AKCE: Kurz tvůrčího psaníKráva a kreténJana Slaninová: Něco mi přeletí přes nos a řekne pišMEMENTO MORIListopad Spisovatelská inspirace
Rozhovor s Martinou Bittnerovou o andělech a lidských chybáchTelegram s adresou svět... jedné dívceKATOLOGIE v Divadle pod PalmovkouFOTOPOSTŘEHY: Pes mnoha tváříVánoce u Čapků aneb Jak Karel a Olinka pekli cukrovíVánoční zážitky a chutě z botanické zahradyUkrajinské pohádkyNa co umírali čeští králové?Vaše teta tak mluvila s dětmi, pochopení většiny nečekejteSyrový průvodce hrdinstvím, zradou a cenou za svoboduŽivot pochází ze životaPlast je past
Internet by měl být nejkratší cestou, jakou si doplnit, popřípadě ověřit informace. Postupem času, bohužel, slouží ke stahování celých referátů a seminárních prací. Většina dnešní mládeže nemá potřebu číst knihy, když jejich anotace už někdo dal na „net“.
V dobách, kdy nefungovala světová komunikační síť, byli studenti alespoň nuceni zajít do knihovny a nahlédnout do díla, které měli přečíst. Dělali si výpisky z jednotlivých stran a ze shrnutí. Ovšem dnes internet funguje jako síť mezi knihou a studentem. Není ovšem sítí komunikační, ale spíš tou rybářskou, kdy chytá oběti do svých spárů a ke knize je ani nepustí.
Pamatuji si na jednu z prvních hodin na gymnáziu, kdy jsme „začali“ pracovat s internetem. Dostali jsme za úkol vyhledat zajímavé adresy. Zvítězily stránky typu Ctenarskydenik.cz a Seminarky.cz.
Samozřejmě, že tyto stránky nejsou v podstatě špatné, když se informace z nich čerpají jen někdy a pro kontrolu, ale dnes se stahují rovnou celé referáty a někteří se je ani neobtěžují přepsat. Dříve si někteří učitelé mysleli, že opisovali jen spolužáci mezi sebou, ale stejné znění práce mělo několik škol v republice.
Referáty z povinné četby ale nejsou jediným problémem. Spíše tím nejmenším. Dnes se stahují informace, které studenti využívají i ve svých seminárních pracích a to i na vysokých školách. Pokud někdo stáhne cizí práci a podepíše se pod ní svým jménem, jedná se zde o plagiátorství. Proti tomu se v poslední době snaží někteří pedagogové zamezit tím, že vyhledávají klíčové výrazy na internetu nebo pomocí softwarů vyhledávají, zda-li konkrétní práce nebyla na světě dávno před tím, než je datována.
Zde ovšem platí otázka: Nestudujeme hlavně kvůli sobě? Proč tedy někteří předstírají zájem o látku, když se ani nesnaží o ní něco zjistit a schovávají se za práce jiných? Fakt, že studentka, která přinese svoji esej, která je psána v mužském rodě je sice trapný, ale možná už zde působí drobná degenerace způsobená internetem.
Používání této sítě je výhodou a jako takové by si ji měli lidé vážit. Zde totiž vždy neplatí „co je psáno, je dáno“. Na internet se mohou dostat zcela mylné informace a jejich použitím a neověřením si jich zesměšníme především sami sebe. Vsadit celou svoji práci na někoho, koho vlastně ani neznáme (ale jeho text krademe) je lehkomyslné.
Nejenom děti degenerují u počítačových her, ale i dospělí, kterým se nechce shánět nové informace, a tak v klidu vsedě u počítače surfují. Ovšem pozor - to, že někdo umí najít klíčová slova, téma práce a stáhnout ji, také vypovídá o tom, že s komunikační sítí vlastně ani pracovat neumí. Okopírovat první referát, který po zadání naskočí je sebevražda, protože trochu „kyber“ kantor na referát narazí. A těchto případů není opravdu málo.
Foto: Majaky.cz
No, je to o velké lenosti a docela by mě zajímalo, jak to takový kantor řeší. Dá studentovi kuli nebo druhou šanci? Bohužel osobně mám spíš zkušenost, že to kantoři neřeší vůbec, zřejmě už rezignovali... :-(((
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.