna není, virus H5N1 se nepřenáší mezi lidmi, ale pouze z ptáka na člověka. Pokud by však došlo ke genetické úpravě stávajícího viru a ten získal nové vlastnosti, mohlo by dojít ke snadnému přenosu z člověka na člověka. K této úpravě může dojít kdykoli v těle kteréhokoli nakaženého organismu a náhle je splněna i třetí podmínka – pandemie začíná. Pro větší ilustraci bych odkázal na náš internetový projekt www.ptaci-chripka.cz, kde je tato situace modelována v animaci, kterou jsme podle CNN pro naše čtenáře připravili.

*

*

Proč došlo k vykoupení vakcín proti chřipce a zároveň proti ptačí chřipce na podzim minulého roku? Mělo to pro lidi smysl?

*

Na tuto otázku je snadná odpověď. Bylo to naprosto nesmyslné a mohlo to poškodit zejména lidi, kteří se proti běžné chřipce očkují pravidelně a vakcinace je chrání před tragickými důsledky onemocnění běžnou chřipkou. Málokdo si totiž uvědomuje, kolik lidí jenom v ČR zemře v důsledku běžné chřipky.To, co jsme sledovali na podzim minulého roku, byl dokonalý model pandemie. Probíhala mezi médii. Už těžko říci, kdo přišel první se zprávou o smrtícím viru H5N1. Postupně se „nakazila“ všechna média a „nákaza“ se přes ně začala šířit mezi veřejnost. Výsledkem byla panika bez informací o podstatě problému. Jednou z hlavních protiepidemických priorit musí být dostatečná komunikace a snadný přístup k ověřeným informacím. To je můj lék nejen na mediální pandemii ptačí chřipky.

*

*

Jaké potřebné informace čtenář v knize najde?

*

Je to zatím v Čechách jediný ucelený komplet praktických informací pro veřejnost. V knize najdete informace o běžné i ptačí chřipce, o pandemiích a pandemických plánech, o šíření ptačí chřipky a projevech nákazy, o léčbě i prevenci a vakcínách. Cestovatele jistě potěší aktuální doporučení ohledně ochrany před ptačí chřipkou při pobytu v zahraničí.Z hlediska praktického použití informací doporučujeme zejména seznam nejčastějších otázek kolem ptačí chřipky a dále přehled rad a doporučení, jak se zachovat a jaké učinit preventivní kroky pro vlastní ochranu. Kromě jiného je v knize zpracován přehledný slovník pojmů, rozhovory s odborníky a soupis dalších zdrojů o ptačí chřipce.

*

*

Na trhu se objevilo několik publikací věnujících se ptačí chřipce, čím se odlišuje vaše kniha od těch ostatních?

*

Knížka je určena široké veřejnosti. Je psána srozumitelným jazykem. Odborně garantované texty doplňují vhodně vybrané ilustrace, mapy, obrázky, grafy, tabulky a schémata. Pro každého čtenáře je připravena přesně taková informace, jakou právě potřebuje. Komu stačí pouze základní fakta, uvítá v knize obsahové souhrny. Pro trpělivější čtenáře je připraven hlubší rozbor situace a analýzy. Naše knížka především splňuje to, co jsme si dali jako motto knihy: praktický, český a odborně garantovaný průvodce, s pokračováním na internetu. Myslím, že v tomto je jedinečná, zejména prvek pokračování
v internetové podobě s eventuálně návaznými reedicemi knihy jsou originální. Proto bych ji každému čtenáři doporučil. Protože nemůžeme znát všechna témata, která čtenáře zajímají, velmi bych uvítal interaktivní zpětnou vazbu. Každý čtenář nám může do internetové redakce poslat svoje postřehy a my je do dalšího možného vydání knihy zpracujeme. To považuji za základ moderní publikace a služby našim čtenářům.

*

Závěrem bych popřál, aby se knížka líbila, aby splnila své informační poslání a aby její „scénář“ zůstal nejlépe navždy pouze na papíře.*Zdroj: www.mf.cz

 

Zdroj fotografie: zpravy.idnes.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0418 s