Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nepiju sám

15.05.2006   Pavla Hložková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nepiju sámNejnovější vydání básní Vladimíra Vysockého obsahuje některé již dříve publikované překlady, ale většina z těchto písní se u nás díky knize dočkala zveřejnění poprvé. Vysockij, herec, zpěvák a básník, se stal jednou z nejznámějších osobností 60. a 70. let v Rusku. Dá se říci, že jeho postava měla srovnatelný význam s tou Gagarinovou. Ovšem s tím rozdílem, že Gagarin byl milován lidem i sovětskou mocí. Vysockij byl milován lidem, ale politická moc ho zakazovala…

Vysockého hvězda ji však nakonec zastínila, a to doslova. Básně Vysockého totiž „po doušcích konzumovali“ i sovětští kosmonauti při svých dlouhých pobytech ve vesmíru. Klasik považovaný za Puškina 20. století nesměl za svého života vydávat knihy, nahrávat desky, ani legálně koncertovat. Svou nejvýznamnější roli v hereckém světě ztělesnil jako Hamlet v "Divadle Na Tagance". Svou všestrannost Vysockij prokázal již v mládí svými básněmi, hudbou, koncerty, vystupoval v divadle a pokoušel se režírovat. Odmítal autority a zažitá klišé, ve všech jeho projevech vystupovaly do popředí vlastní názor a autorita. Stal se básníkem vyhrocené situace a emotivní formy vyjádření.

Neběhám tak, jak je zrovna módní,
a můj dusot taky jinak zní.
Proto se mi říká mimochodník,
že neběžím jako ostatní.
Chvěju se, když vzpomenu si jen
na drezuru, jak ta byla zlá.
Klidně budu běhat se stádem,
ale bez uzdy a bez sedla.


Puškin 20. století se Vysockému neříká náhodou. Tyto úvodní verše, otevírající celou publikaci v básni Mimochodník, svobodomyslné strofy nejslavnějšího ruského básníka skutečně připomínají (a to např. Puškinovu báseň Volnost, Svoboda). Tím, že Vysockij ztvárňuje věčného rebela, nás zase odkazuje k Puškinově básni Můj portrét. Velikánovi ruské poezie se podobá taktéž formální stránka jeho písní – připomíná klasickou stavbu verše.

V básni Lukomoří s Puškinem Vysockij polemizuje. Parafrázuje jeho poemu "Ruslan a Ludmila" a říká, že Lukomoří je pryč, duby pokáceli na parkety a rakve.

V písni o Rusku však stejně jako Puškin oslavuje svou zemi, když říká, „vídám zemi do pohádek vrostlou docela, tu zem záhadnou, zem obrovitou, jak je slaná, jak je hořkosladká, kyselá...“ Touto schopností vidět krásu i v bolesti a hořkosti zase připomíná Maxima Gorkého.

Krutý úděl mýtické věštkyně Kasandry se objevuje ve stejnojmenné básni Vysockého. Podle něj „kdo jen prostě vidí, ten odjakživa bejvá upálen“ a k vrcholu ho má dovést „jedna z cest, po kterých nikdo nechodí“ (báseň K vrcholu).

Přestože se jedná o klasický verš, používá básník často hovorový jazyk ( „mám pech a všechno se mi hnusí“ - Píseň o trestním zákoníku), vulgárnější prostředky („beru tě i s fakanem“ - Lukomoří), mnoho výrazných příměrů („mlčí jak hrob“ – K vrcholu), obrazná vyjádření („morovej sklep vyvětrat“ – Píseň o šancích), hovorová rčení („dejte si k ledu svý kopce knih“ – Píseň o trestním zákoníku).

V jedné z písní bez názvu autor sám přiznává: „…zbožňoval jsem výstřelky a ženy…“
Hektický životní styl, jehož součástí se staly každodenní koncerty, divadelní představení, noční skládání písní, ale také alkohol a drogy, Vysockého uštval. „Hořel, až shořel,“ říkají Rusové.
Pro ty, kteří chtějí znovu jeho plamen pocítit, bude tato kniha příjemným zastavením.

Vladimír Vysockij: Nepiju sám.

Přeložil Milan Dvořák

Vydalo nakladatelství Dokořán v r. 2006

Zdroj fotografií: www.google.com, www.dokoran.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0253 s