Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 24.4.2024, svátek má Jiří 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Měsíc je obrovská vesmírná loď

16.03.2006   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Měsíc je obrovská vesmírná loďAmeričané nikdy na Měsíci nepřistáli, záhada tunguzského meteoritu, otazníky kolem projektu Apolla, špioni ve sluneční soustavě, ztroskotání mimozemských lodí v Roswellu - všemi těmito otázkami a konkrétními příklady se v knize TRIALOG O MIMOZEMŠŤANECH zabývají tři autoři knihy, astronomové RNDr. Jiří Grygar, Ing. Marcel Grün a publicistka Stanislava Ramešová.

Ačkoliv se jedná o odbornou publikaci, její zpracování neodpovídá knihám tohoto typu. Jedná se totiž opravdu o trialog, psaný formou internetové diskuse, v níž si autoři doslova "skáčou do řeči". Stanislava Ramešová přitom předkládá vědcům důkazy sesbírané z celého světa a astronomové jí střídavě, popř. vzájemně oponují. Konzultace přitom směřuje k tomu, že spousta záhadných jevů lze nějak rozumně vysvětlit. Ve skutečnosti totiž dochází k mystifikaci už u samotného názvu UFO, neboť lidé si pod tímto pojmem automaticky představují jevy způsobené mimozemskou civilzací, ačkoliv UFO, v plném znění Unidentified Flying Objects, znamená nevysvětlitelné létající objekty a zahrnuje tedy široký soubor neobvyklých jevů v atmosféře, jejichž vysvětlení samotný pozoroval nechápe, ale věda se o to může, často úspěšně, pokusit.

Mezi jednu z rozebíraných teorií této knihy patří hypotéza, že "Měsíc je obrovská vesmírná loď". Stanislava Ramešová k této teorii uvádí stať z knihy "Z říše tajemství a záhad", v níž se píše, že Měsíc neexistuje déle než 250 000 let a že jeho malá hustota dokazuje jeho dutost. Jiří Grygar k tomu uvádí, že by potom vzorky měsíčních horiny přivezené na Zemi v programu Apollo nemohly být staré 4 miliardy let a že nitro Měsíce zmapovaly seismometry, takže je jisté, že se tam žádné dutiny nenachází. Nižší hustotu Měsíce vysvětluje Grygar tím, že Měsíc má zároveň nižší hmotnost než Země a jeho centrální oblasti nemají tak zhuštěné jádro. Kromě toho má nižší hustotu třeba i Mars. Dále se autoři důkladně věnují zábleskům na Měsíci, tzv. "moonblinks". Jelikož se nedají tyto efekty svést na vulkanickou činnost, vědci je vysvětlují přítomností vodního ledu, jenž v podobě krystalků vtroušených do povrchové vrstvy (měsíčního regolitu) může doslova "vrhat prasátka" jako odrazné zrcátko.

Velmi mne zaujala diskuse o tom, že mnoho skeptiků (podle průzkumu veřejného mínění prý až 11 % Američanů) pochybuje o přistání lidí na Měsíci. Američané prý celou věc zinscenovali, záběry předtočili kdesi v Nevadě. Za důkaz považují sporné stíny na snímcích, nedůvěryhodné starty lunárních modulů z měsíčního povrchu a především prokazatelný pohyb spodního okraje vztyčené americké vlajky. Grün uvádí, že ovšem vlajku už na Zemi Američané připravili tak, aby na tyčové výstuze jako by vlála, stačilo o žerď jemně zavadit a celá konstrukce se na chvíli rozkmitala. Jiří Grygar nejenže připomíná fakt s dovezenými měsíčními horninami, nemožnou simulaci měsíční přitažlivosti v hodnotě zhruba 1/6 zemské gravitace a dalšími fakty, ale vtipně atakuje: "Podle jiných průzkumů si polovina Američanů myslí, že Slunce obíhá kolem Země, a to buď jednou za den, nebo jednou za rok..."

Ale abych neprozradila příliš. Tento nezvykle sestavený soubor faktů i domněnek, opírajících se o řadu více či méně známých pozorování UFO, určitě potěší všechny záhadology a ufology i přesto, že závěry nezní v jejich vytoužený prospěch. Stanislava Ramešová na konci knihy apeluje Goethovými slovy na více vzdělanosti, já použiji slova svého kamaráda, který mi v dialogu o možných návštěvách mimozemské civilizace na planetě Zemi vtipně řekl: "To nemůžeš pochopit, to je asi jako bych vysvětloval prvňákovi derivace."

Na čem se však shodnou vědci i ufologové, že život pravděpodobně vznikl a rozvinul se i na jiných místech ve Vesmíru. Ani jedna ze skupin nevylučuje, že na některých planetách jiných hvězd by se mohly vyvinout inteligentní bytosti, bytosti disponující technikou daleko pokročilejší než my. Neexistuje ovšem věrohodný důkaz a ani není pravděpodobné, že by tyto bytosti navštěvovaly Zemi a také je směšné předpokládat, že se "všichni" na Zemi dohodli na utajování tohoto faktu (nejsou schopni se domluvit ani v tak závažné věci jako boj proti terorismu, argumentuje Marcel Grün).

Atypicky zpracovaná odborná kniha TRIALOG O MIMOZEMŠŤANECH obsahuje 280 stran a patří mezi novinky nakladatelství Paseka.

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0434 s