Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Bezcenný a nebezpečný dolar

30.03.2006   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bezcenný a nebezpečný dolarJiž v roce 1945 nebyl dolar pro normální smrtelníky plně kryt zlatem. O několik let později v době vietnamského dobrodružství potřebovaly Spojené státy spoustu peněz a tak začaly tisknout další a další bankovky o kterých věděly, že jsou stále méně a méně kryty zlatem. Kam až nás může dovést tato americká „nenažranost“ si můžete přečíst v následujícím článku

Zahraniční vlády po roce 1945 mohly ještě zlato za dolary obdržet. Proto se dolar stal mezinárodním platidlem. Spojené státy zvýšeným množstvím dolarů v zahraničí nemusely daňově zatěžovat vlastní občany a tyto daně platili jiní. Všechno skončilo 15. srpna 1971, kdy Amerika poprvé odmítla vydat zlato za dolary držené v zahraničí. Byl to bankrot amerického finančnictví. Spojené státy nakoupily od jiných zemí obrovské množství zboží i když věděly, že je nikdy nebudou moci zaplatit. Nemohly však pošramotit pohádku o „americkém snu“ a proto byly nuceny najít nový důvod proč by si jiné státy měly držet ve svých bankách dolar i nadále.


Našel se! V roce 1971-72 uzavřely Spojené státy s režimem Saudské Arábie pevně ukotvenou smlouvu. Slíbily vládnoucímu režimu, že se postarají, aby zůstal u moci, když se zaváže přijímat platby za ropu pouze v dolarech. K tomu přistoupil i OPEC, takže svět opět shromažďoval dolarové rezervy. Dolary stále nešlo směnit za zlato, ale vznikly tzv. petrodolary. Dokud bude dolar jediným platidlem, může Amerika tisknout další a další peníze a nerušeně nakupovat od zbytku světa na dluh čili pokračovat ve zdaňování cizích států.


Pokud by dolar přestal být krytý ropou, „americké impérium by přestalo existovat“. Spojeným státům rovněž vyhovuje, pokud jsou ropná pole roztroušena po světě, v různých, ne dosti politicky ani vojensky silných zemích, aby si mohly dovolit požadovat platbu v jiné měně. Pokud se tak stalo, bylo státu „domluveno“. Někdy stačil politický nátlak, jindy bylo třeba sáhnout k vojenské hrozbě.
První, kdo se Americe odvážil postavit, byl irácký exprezident Saddám Husajn. Američané zkusili své obvyklé „demokratické principy“ – politický nátlak, očerňování a zastrašování. Když se však přidal k Iráku Írán a obě země požadovaly platbu v euro, nezbylo Spojeným státům než sprostě napadnout nezávislý stát. Dnes již všichni víme, že nešlo o zbraně hromadného ničení, demokracii nebo lidská práva. Dokonce nešlo ani o zabrání ropných polí. Šlo o zachování amerického impéria. Byla to americká výstraha těm, kdo by chtěli provádět platby za ropu v jiné měně než v dolarech. Do dvou měsíců po obsazení zrušil Irák svá konta v euro.


Muslimové však Bushovi klidu nepopřáli. „Atomová bomba“, kterou údajně vyvíjí Írán není radioaktivní a nemá ani tvar bomby. Přesto je pro Američany snad ještě více smrtící. Zbraní je íránská ropná burza, kterou Írán hodlá otevřít v březnu 2006. Jde o větší nebezpečí, než byl Saddám, poněvadž všichni můžou nakupovat za euro a obejít tak nemocný dolar. Touto možností budou velmi potěšeni i Číňané a Japonci. O přechod na euro mají zájem i Rusové, poněvadž jejich zásoby plynu a ropy plynou především do Evropy.


To Američané nemohou za žádnou cenu připustit. Bude-li třeba - i použitím síly. Může to být pokus soustředěným hackerským útokem narušit počítačovou síť nebo „teroristický“ útok typu 11. září na budovu s klíčovou výpočetní technikou. Nejlepší by pro Američany bylo svrhnout současnou íránskou vládu a dosadit tam své loutky, jak se stalo v Iráku. Pokud by USA chtěly napadnout Írán, musely by pravděpodobně použít atomové zbraně, poněvadž nemají dostatečně velkou armádu, aby Írán mohly obsadit. Navíc Írán má strategické smlouvy s dalšími mocnostmi (Čínou, Ruskem a Indií, tzv. Shanghai Coop) a není vyloučeno, že by tyto mocnosti zasáhly na jeho obranu.
Jde jen o další z důkazů, že Spojeným státům nejde a nikdy nešlo o obranu demokracie a svobody. Je to pouze boj o zachování americké životní úrovně za každou, a to doslova za každou cenu, na úkor cizích států. Proto si soudný člověk nemůže přát nic jiného nežli zdárný rozjezd íránské ropné burzy a nenechat se okrádat pod pláštíkem přátelství.Část informací čerpáno: WM magazínKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Libuše Cortéz Čiháková - 30.3.2006 - 18:11

Radku, teď sis naběhl na pár facek od mnoha lidí. Neboj, já stojím při tobě.


Od: hloupý cynik - 30.3.2006 - 18:43

che che, předpokládám že autor studoval hospodskou ekonomickou ;).
jinak nevím jak vám, ale mě ani moc nevadí, že tu za mě(za svobodnou evropu) američané nasazovali už ve dvou světových válkách svojí prdel.


Od: Jindřich V. - 2.4.2006 - 9:07

Naprosto nemohu souhlasit s obsahem článku, je neobjektivní a postrádá jakoukoli soudnost. Možná jeho autor ze svých "postojů" zvolna vyroste...


Od: Radek Dolanský - 3.4.2006 - 12:58

No jo. Jak byli někteří zaslepení do Sovětů, tak je to nyní s Američany. Já doufám, že autor článku stejně jako já, který z něj zveřejnil na nerawebu výtah, nevyrosteme naopak bude nás víc avíce nezaslepených.
HLOUPÝ CYNIK - napsal odpověď hodnu své přezdívce (nebo je opravdu tak sebekritický?).


Od: alfatanker - 22.11.2008 - 10:30

no dobře....
ale jak zabránit těm blbým US-ákúm, aby dále nás nevykořisčovali? Jedině Rusko môže něco spolu s Čínou a Indií- příp. s arabskými státy něco udélat. A co ČR a SR? budeme nadále v chomoutu USA?


Od: omega - 22.11.2008 - 10:34

USA musí skolabovat!
Všichni vidíte, kam to USA se světem dotáhly- do finanční krize- kde jste, přátelíškové USA? Zalezeni v krysí díře, přepodkládám! Takže- jsme Slované a tak je třeba přátelit se se Slovany- ne s Anbglosasy a poodobnou havěťí!!! Ať žije Evropa a Slovanství!
Je třeba vymyslet, jak těm pitomým US-áckým bastardúm osladit jejich pokles. Víte jak se teď jemneuje Wihite House? Black barrack!!!!checheche.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1898 s