Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Markýz de Sade : Justina

16.06.2003   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Markýz de Sade : JustinaLiterární tvorba Markýze de Sade si nese po staletí trpkou příchuť skandálnosti. Pochopitelně ti, kdož chtějí vidět jen povrchní zvrhlou erotiku si přijdou v jeho knihách na své. Zvláště pak, otevřou-li Sadovo nejznámější dílo – Justina, kde na příběhu ctné dívky Justiny, která své panenství brání tak urputně, až je za to několikrát týrána, ukazuje, jak si jedinec obranou morálky ve zkaženém světě svou situaci ještě paradoxně zhoršuje.Toto dílo ale rozhodně není povrchní a kdo hledá jen senzace, vyšťárá je ostatně všude. Justina přináší mnohé zajímavé myšlenky a především při vynechání kulisovitých erotických scén, objevíte velmi závažná poselství. Justina je, ať se to moralistům líbí či ne, ve své podstatě filosofické dílo. Sade v něm odhaluje palčivé problémy společnosti a církve. Největší a nejnechutnější zhýralce vykresluje v klášteře v podobách mnichů zneužívajících své výsadní postavení a nepostižitelnosti ze stran soudů a necírkevní veřejnosti. Ve svém klášteře žijí odděleně od ostatních a nikdo na ně proto nemůže. Sade také otevřeně kritizuje falešnou morálku uplatňovanou při výchově mladých dívek. Justina se pro uchování ctnosti nechá mučit, až se může čtenáři zdát, že její pud sebezáchovy je posunut někam hodně daleko. Autor tím jasně ukazuje na nepřirozenost v jejím chování - ctnost převyšuje nade vším. Právě církev kladla velký důraz na zachování ctnosti a dávala jí mnohdy větší význam než holému lidskému životu.

Skutečně bývaly doby, kdy znásilněné ženy páchaly sebevraždy, či se drasticky zbavovaly nechtěných potomků, protože celou věc chápaly coby svůj hřích a poklesek. A tak vinu nesly oběti, nikoliv nepotrestaní viníci. Tento zdeformovaný svět předvádí v Justině své veškeré nechutnosti. A v těchto nechutnostech se ale skrývá další Sadův trumf, protože prakticky jako jeden z prvních zde popsal různé sexuální úchylky, tedy vytvořil jakýsi literární přehled těchto abnormálností, což ale nikterak nesnižuje hodnotu díla. Vězte, že pokud se vám „Justina“ dostane do ruky, neodložíte jí, dokud se neprolouskáte na poslední stránku. Strhne vás svou syrovou výpovědí a donutí o lecčems, co trápí lidstvo i dnes, přemýšlet.

Nakladatelství Torst celkem příhodně přichází teď na jaře, kdy deviantním jedincům bohužel začíná "sezóna", s novým vydáním Justiny, navíc s fundovaným doslovem historika umění Karla Srpa hodnotícím zejména barevné reprodukce kreseb známé malířky Toyen, které knihu doplňují.

Foto:odaha.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: kuk - 17.6.2003 - 17:47

Zatím žádný komentář


Od: spurny - 21.7.2004 - 7:29

nesouhlasím s názory na čest. I dnes jsou lidé , kteří staví čest nad svůj život a nevidím v tom zkostnatelost , nebo přežitek. myslím , že je náš národní rys nedbat na čest at už osobní , nebo národní - historycké zlomy našich ději posledních století - a s tohoto národního postoje vychází , zdá se i Váš názor. Prostě za každou cenu přežít a to dle mě není vyšší forma vývoje.


Od: dsdsdsds - 3.1.2005 - 14:50

nechapu
Dostala se mi do rukou jina Sadova kniha-Julieta a nechapu, jak nekdo muze tvrdit ze ten zvrhlej perverzak je fylozof. Jediny co udelal je ze sepsal vytah svych zlocinu, tech ktere spachal skutecne i tech ktere spachal ve sve mysli. Co je fylosofie v tyrani deti a jejech muceni nejkrutejsimi moznymi zpusoby (lamani kosti v tele, porezani a nasledne grylovani zaziva po cemz nasledovala ejakulace tryznizele na opecena tela) ktere vzdy koncili velmi pomalou smrti. To neni fylosofie a kdo ji v tom hleda tak je asi obdobne ulotlej jako onen slechtic. To by mohl za chvili nekdo tvrdit ze fylosof byl i Hitler, Stalin, Gevara apod.


Od: Shal - 30.6.2005 - 22:49

Úchylák? Možná. Průkopník? Určitě!
De Sade je podle mého názoru nejsvobodnější člověk jakého znám. Člověk jenž se, alespoň ve svých dílech, nebál podívat pravdě do očí a prožít veškeré své sexuální tužby a tužby lidí z jeho okolí, které se promítali do postav na stránkách jeho knih.
Ukázal nám padstatu člověka a realitu, takovou jaká ve skutečnosti je - bez jakýkoliv příkras.
Něco podobného je v každém z nás, jen si to mnozí lidé bojí přiznat.
Taky nám ukázal, že pokud člověk nad sebou nemá kontrolu, ať už zákonnou či morální - která je VELICE diskutabilní a neobjektivní - tak dokáže věci, o kterých se "spořádaní" lidé bojí jen přemýšlet.

Viděl to všude kolem sebe - lidé z vyšší společnosti (šlechta, bohatí obchodníci, vysocí státní úředníci a církev), kteří byli často před zákonem nedotknutelní, nechávali na povrch vyplouvat své nejtajnější představy.

Já můžu říct jen BRAVO. Juliettou mě naprosto uchvátil.


Od: Merggi - 30.11.2011 - 21:30

Kdo ví....
Já jsem přečetla jak příběh o Justině tak i Juliettě a v obou příbězích vidím dvě strany. S části je dobře vystižená chamtivost,hrabivost,vláda a zvrhlost bohatých lidí a vládců.Tím chtěl Sade podle mě naznačit stav lidí v jeho době a kam i tato budoucnost směřuje.Ano to bylo filozofické. Ale na druhou stranu styl popisování celé knihy je otřesný a později se děj stále jenom nudně opakuje. Však šla tato kniha napsat trochu mírněji a i lépe. Podle mě to byl i s části perverzně narušený člověk, který kdyby měl možnost a neproseděl polovinu života ve vězeních tak by tohle vše udělal.Možná touto knihou popsal svůj vysněný svět a budoucnost.Možná mu psaní tohoto žánru po večerech dělalo dobře.Ale záměr této knihy zná jenom sám spisovatel. Já osobně věřím v to, že je na světě více cnosti a špatnosti jsou okamžitě krutě potrestány a to buď za živa, nebo po smrti.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1407 s