Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněUmění prostého života? Návod k použitíPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!
Ani na počátku jara nemáme k lehkému nachlazení s ohledem na nestálé počasí daleko, spotřeba kapesníků vzrůstá, a stejně tak i naše špatná nálada. Rýma nás skutečně dokáže pěkně otrávit a potrápit, ale i jí lze celkem úspěšně překonat, ba dokonce i předcházet.
Myslíme na prevenci
Nejjednodušší je se opravdu před rýmou ochránit, což znamená intenzivní posilování obranyschopnosti organismu. Proto se doporučuje především otužování, sportovní aktivity a hlavně pravidelný přísun vitamínů ve formě ovoce a zeleniny a rovněž vitamínových přípravků. Můžeme také užívat prostředky, které jsou přímo určeny pro zvýšení obranyschopnosti. Tento režim doplňujeme pobytem na čerstvém vzduchu.
Co je to vlastně rýma?
Rýma je velmi nakažlivá nemoc, která se šíří nejen vzdušnou cestou, tedy kýcháním a kašláním, ale samozřejmě i přímým kontaktem. Proto zvláště v prvních dnech, kdy výtok z nosu obsahuje největší množství virů, bychom si měli mýt ruce po každém vysmrkání a při kýchání a kašli bránit přenos virů na své okolí přiložením kapesníku.
Rýma přichází celkem nenápadně, prvně nás začne lehce škrábat v krku a cítíme se mnohem unavenější než jindy, někdy nám lehce stoupne i teplota, po dvou až třech dnech pak rýma vypukne naplno. Slzí nám oči, kýcháme, kašleme a bolí nás hlava.
Jak rýmu léčit?
Léčba antibiotiky se v tomto případě pochopitelně neuplatňuje, neboť ty na viry nezabírají. Nicméně to neznamená, že vyrazíme ráno do zaměstnání, abychom během cesty nakazili ostatní a taktéž kolegy v kanceláři, ale naopak je nutné zůstat doma v teple a nezapomínat na dostatek tekutin. Při teplotách se nejčastěji podávají léky s obsahem paracetamolu. Úlevu mohou poskytnout také nosní kapky nebo spreje. I ve stravě dbáme na lehká jídla, polévky a ovoce.
Běžná rýma zhruba po týdnu mizí. Ovšem při déletrvajícím výskytu komplikací typu vyšší teplota, lapání po dechu, sípání, zrychlené dýchání, či vytékání hlenu z nosu, okamžitě vyhledáme odbornou pomoc lékaře, protože mohou znamenat jiná a závažnější onemocnění.
Zdroj obrázku v úvodníku: nature.com
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.