Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 12.10.2024, svátek má Marcel 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Okamžiky

27.05.2006   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

OkamžikyProč vlastně tolik miluji knihy? Že mě unášejí představami jako balón poslední záchrany? Že mě tvoří a naplňují moudrem? Že mi dávají radost z nových poznání, přinášejí úžas nad genialitou těch, kteří je napsali? ....

 

Erich Maria Remarque – úryvek z románu Stanice na obzoru

V tomto okamžiku cítím, že je štěstím takhle sedět a vědět o vašich myšlenkách; myslím, že kdyby člověk znal potřebnou formulku, podařilo by se mu dokonce, aby dech času zkameněl a on aby tak dosáhl věčnosti. ... Tohle je velice podivná hodina. Není tu nic kromě nás; všechny mé myšlenky ústí u vás - všechny vaše myšlenky ústí u mne - je to ta nejpříznivější konstelace pro štěstí, jaká existuje; přesto není prosta přání.
A tahle naše hodina nejdokonalejšího štěstí, s rukama plnýma maximálního pochopení, s nejmoudřejším srdcem, s nastřádanou duší, destilovanou jako umělecké dílo coby nejčistší produkt existence - to by byla práce na celý život, cítit ji bez zátěže - nepřináší právě ona člověku trudnomyslnost?

Gabriel García Marquez – úryvek z románu Láska za časů cholery

Život by býval pro každého z nich docela jiný, kdyby si dokázali zavčas uvědomit, že se snáze čelí velkým manželským katastrofám než každodenním drobným strastem. Společně však dospěli leda k poznání, že zmoudříme, když už nám to k ničemu není. Fermina Dazová po léta těžce nesla manželova rozjásaná jitra. Sama se vší mocí zachytávala posledních nitek spánku, jen aby oddálila okamžik, kdy se bude muset utkat s neodvratností nového jitra plného neblahých předzvěstí, kdežto její muž se probouzel bezelstně jako novorozeně: každý další den pro něho znamenal výhru. Ráno co ráno slyšela, jak se za prvního kuropění probouzí s nehorázným chrchláním a kašlem, kterým ohlašoval, že je živ, ale současně jako by se vskrytu snažil probudit tím kašláním i ji. Pak slyšela, jak šátrá po pantoflích, které přece musely stát rovnou u postele, a něco si přitom mrmlá, jen aby jí nedopřál trochu klidu. Slyšela, jak se potmě šourá do koupelny, a hodinu nato, sotva se jí podařilo znovu usnout, zase zaslechla, jak se vrací z pracovny a potmě se obléká. Když byl jednou při nějaké společenské hře dotázán, jak by sám sebe definoval, doktor Urbino prohlásil: „Jsem muž, který se obléká v temnotách.“ Všechno to slyšela, vědouc, že žádný ten hluk není nutný, nýbrž že šramotí naschvál, i když předstírá pravý opak, právě tak jako ona předstírala spánek, přestože nespala. Její muž měl ke svému počínání pádný důvod: nikdy ji nepotřeboval tak naléhavě, živoucí a při smyslech, jako v oněch minutách ranního ztroskotání.

Eva Kantůrková – úryvek z románu Černá hvězda

Z přetlaku nadšení lehce zadrhává. Hnal se domů, jakmile mu šéfredaktor sdělil svůj souhlas, odjet, okamžitě zmizet, než si to někdo rozmyslí, a do dveří vpadl jako puma. A Hel ho nepoznává! Omámený radostí v sobě prolomil obrannou bariéru. Hel je dobrá holka, ale někdy až příliš přilnavá a zvědavá, tak jen pěkně odsud až potud, a teď ji popadne, zdvihne a podrží nad zemí, Hel zatřepetá nohama, maličká Hel, v jedné ruce žehličku, v druhé rozešitou halenku, podívejme se na něj, zdrženlivého, jak se dovede potřeštit! Neochraňuje se zdrženlivostí jen proti Hel, chrání se i proti sobě, zdrženlivost je osvědčená řehole sirotků: nikdy se nedat unést prvním skvělým dojmem! Ušetřit si zklamání. Teď ho radost přemůže. Ukáže jim! Talent! Račte si posloužit. Oslnivý! O-sl-ni-vý. Postaví Hel na zem a vtiskne jí velikou bratrskou pusu. „Úžasná příležitost! Slyšíš! Nech mě chvilku řádit. Koukáš, viď? Ještě tomu tak docela nevěřím. Představ si! Nechali mi úplně volnou ruku!“ Pobíhá sem a tam, bere do rukou věci a zase je pokládá, sáhne na žehličku, spálí se, zasyčí, strčí prst do úst, zasměje se a Hel soudí, že je vyhráno. Hošíček má svou první velkou radost, první od chvíle, kdy jsou spolu, a pozapomněl v ní na všechno, co ho užírá: na dítě, o které ho připravili, na Sylvinku, svou velikou lásku, o kterou se připravil sám, a možná, to by Hel potěšilo nejvíc, pozapomněl i na tvrdošíjnou nenávist k noře. Ovšemže pozapomněl. Protože kam se svou radostí běžel nejdřív? Sem! A kam se běhá s radostí? Domů. A jak sem vešel! Ne nerad, loudavě, jako by ho strkal, nevypadal, že přichází, protože nemá, kam by šel jinam. Cha! A pak dejte na hošíčkova slova! Nikdy nenazvu tuhletu odpornou noru svým domovem!

Tyto tři ukázky nemají zdánlivě nic společného. A přece! Nejsou to jen slova psaná na papíře, ale podtrhují výjimečnost každého okamžiku - v kráse a štěstí nemusím hledat složitosti, často stačí hlouběji vnímat všednost.

 

Zdroj fotografie: google.com, show.idnes.cz



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0683 s