Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Čekárna aneb kdo si počká, ten se dočká…

06.10.2006   Pavla Hložková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čekárna aneb kdo si počká, ten se dočká…Divadlo Farma v jeskyni je 5 let úspěšně působící seskupení, zabývající se tzv. pohybovým divadlem. Získalo již řadu ocenění, jak u nás, tak v zahraničí. 5. září jsem měla příležitost shlédnout jeho představení Čekárna v prostoru NOD pražského klubu Roxy.

Zakladatelem mezinárodního seskupení Farma v jeskyni je režisér Viliam Dočolomanský. Od vzniku divadla v roce 2001 již uvedl tyto úspěšné inscenace a projekty - Sclavi, Cesta do stanice, Sonety temné lásky, Čekárna. Sclavi neboli Emigrantova píseň obdržela nejdříve Cenu Sazky a Divadelních novin i Cenu Alfréda Radoka a Dočolomanského ocenil festival alternativního divadla …příští vlna / next wave… jako osobnost roku. Poté následovala i dvě mezinárodní ocenění. Ve výčtu naposled zmíněná hra je novinkou. Byla uvedena i na nedávném plzeňském MEZINÁRODNÍM FESTIVALU DIVADLO 2006.

Každý, kdo se s podobným typem divadla ještě nesetkal, může být zpočátku inscenace trochu překvapen či zaskočen. S přibývajícím časem však narůstá schopnost větší empatie a v jednom okamžiku pak člověk zjistí, že všechny pohyby, posunky, grimasy a skoky jsou vlastně úžasné, stejně jako spojení živé hudby s nimi. Hercům stačí jen pár slov, výkřiků, aby právě pohybem vytvořili sugestivnost situace i celé hry…

Dějištěm inscenace Čekárna je železniční stanice Žilina- Záriečie, z níž byli během Druhé světové války deportováni slovenští Židé. Dochází zde k prolínání přítomnosti s minulostí. Vše, co se událo, má na současnost nějaký vliv. Ta však jako by ho nechtěla vidět a schovávala se před ním. Někde jsem četla zajímavou myšlenku s tímto významem: Pokud na minulost zapomeneme, musíme ji pak znovu prožít.

Herci úspěchy ověnčení však nespí na vavřínech. Bylo mi potvrzeno, že každý den posilují a cvičí. Nejen fyzickou námahu, kterou do představení vkládají, by totiž “běžný smrtelník” nevydržel. Intenzitu psychické zátěže si pak netroufám odhadovat. Jako všichni divadelníci však svou práci musejí milovat. Přesvědčili mě totiž o tom, že prostým pohybem se toho dá někdy sdělit mnohem víc..
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0382 s