Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


KSČ stále číhá!

24.05.2006   Radek Dolanský   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

KSČ stále číhá!Snad starosti o vlastní přežití. Možná záplava podvodů i na těch nejvyšších místech. Především však velmi krátká paměť nás, řadových občanů, a přesvědčení o nenávratnosti zla, pomáhá nástupkyni zrůdné KSČ v mnohém svými činy, ale i spoluprací, rovnající se nacismu, aby v pozadí nenápadně čekala na vhodnou příležitost. Kdo ve Stínu Čeká na Moc.

Kniha dvojice autorů – novinářů již v úvodu knihy upozorňuje, že jejich kniha není o pokusu mapovat dějiny KSČM. Jejich práce vychází z každodenního kontaktu s politickými, intelektuálními i kulturními špičkami. Shrnují zde důkazy o nevýrazném odporu jak politických špiček tak řadových občanů proti znovuzrození starých ideologií v novém kabátě. Jedno je jisté – KSČM by neexistovala bez tolerance, kterou jí projevovala polistopadová moc i veřejné mínění. Již koncem dubna 1990 zjistil výzkum IVVM, že 74% občanů si myslí, že KSČ by jako politická strana měla mít stejná práva a povinnosti jako jiné politické strany!!!

Autoři rozdělují knihu do několika samostatných kapitol. Problematiku uvádějí srozumitelně i pro čtenáře, který se jinak o mocenské boje v pozadí naší politické scény nezajímá. Také se zde dozvídá mnohé překvapivé postupy prodemokratických stran i jednotlivců, které v okamžiku potřeby zapomínají ihned na své zaříkávání se, že ONI s komunisty nikdy! Nejen současné „zásnuby“ ČSSD vs. KSČM, ale již mnohem dříve pomáhali komunistům z izolace např. Václav Havel svým blízkým vztahem k předlistopadovému komunistovi Mariánu Čalfovi nebo Václav Klaus, který přijal komunisty v Lánech možná za hlasy, jež mu dali při volbě prezidenta.

Čtenářsky velmi zajímavá pasáž se nazývá Banalizace totality: Podíl (populární) kultury na společenském postavení KSČM. Autoři sledují návrat husákovské televizní éry na současné TV obrazovky a do rozhlasových stanic. Všímají si rovněž „znovuzrození“ socialistických umělců a jejich pochybných vysvětlení, proč spolupracovali s režimem, např. při podpisu Anticharty. Viníkem se však stává i dnešní tvorba, která nám v humorném kabátě vlastně sděluje, že komunismus nebyl tak špatný. A kdo trochu myslel, dovedl s ním i „vyčůrat“.

Další velmi důležitou oblastí, kde se od roku 1989 čeká na změnu koncepce výuky historie a dějepisu, je školství. Učebnice popisují čtyřicet let vlády komunistů silně nedostatečně, pokud vůbec. Školní osnovy věnují mnohem více času šesti letem nacismu nežli čtyřiceti letem komunistického teroru u nás. Takže pouze na soukromých školách nemají kantoři svázané ruce a nenacházejí se pod neustálou inkvizicí státních inspektorů. Ovšem přístup učitelů je taktéž mnohdy diskutabilní. Snad i proto, že i zde měla předlistopadová KSČ silné zastoupení.

V samém závěru autoři uvádí profesní (stranické) životopisy vůdců KSČM posledních let. Kniha je více než poučná a potřebná v době, kdy vyrostl po literatuře tohoto žánru v českých zemích hlad. Autoři uvádějí pod čarou odkazy na díla, články nebo webové stránky, kde zvídavý čtenář může čerpat podrobnější informace. Ačkoliv by se tak některým mohlo zdát, kniha vůbec není psána hanlivým způsobem. Pouze upozorňuje na to, co stále častěji zapomínáme a co se to vlastně děje ve stínu, kam nedohlédneme. Zvláště nyní před vážným rozhodnutím vám tuto knihu doporučuji. Poněvadž ONI půjdou jako jeden muž! Rudý netvor stále číhá!

Autoři knihy "Kdo ve Stínu Čeká na Moc" z žánru literatury faktu: Adam Drda, Petr Dudek

Vydalo: nakladatelství Paseka
Adam Drda (1971) novinář a politický komentátor. V roce 1989 začal pracovat v samizdatové revui Střední Evropa. Jeho články vycházely v Českém deníku, Lidových novinách, Revolver revue, Respektu, Babylonu, Hospodářských novinách. V letech 1999-2005 působil v české redakci BBC.
Petr Dudek (1963) původním povoláním anglista a překladatel. Jako novinář začínal v roce 1992 v Československé televizi. Pak pracoval v Lidových novinách, v rádiu Svobodná Evropa a v českém vysílání BBC.

Zdroj fotografie: www.paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 24.5.2006 - 7:48

Jo, souhlasím. Mnoho lidí jako by mělo krátkou paměť. (To je až metaforické vyjádření. Ve skutečnosti jsou spíš jen pohodlní a hledají snazší cestu.) Každopádně jsou tací, kteří budou letos po letech "s milou vzpomínkou" opět volit komunisty. (Brrrr.) A protože je další hromada těch, kteří rezignovali a nepůjdou volit vůbec, tak šance KSČM rostou...


Od: Martina Bittnerová - 24.5.2006 - 8:34

Renata- zrovna jsme tuto problematiku řešili včera nad pivem.-)A nevyřešili. Sama mám z komunistů hrůzu, ale mnozí lidé ne, ba naopak by je přivítali...


Od: Hadith - 24.5.2006 - 12:10

Nevěřte nikomu a nechte si poradit koho volit !!
Mě to připadá jako folklór před volbama. Jistý je, že komunisti jsou a budou silnou mešinou. Přežili proto, že to tak lidé chtěli. Vždy existovaly snahy žít ve společně hospodařících komunitách, nezištně a nesobecky. Od kmenových a rodových společenství po obce prvotních křesťanů, husitský Tábor, nebo izraelské kibucy. Nikdo soudný se nebude snažit restaurovat nám známý komunismus. Ale zase se někde za čas vynoří podobné myšlenky pod jiným názvem a třeba v ekologickém kabátě. Takže pozor na Zelené, co kdyby se z nich vyklubali ekoteroristi, nebo zelená diktatura. Zaženou nás z měst na ekologický venkov a budou zkoušet sociální experimenty ve stylu Pol-Pota. Lidi neriskujte a volte osvědčené demokratické strany, nejlépe ČSSD nebo ODS.


Od: Petr Matoušek - 24.5.2006 - 12:18

Potenciální návrat KSČM k moci je opravdu problém, jejich starých voličů sice ubývá, ale myslím, že je opět začnou volit mladí - lidé kolem dvaceti let, kteří dobu jejich vlády nezažili a kterým když dnes někdo řekne že i na cestu do pitomé Jugoslávie potřeboval povolení a na toaletní papír stál dvě hodiny frontu, tak mu prostě neuvěří a také střední generace, částečně z nostalgie ("pamatuješ mámo, ve dvaaosmdesátým na chmelu to byly časy, zlatí komunisti") a částečně proto, že se mezi nimi stále neajde dost lidí, kteří by vyměnili svobodu za lacinější guláš v nádražní hospodě...


Od: anonym - 24.5.2006 - 18:22

Líba Čiháková : Přestože naděje umírá poslední, je už víc než pravděpodobné, že bolšenici se po volbách chopí moci. Mají tak už hru rozehranou, že jim v tom nikdo nezabrání. Asi opravdu tento stát čeká buď totalita, nebo revoluce. Kde se stala chyba?Tu otázku si musí položit každý sám sobě. Nebyla to lhostejnost k dění kolem nás? Pohodlnost se angažovat?Škoda, šance byla.


Od: Radek Dolanský - 24.5.2006 - 18:33

ad Martina
Přesně jak říkáš, Martino. Právě proto by si tu knihu měl každý přečíst bez ohledu na své vyznání či přesvědčení.


Od: Radek Dolanský - 24.5.2006 - 18:39

ad anonym
Jasně, je to jedině chyba v nás všech, kteří nejsme "u nich". Ale taky je velmi zlé, že jim k vítězství pomáhá strana o které Hadíth píše v komentáři výše "osvědčená demokratická strana ČSSD". Taky zamyšlení k volbám.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0374 s