Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Z vraždy obviněna náboženská fanatička

13.03.2006   Radek Dolanský   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Z vraždy obviněna náboženská fanatičkaRomán Údolí kostí, mystický thriller Michalea Grubera, vydalo nakladatelství Metafora v roce 2006.

Michael Gruber – hned prvním krimi románem s detektivem Pazem, Obratník noci, se vyhoupl mezi spisovatelskou elitu tohoto žánru. Získal nominaci na prestižní americkou Hamettovu cenu (literární umění v oblasti krimi) a je považován za srovnatelně úspěšného jako dosavadní král krimi žánru Dan Brown. Michael Gruber žije se svou ženou, rovněž umělkyní, v Seattlu.

Hned první stránky mohou čtenáře znejistit, zda opravdu vybral knihu svého oblíbeného žánru. Mluví se zde o Božím milosrdenství. Na druhé straně se nalézá encyklopedický výklad o Kongregaci milosrdných sester krve Kristovy. Všechno však souvisí se vším a již další strana, dokonce první věta, vtáhne čtenáře přímo do kruté skutečnosti. „Strážník zdvihl hlavu v pravou chvíli, aby nepropásl ten zvláštní okamžik, kdy tělo padalo dolů.“
Na místo činu přijíždí Jimmy Paz, původně kubánský emigrant, nyní vyšetřovatel oddělení vražd v Miami. Od této chvíle nám autor nabízí kriminální příběh hodný zájmu i těch nejnáročnějších fajnšmekrů žánru krimi. Do děje vstupuje již od počátku záhadná Emmylou Dideroffová alias Garigeauová, působící jako náboženská fanatička, v jejímž těle se skrývá Ďábel. Emmylou je obviněna z vraždy. Hned u prvního výslechu se přihodí neuvěřitelné a do příběhu se dostává tajemná mystika.
Poněvadž Jimmy Pazovi ženina mysl připadá poněkud zamžená, vydá příkaz k jejímu psychologickému vyšetření. Pro něj je případ uzavřen. Avšak pouze do doby, než si jej zavolá jeho nový šéf, bývalý agent FBI, a seznámí jej s podivnými okolnostmi točícími se okolo Emmylou. Vyšetřování se tedy znovu rozjíždí. Detektiv Paz poznává doktorku Lornu Wiseovou, vyšetřující duševní stav ženy obviněné z vraždy. Po dalším výslechu slíbí Emmylou detektivu Pazovi doznání. Vymíní si však, že bude psané.
Tak se začnou v knize prolínat tři příběhy. Vyšetřování a soukromý život detektiva Paze, sešitová doznání Emmylou Dideroffové a úryvky z knihy Benedicty Cooleyové, Věrné až do smrti: Příběh milosrdných sester krve Kristovy. Michael Gruber mistrovsky míchá tato nesourodá témata, jež se během četby začínají stále více prolínat a o to pevněji k sobě kniha čtenáře poutá.
Začínají se dít velmi podivné věci. Detektiv Paz dostává příkaz, aby se přestal zajímat o určité osoby. Také zjišťuje, že se okolo „jeho“ případu začínají motat v nezvyklé míře federálové. Když zastřelí před domem doktorky Wiseové ozbrojeného zloděje, jehož jediným lupem je sešit s doznáním Emmylou Dideroffové, případ se dostává do úplně jiné dimenze. Mezitím se v knize rozvíjí příběhy hlavních i vedlejších postav.
Jimmy Paz zdaleka není oním bezpohlavním detektivem, kterého jsme potkávali v románech ještě před několika lety. Dovídáme se o jeho „šťavnatých“ zážitcích se ženami nebo o víceméně úsměvných problémech s matkou. Zjišťujeme, že doktorka Wiseová má tolik psychických problémů, že by mohla léčit sama sebe. Navíc je hypochondr a zapšklá feministka. Nicméně, když se ti dva potkají…
Tohle všechno vytváří děj dokonalé detektivky nebo jak se, bohužel, česky začíná říkat thrilleru. Skvělé zpracování, výborný překlad a dialogy ve spisovné češtině, prostě kniha, která mne nutí vyhledat její předchůdkyni a netrpělivě čekat na třetí případ detektiva Jimmyho Paze. Určitě doporučuji!

Zdroj fotografie: www.metafora.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0247 s