Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavě
Galerie u Betlémské kaple hostí díla význačného, ale veřejnosti méně známého malíře a grafika Tavíka Františka &Simona. Až do 9. července můžete shlédnout a případně si i koupit jeho obrazy, kresby nebo grafiky. T. F. &Simon se narodil 13. května 1877 v Železnici. Stal se záhy pojmem v oblasti grafiky, dokonce ho můžeme považovat za jejího průkopníka. Na Akademii studoval malbu v ateliéru M. Pirnera, v té době neexistovala speciální třída s výukou grafických technik. Snad jedině prof. Julius Mařák experimentoval pro své potěšení s leptem a litografií.
Za malířskou tvorbu získal &Simon dvakrát po sobě stipendium, které uhradilo jeho studijní cesty do Itálie, Paříže a Londýna. Jeho virtuozita vyniká především v zrnkovém leptu – akvatintě, kterou kombinoval s měkkým krytem a suchou jehlou. Během svého desetiletého pobytu v Paříži pracoval na zdokonalení v grafických technikách. Akvatintou se mu podařilo vytvořit barevně působivé tisky, které svým výrazem na první pohled připomínají akvarel, kvaš nebo kolorované kresby s měkkými tužkovými konturami.
V roce 1917 založil za přispění Maxe &Svabinského spolu F. Bílkem, J. Konůpkem a V. Strettim sdružení českých grafiků Hollar. T. F. &Simon se stal jeho prvním předsedou. Mezi vrcholy jeho tvorby se zařadily grafiky a obrazy, které vznikaly během jeho zámořských cest. New York ho uchvátil gejzírem zářících reklam a obřími mrakodrapy, Cejlon svou bujnou, doslova přebarvenou tropickou vegetací a Japonsko exotickým šarmem.
V roce 1928 byl jmenován profesorem Akademie výtvarných umění a převzal grafickou speciálku po M. &Svabinském. Jeho ateliérem prošlo více než padesát žáků, mezi nimiž byla taková jména jako C. Bouda, V. Pukl, M. Stretti nebo L. Jiřincová.
Kromě grafiky jsou vystaveny i vynikající obrazy – oleje, které na nás dýchají atmosférou doznívajícího impresionismu a secesního dekorativismu přelomu století.
Malíř a grafik skonal na velice naplněném životě 19.prosince 1942 v Praze.
Zdoj fotografie: galerieonline.cz
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.