Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněUmění prostého života? Návod k použitíPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!
Naše děti varujeme před drogami, alkoholem, či před promiskuitním chováním, ale zapomínáme je upozornit na nebezpečnost sekt. A přitom ti usměvaví lidé, kteří je mohou oslovit na ulici a kteří rozdávají jen lásku a porozumění, mohou přinést závislost rovnou droze či alkoholu, jež naprosto zdevastuje jejich osobnost a duši.
Možná vás napadne, že ani vám, ani vašim dětem, či příbuzným se nemůže přihodit to, že byste podlehli nějakému pseudonáboženskému hnutí, protože se postávajícím Svědkům Jehovovým na nárožích smějete a letáčky vyzývající k testu rozvoje osobnosti pořádané Scientology házíte rovnou do koše. Třeba vás napadne, že se to prostě stává lidem hloupým pocházejícím z asociálního prostředí. Bohužel to vůbec není pravda, ba naopak. Svodům sekt často podléhají lidé inteligentní, vysokoškolsky vzdělaní, úspěšní a majetní. Někdy jen hledají hlubší smysl, berličku pro tragické chvíle. Někdy touží najít svého Boha, ale vyberou si k tomu zlého zprostředkovatele.
Příběh Kláry a Adély, mých bývalých spolužaček ze střední školy, může být proto mementem pro všechny, jež se domnívají, že se nás problematika sekt netýká.
Začalo to u Beatles
Někdy v roce 1992, tedy mém druhém ročníku středoškolských studií, se nás povícero zahledělo do mladých kluků, jež na Václavském náměstí a později po klubech hráli repertoár Beatles. Ještě stále trvala lehká porevoluční euforie, kdy to pro všechny znamenalo něco nového, k tomu na tenkrát populárním rádiu Golem vysílali hodinový pořad „Beatlemánie“ (? - název už přesně nevím). Podlehla tomu i Klára s Adélou, a ještě spolužačka Helena. Zatímco my ostatní hltali muziku i texty, zmíněná trojice si vytvořila z nebohých Beatles kult hodný zbožňování a přizpůsobila tomu jak odívání, tak i konverzaci prokládala citáty z oblíbených písní. S modeárorem rádia Golem se pak trojka skamarádila a chodila jej navštěvovat přímo do studia.
Jejich závislost na Beatles postupem času vystřídal zájem o partičku sympatických mladých lidí z různých koutů Evropy, která na Kampě a na Karlově mostě hrála písně s náboženskou tématikou. Jejich vzájemné přátelství vrcholilo ve čtvrtém ročníku, kdy nám je několikrát ona trojka přivedla do vyučovací hodiny anglického jazyka. Od jisté doby pak Klárčinu a Adélinu lavici zdobila podivně obsahově upravená Bible. Z ní samozřejmě obě často citovaly mezi řečí a prováděly to, čemu by komunista řekl – náboženská agitace. Pochopitelně sympatičtí lidé s kytarami u zbytku třídního kolektivu neprobudili velké nadšení, zvláště s ohledem na to, že na rozdíl od Kláry, Adély a Heleny nás trápil více stav šatníku, kluci a nové diskotéky v Praze, než otázky duchovní.
Pokračování zítra!
Tímto seriálem jsem rozhodně nechtěla a neměla zájem poškodit žádnou z uvedených osobností a organizací, natož zpochybňovat jejich humanitární aktivity, jež vnímám za společensky potřebné, ale považovala jsem za nutné upozornit na možné propojení společnosti na pomoc dětem s jistou náboženskou organizací.
Jména hrdinek příběhu jsou změněná.
Zdroj obrázku: Martina Holánková
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.