Online kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
FOTOPOSTŘEHY: Pes mnoha tváříUkrajinské pohádkyVánoce u Čapků aneb Jak Karel a Olinka pekli cukrovíVaše teta tak mluvila s dětmi, pochopení většiny nečekejteŽivot pochází ze životaPlast je pastMistr hrůzy se narodil před 125 letyZ čeho je mi vážně moc smutnoOnline kurz tvůrčího psaníJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišTři havárie jednoho kolařeNeratov: Příběh kostela pro všechny
K Velikonocům neodmyslitelně patří malování vajíček. Proč ale zrovna vajíčka? Ve slovanském pojetí mají vejce symbolizovat plodnost. Jejich konzumací získáme sílu a zdraví do dalšího roku. Prázdná vejce, vyfouknuté kraslice, si získala svoji okrasnou funkci až v novodobých dějinách.
Vařená vejce
Cibulová vejce
Čínské vejce
Vejce nejprve uvaříme natvrdo (cca osm minut). Poté jemně nakřápneme skořápku na různých místech. Vložíme do vody, ve které jsme před tím povařili černý čaj se směsí koření. Vaříme tři minuty a vajíčka vyjmeme. Po vychladnutí jemně oloupeme skořápku. Nejen, že se vytvoří krásná mozaika, ale vajíčko i příjemně voní.
Obalovaná vejce
Uvařené vejce natřeme disperzním lepidlem a obalíme v máku nebo ve směsi koření. Můžeme použít také krupici a po zaschnutí nabarvit barvou, která se bude lehce rozpíjet.
Odbarvovaná vajíčka
Vejce obarvíme v barvě k tomu určené, necháme zaschnout a poté naneseme vzor pomocí bílého vosku. Necháme zatuhnout a vložíme do roztoku vody a octa. Vyčkáme, až zmizí původní barva a po vyjmutí vejce z vody ho nahřejeme nad svíčkou. Odstraníme vosk hadříkem. Pod místy, kde byl vosk, zůstala původní barva zachována.
Dvoubarevná odbarvovaná vajíčka
Postup je obdobný, jako u předchozího návodu. Nejprve naneseme světlou barvu a na ni aplikujeme vosk. Posléze použijeme tmavou barvu a opět použijeme vosk. Namočíme do roztoku vody a octa a po vyjmutí sloupneme voskové stopy. Tentokrát vznikl dvoubarevný vzor.
Polepovaná vejce
Vajíčka polepíme papírky, které jsme před tím namočili ve vodě. Natřeme barvou a po osušení sejmeme papírky. Vzniknou tak zajímavé grafické či ornamentální dekory.
Děrovačky
Vajíčka nejprve nabarvíme klasickým způsobem. Po nanesení disperzního lepidla naneseme kolečka, která můžeme použít z děrovačky. Po zaschnutí přelakujeme.
Kraslice
Tradiční kraslice
Otvory zacpeme (např. nerozpustnou barvou) a otřeme hadříkem namočeným v octě. Necháme zaschnout. Rozehřejeme svíčku a pomocí špendlíkové hlavičky nanášíme roztavený vosk. Takto připravené kraslice vložíme do speciální barvy na malování vajec a necháme deset minut působit. Po vyjmutí vstřebáme ubrouskem přebytečnou barvu a necháme účinkovat přes noc. Druhý den odstraníme vosk pomocí nahřátí a stíráme savým hadříkem.
Kraslice se slámovým dekorem
Kraslice nejprve obarvíme tmavou barvou a po zaschnutí lepíme kousíčky slámy. Ty si nejprve namočíme ve vodě, aby změkly a odstraníme také bílou dužinu. Na kraslici vytváříme různé ornamenty dle naší fantazie.
Vyškrábané vzory
Na bílé vejce naneseme barvu, která nejde do hloubky. Můžeme použít také tuš. Po zaschnutí vyškrábeme pomocí nože či skalpelu geometrické motivy.
Imitace škrábaných vzorů
Vejce nabarvíme barvou, která proniká do hloubky skořápky (tyto účinky má např. cibule). Na takto připravený povrch malujeme zředěnou bělobou ornamenty. Na závěr zafixujeme lakem.
Autorky: Aneta Šimonková a Michaela Wilhelmová
Perex sice (hlavně ke konci - zmínka o historii) moc neodpovídá pojetí dalších informací, tj. návodu na barvení vajec, ale jinak dobrý, holky.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.