Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněShahab Tolouie se vrací s další kapitolou projektu Moje cestaFestival ARCHITONY inovativně kombinuje hudbu a architekturuDas Filmfest ve 3 českých městechZatloukání hřebů – znepokojivý horor Viléma KoubkaPříběh kolouška Bambi v novém kabátěZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – Goebbels
Protože dnešní energetické zdroje jsou vyčerpatelné (uhlí, ropa), vědci musí nezbytně objevit nějaký náhradní, nejlépe obnovitelný zdroj. Bez jeho existence nemůže naše civilizace přežít. Nebo alespoň ne v podobě, v jaké žije dnes.
Jako nový zdroj energie se jeví tzv. „jaderná fúze“. Že to znáte? Atomové elektrárny? Kdepak. Jaderná fúze sice také využívá jaderné energie, ale funguje na zcela opačném principu než současné jaderné elektrárny. Nejde tady totiž o štěpení atomů, ale naopak jejich sloučení. Stejné chemické reakce užívají „ke svému spalování“ hvězdy. Jedná se vlastně o nejstarší zákonitost Vesmíru, existující již od dob tzv. Velkého třesku.
Oproti štěpení atomu má princip slučování výhodu, že zde nevzniká radioaktivní odpad, ovšem zatím není vyřešen problém s nesmírnými náklady na vznik takového reaktoru. V současné době spolupracují Evropa, Rusko a Japonsko na výstavbě reaktoru ITER (mezinárodní termonukleární experimentální reaktor), jehož vytvoření má odhadem stát 3,5 – 4 miliardy eur.
A tak jestli občas podléháme pocitu, že všechno již bylo vynalezeno, velice se mýlíme. Vědci nás znovu a znovu udivují novými a novými objevy, nutnými k tomu, aby dnešní rozrostlá civilizace mohla i nadále žít v takových standardech, jež považuje za potřebné.
Zdroj fotografie: archiv Rozhledny (R. Šindelářová)
Zdroj informací: kniha Největší záhady lidstva
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.