Náročný denNenaplněnáNezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, když
Dítě prachu zrozené ve válceDojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara DvořákaFotograf hvězd Bruce Weber vystavuje v Praze!Strhující výkon – Andrew Scott ve hře VáňaLéto v sítiEvoluce českého jídla – mimořádně záslužná a erudovaná publikaceKdyž si lze koupit nadějiZáří v kniháchKouzelnická rodinka již brzy na plátnech kinLovecraft očima Michela Houellebecka
Lahůdková zelenina s léčivými a magicky afrodiziakálními účinky není už jen nedostupnou luxusní lahůdkou, ale může pravidelně obohacovat váš stůl.
Chřest neboli špargl měli v úctě již Egypťané a ztvárnili ho na stěnách pyramid. Oblíbil si ho i Ludvík XIV. A pod pohrůžkou smrti nutil své zahradníky, aby mu ho denně čerstvý dodávali na stůl. Protože chřest je krátkodobá sezónní zelenina, hnáni strachem o život, obalamutili přírodu a vymysleli „ pěstování pod teplou vrstvou“, které se používá dodnes.
Vybělené nebo jemně zelené zdužnatělé výhonky si můžeme s trochou trpělivosti vypěstovat na zahradě sami. Pazochy se vyvíjejí zakryté hrůbky zeminy v dobře vyhnojené půdě. Knížka poradí, jak na to.
Chřest zaujme své nenahraditelné místo i v pomyslné lékárně. Výborně působí na chronické onemocnění srdce. Doporučuje ho kardiakům i Christian Barnard, chirurg, jenž provedl první úspěšnou transplantaci srdce: „Chřest povzbuzuje kardiovaskulární činnost a je to také vynikající močopudný prostředek, který nemocnému srdci odlehčuje.“
Ale nejlépe se s chřestem seznámíme na talíři. Knížka nabízí přes sto sedmdesát úprav této skutečné lahůdky. Tak alespoň jeden recept na ukázku:
Kuře s chřestem a zázvorem
Asi 400g kuřecího masa vykostíme a zbavíme kůže. Nakrájíme na kostičky, smícháme s jedním vejcem, lžičkou škrobu a solí. Připravíme si 100g uvařeného či konzervovaného chřestu, který nakrájíme na kousky. Na pánvi rozpálíme 3 lžíce sádla, vložíme naložené kuřecí maso a prudce ze všech stran osmahneme. Dochutíme lžící bílého vína, trochou glutasolu, lžičkou zázvorového oleje. Na závěr přidáme polovinu šálku vývaru a nakrájený chřest. Podle potřeby zahustíme a posypeme petrželovou natí. Podáváme s rýží a bílým vínem.
Pokud jsem vás inspirovala a podráždila chuťové pohárky, seznamte se podrobněji s knihou Jarmily Teplíkové, neúnavné propagátorky neobvyklých a netradičních zelenin.
Knihu Jarmily Teplíkové "Chřest v kuchyni" vydalo nakladatelství VYŠEHRAD v roce 2006.
Zdroj ilustrační fotografie: www.mojenoviny.cz, www.google.com
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.