Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 30.5.2024, svátek má Ferdinand 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kolumbové vesmíru

28.04.2006   Radek Dolanský   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kolumbové vesmíruAutor Karel Pacner (nar. 1936) působil po skončení studia v deníku Mladá fronta. Věnoval se popularizaci vědy, zejména kosmonautiky. V devadesátých letech se začal zabývat moderní historií, historií výzvědných služeb, špionáží apod.

Autor nám předkládá v doplněném vydání solidně zpracovanou historii kosmonautiky od jejích počátků. Jak sám podotýká, je to také, zejména co se týká sovětské kosmonautiky, díky Glasnosti a následnému rozpadu Sovětského svazu.
Již v úvodu první kapitoly uvádí Karel Pacner jména Otců teoretické kosmonautiky: Rus polského původu Konstantin Eduardovič Ciolkovskij, Američan Robert Hutchings Goddard a Němec Hermann Julius Oberth. A všechny tři spojoval jejich duchovní otec – francouzský spisovatel Jules Verne. Zde, ale i v dalších částech knihy poznáváme mnoho dalších učenců zabývajících se astronautikou. Autor zachycuje nejen portrét vědce po jeho pracovní stránce. Seznamuje nás i s jejich soukromými životy především v přelomových okamžicích.
V další části knihy se dočteme o vynálezcích, jež vycházeli z vlastních studií a mnohdy vynalézali již vynalezené, jelikož například v carských dobách se téměř neuvěřitelné vědecké závěry Ciolkovského prodíraly do světa složitými křivolakými cestami. Nalezneme zde i zmínku o českém továrníkovi a vynálezci Ludvíku Očenáškovi. Vlády, armády či bohatí mecenáši nechtějí uvěřit, že jim vědci nabízejí skutečné možnosti využití raketové techniky. Například ještě okolo roku 1940 raketové vědce v USA přirovnávají k postavám ze sci-fi románů.
Autor velmi podrobně a na všech úrovních vývoje raketových nosičů seznamuje čtenáře s problematikou nového odvětví. A to jak v Sovětském svazu, tak v USA. Dovídáme se o politických čistkách i mezi největšími vědci jako byl Sergej Koroljov a jeho spolupracovníci. Srozumitelně a čtivě rozebírá Karel Pacner počátky studené války, čerpání znalostí raketových vědců bývalé nacistické třetí říše na obou výše zmíněných stranách. Stovky hodin zkoušek, neúspěchů, miliardy rublů či dolarů. Velmi zajímavé je sledovat, jak se během zvyšujícího napětí během studené války mění náhled politiků na podporu vývoje raketové techniky.
Zaujme rovněž pasáž knihy o přípravách budoucích sovětských i amerických kosmonautů. Rovněž samotný průběh letu Jurije Gagarina a život „prvního“, do nedávné doby skryt pohledům nezasvěcených. Překvapení čeká taktéž u výsledků vyšetřování letecké havárie sovětského kosmonauta za doby SSSR, po rozpadu Sovětského svazu zase u dokumentace pracovních podmínek i v tak špičkových odvětvích.
Snad ještě zajímavěji působí let prvních lidí na měsíc. Možná proto, že sám Karel Pacner byl přítomen startu Apolla 11. Autor své zážitky líčí takřka minutu po minutě tak barvitě, že se můžete cítit členem posádky.
Nelze v krátké recenzi zmínit širokou obsáhlost díla. První díl knihy Kolumbové vesmíru se zcela určitě stane lahůdkou pro čtenáře literatury faktu a to nejen pro „fajnšmekry“ na raketovou techniku. Již při četbě téhle knihy ve vás bude hlodat otázka, o čem asi bude druhý díl. Dozvíte se to již v závěru dílu prvního.... ale já vám to neprozradím.

Kniha: Kolumbové vesmíru 1. díl – Souboj o Měsíc
Autor: Karel Pacner
Žánr: literatura faktu
Vydalo nakladatelství Paseka

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4776 s