Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 12.10.2024, svátek má Marcel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Lochnesský dinosaurus

18.04.2006   Renata Šindelářová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Lochnesský dinosaurus36 km dlouhé ledovcové jezero Loch Ness, nacházející se ve Skotsku, neproslulo svou přírodní krásou, ale tvorem, jehož existence stále není ani dokázána, ani vyvrácena, tzv. Lochnesskou příšerou, něžně nazývanou též Nessie.

Pověst o "Lochnesské příšeře" trvá celá staletí, ovšem až teprve od roku 1933 se stává skutečně loveckým požitkem. Očitá svědectví i jedinečné fotografie vedou k palcovým titulkům v novinách. Začínají spekulace. Jedná se o podvod nebo ne? A pokud ne, o jakého tvora se jedná? Přežil snad v hlubinách skotského jezera živočišný druh z pravěku? Je vůbec možné, aby tak obrovský tvor, několik metrů dlouhý, unikal díky své nezměrné plachosti vědcům celá staletí?

Veřejnost hltá každou zprávu o Lochnessce, ale často ve skutečnosti nevěří v její existenci, natož pak v její reálný živočišný původ. Mnohem bližší bývají vysvětlení typu "pohádková obluda z jezera" či "fantastický výtvor". Lidé milují záhady. Vědci však ne. Zkoumají oblast znovu a znovu a stále nemohou najít žádný důkaz. Záběry z roku 1934 zoologové označují za velkého tuleně. Zdá se, že Lochnesska skutečně neexistuje, jednalo se o čirý výmysl či shodu náhod. Další pod drobnohledem zkoumané snímky pořídí lesní dělník v roce 1951, záběry na tři hrby a před nimi dlouhá, tenká šíje a malá hlava. Experti sdílejí názor, že pokud se jedná o autentické snímky, nemůže jít o jedno zvíře se třemi hrby, ale o tři zvířata, která spolu loví ve vodě. S tím se záležitost v podstatě uzavře.

Až v roce 1960 dochází k průlomu, jenž přesvědčil i mnoho dalších skeptiků. Tehdy pozoroval Nessie letecký inženýr, který ji zachytil na šestnáctimilimetrový film. Materiál pečlivě zkoumali vědci NASA a britského Královského letectva. Všichni se shodli v tom, že se nejedná o padělky. Na filmu se nacházel hrbatý hřbet a za ním dvoumetrová brázda vody, jak ji zvíře čeřilo. Zoologové však vystoupili s teoriií o kmeni stromu poháněném bahenními plyny.

V roce 1972 pořídil jistý profesor další záznamy, sestávají z filmu a záznamu sonaru. Část sonarového záznamu ukazuje řadu menších objektů a několik větších objektů v rozmezí šesti až devíti metrů. Na obrázcích se však nalézají jen nejasné struktury, bahno se při pohybu zvířilo a silně zakalilo vodu. Skeptici stále nevěří, ale jiní přírodovědci mají pro Nessie přesný název: "Nessiteras rhombopteryx". Mělo by se jednat o starobylý vodní druh podobný elasmosaurům.


Zdroj fotografie nahoře: www.tvacres.com

Zdroj fotografie dole: www.skotsko.name



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0995 s