Romeo a Julie věku pokročiléhoPromiskuita Svátky vánočníHelena Zeťová nám bohužel odešlaZ jeřabinTakový zimní den
Svačinky pro školáky: 5x salát na přestávkuLucie Moravčíková: Koučování mi pomohlo objevovat samu sebeJak nakládat s množiteli zvířat?DOPORUČUJI 5 komedií, jež se mi vepsaly do srdceFOTOREPORTÁŽ: Z Nairobi do MombasyStín smrti – místo činu: Dívčí kámenLabužník životaMagický den pro malé princezny v Martinickém paláci Substance a Demi Moore bodují. Kde film uvidíte?Knižní zápisník: Poutavý prosinecJaký bude letošní Český lev?Tlaková vlna
Přijde na matriku pán se žádostí o změnu jména.
„A jak se jmenujete?“ ptá se úřednice.
„Eduard Zadek,“ říká pán.
Úřednice účastně kýve hlavou. „Tak to chápu. A jak se chcete jmenovat?“
„Karel.“
Naše jméno je prvotní údaj, který o sobě uvádíme, ať už v osobním nebo formálním styku. A stejně jako při prvním dojmu platí, že „šaty dělají člověka“, tak i „jméno dělá člověka“. Neobvyklé jméno si každý zapamatuje snáz než všední, běžně užívané, které takříkajíc zapadne v davu. Některé kombinace s příjmením však mohou vyznít tak kuriózně, že zní až posměšně.
Na příklad si představte muže, který se bude jmenovat Květoslav Brko. Koho si představíte? Já osobně – po tom co se usměju – ne příliš praktického muže, kterému však nechybí sebevědomí. Čestmíra Pravdu bych zase popsala jako důstojného, možná poněkud uzavřeného mládence, opovrhujícího všedností. Hildegarda Smrtová by mohla být přísná žena s orlím nosem, naproti tomu Venuše Růžová ztělesňuje jemnou, éterickou bytost, neschopnou přežít v tvrdé realitě.
Samozřejmě že nic z toho nemusí ani trochu odpovídat skutečnosti. Přesto tu zůstává fakt, že každé slovo v nás přirozeně budí jisté asociace. Působí na nás příznivě či nepříznivě. Proto bezděčně přiřazujeme některým jménům určité vlastnosti. Někteří vypilovali tuto teorii k dokonalosti. Vytvořili teorii, že jméno by svými vibracemi mělo odpovídat vibracím osobnosti – a pokud neodpovídá, pak daný člověk celý život zápasí se skutečnostmi, které na něj přivolaly vibrace jeho jména, jeho život se stane vyčerpávajícím bojem sama se sebou. Proto prý indiánské kmeny volili jméno svého dítěte až ve věku několika měsíců a v průběhu života ho i několikrát měnili, tak aby jméno stále odpovídalo vitalitě osobnosti (Bouřící mrak, Stojí s pěstí).
U nás volíme jména pro své děti víceméně podle módy. Jen některá staročeská jména zůstávají stále na výsluní. Velice dlouho žebříček oblíbených obsazuje mezi mužskými jmény JAN (Bohem daný, milostivý dar boží), z dívčích pak KATEŘINA (čistá, cudná, mravná). Mezi další často používaná jména dále patří např. PETR (skála, skálopevný) či modernější KLÁRA (jasná, světlá, slavná).
Pokud se nám jméno vybrané rodiči či zděděné příjmení nelíbí, máme možnost své jméno i příjmení v průběhu života změnit, podáme-li na matrice žádost s odůvodněním změny. Podle tohoto důvodu za změnu zaplatíme 100 Kč nebo 1000 Kč. Levnější sazba se povoluje, jedná-li se o změnu příjmení hanlivého, změnu příjmení na původní příjmení (např. po rozvodu) nebo při povolení změny příjmení dítěte svěřeného do náhradní rodinné péče. Lhůta k vyřízení žádosti činí 30 dní, ve složitých případech max. 60 dní.
Jistou novinku do Zákona 301/2000Sb. o matrikách, jménu a příjmení přinesl rok 2001. Od 1. července tohoto roku v České republice existuje možnost dát i dítěti s českou národností dvě jména.
Zdroj fotografie: www.moldan.cz
Copyright © 2001 -
2025 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.