Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 6.10.2024, svátek má Hanuš 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Postihla ji obrna a přesto vyhrála olympiádu

12.05.2006   Martina Bittnerová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Postihla ji obrna a přesto vyhrála olympiáduKdyž si od kolen dolů ochrnutá Dánka Lis Hartel vybojovala v jezdecké drezúře stříbrnou medaili na XV. letních olympijských hrách v Helsinkách (1952), zůstal sportovní svět ohromen nezdolnou vůlí této tehdy jednatřicetileté ženy.

Vždyť medaili předcházely roky dřiny, kdy své tělo částečně paralyzované po mozkové obrně, která jí potkala během těhotenství v pouhých třiadvaceti letech, rozhýbala natolik, že byla schopná zápolit v tom, pro sportovce nejdůležitějším, klání, přestože na koně i z koně jí museli pomáhat.

Každopádně svým výkonem dokázala, že jízda na koni svalům prospívá. A zasloužila se tak o popularizaci rehabilitační metody, dnes zvané hippoterapie, která využívá léčebného působení jízdy na koni.

Houpavá jízda totiž příznivě ovlivňuje svaly a nervy, podporuje rovnováhu a pohybovou koordinaci. V neposlední řadě se podílí na rozvoji sociálního kontaktu, tudíž neslouží jenom pacientům s pohybovými ale i s psychickými problémy.
Hippoterapii provádí odborně vyškolení fyzioterapeuti, díky individuálnímu přístupu k pacientovi lze nastolit rovněž individuální cíl terapie, o to víc se její účinek zvyšuje. Pod dohledem fyzioterapeuta se pak působí přímo na problematické části těla dotyčného pacienta.

Hippoterapie v praxi

Pětatřicetiletá Jana je maminkou třináctiletého Pavla. Pavlovi se před třemi roky přihodil velmi komplikovaný úraz, po němž následovalo zdlouhavé léčení, na jehož závěru zůstal z dříve živého Pavla rozmrzelý kluk, jenž po následcích zranění kulhal.
Pavlův lékař mi tehdy řekl, že taky mohl chodit jen o holích, abych byla ráda, že to tak dopadlo. Jenomže jsem věděla, že syn za chvíli půjde do puberty, a že by z toho mohl mít minimálně psychické potíže. Vždyť už v té době se trochu stranil kamarádů, protože poté co nějaký spolužák zřejmě zahlédl v televizi Angeliku, nazývali Pavla „Bejrak“. Vnitřně ho to samozřejmě mrzelo a určitě bolelo. Takže jsem zatnula zuby a vrhla se do hledání něčeho, co by mohlo alespoň trochu zlepšit jeho stav. O hippoterapii jsem něco málo věděla, ale domnívala jsem se, že slouží pouze pro opravdu těžce postižené děti. Tento můj názor vyvrátil až článek v jednom starším časopise. Hned poté jsem našla nejbližší organizaci poskytující tuto terapii, a Pavlík tam začal docházet", vypráví maminka Jana.

Pavlův příběh má dobrý konec. Dnes už běhá nejen po hřišti, ale i jak jeho maminka s úsměvem podotýká":

„ Myslím, že spíše než po hřišti běhá za děvčaty.“

„Když si ale uvědomím, že to tak být nemuselo, jsem šťastná,že jsem to tehdy nevzdala. Pavlovi určitě hippoterapie prospěla i psychicky, poznal tam hodně postižené děti, které se svým handicapem doslova zápasili. A také se tam zbavil ostychu z koňů“, dodává paní Jana.

Psycholožka Mgr. Novotná k tomu říká: „Na hippoterapii oceňuji i to, že se např. dětští pacienti mohou zapojit i do péče o koníky, tudíž je čistí, krmí, sedlají apod. Tím se nejen učí starat se o někoho druhého, což je vychovává k určité odpovědnosti, ale hlavně mají pravidelný kontakt se zvířetem, což z mnoha důvodů nelze nijak nahradit. Navíc když dítě obtížně komunikuje s okolím, často se rozhovoří právě skrze koníka, protože v něm vidí spojence a kamaráda. Je to stejné, jako když se dítě svěřuje svému pejskovi.“

Kdysi na začátku jedna mladá dánská maminka zvládla pro jiné nepřekonatelné postižení a i přes něj uspěla na olympijských hrách, dnes její příklad, uvedený do rehabilitační praxe, pomáhá miliónům lidí na celém světě.  A právě 14. března 2006 jsme si připomněli 85 let od narození Lis Hartel.


Na fotografii je Lis Hartel.
 
Zdroj fotografií: olympic.org.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata - 14.5.2006 - 19:52

Inspirativní a pravdivé. Hippoterapie je zároveň cvičení a zároveň psychologie.


Od: Martina Bittnerová - 14.5.2006 - 21:42

To určitě.-) Hlavně obdivuji tu Lis Hartel, vlastně ochrnutá získala stříbrnou medaili mezi zdravými sportovci, dvacet už jí nebylo a měla doma zdravé dítě... Před takovými lidmi smekám...To je totiž život a ne nějaká snůška pseudointelektuálních žvástů.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4898 s