Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Co tají svobodní zednáři?

09.10.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co tají svobodní zednáři?Jsou vybraným klubem intelektuálů nebo spolkem výstředních mystiků odvrácených od reality? Nebo dokonce společenstvím usilujícím o svržení vlád?


Nahlédnout pod roušku poměrně mlčenlivého a tím tajuplného společenství pomůže knížka Svobodní zednáři. Autor T. Dedopulos nás seznamuje s historií zednářů, původně spjatých s kamenickými bratrstvy, jež kdysi budovala Šalamounův chrám, později středověké katedrály. Už tehdy museli znát stavební postupy, domluvit se spolu. Ústně si předávali duchovní bohatství, měli různé výsady a tím se pasovali do vyvolené společnosti. Posléze se kamenická bratrstva přeměnila ve svobodné zednáře, jejichž základním rysem se stala esoterika. Uzavřenost spolu s nadužíváním mystiky vytvářela tajemství, časem se společnost začala obávat neproniknutelného, a to už byl jen krůček k zákazům a persekucím.

Novodobé dějiny SZ se začaly psát na počátku 18. století v Anglii. Do řádu vstupovali i lidé nespjatí se stavbou a protože lóže měly i charitativní charakter, štědří šlechtici byli tudíž vítaní. Přestože zednáři měli nepopiratelný vliv na revoluce ve Francii a Americe, revoluční aktivita není jejich programem. Spíše se snaží o dokonalost v rámci mravních hodnot osvícenství - humanity, svobody, tolerance a bratrství. Výlučné je obřadní jednání založené tajných tradicích. Jejich symboly známe, vždyť se v krystalické podobě zachovaly na středověkých katedrálách.

A kdo patřil mezi zednáře? Tak jenom namátkou: Washington, Franklin, Diderot, Laffayette, Montesquieu, Voltaire, Garibaldi, Goethe, Fichte, Herder, Leasing, Mozart, Dunant, Lincoln, Allende, Armstrong, z Čechů např. Beneš, Štefanik, Křižík, Náprstek, Mucha, Dyk.... samé významné osobnosti, o jejichž apolitičnosti můžeme směle pochybovat.

Autor popisuje tajné rituály, možné vztahy s templáři, labyrint zasvěcování, nahlédneme s ním do organizace lóží, osvětluje smysl zednářské práce i jejich svět. Mnoho barevných ilustrací doplňuje text a tvoří tak vyvážený celek. Podíváme se pod pokličku, ale okamžitě se vynoří mnoho dalších a dalších otázek. Prostě zednáři své tajemství nevydávají lehce!

Knihu Tima Dedopulose Svobodní zednáři vydalo nakladatelství Metafora v roce 2006.

Zdroj fotografie: www.metafora.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.049 s