Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Chceme svobodný svět!

13.10.2006   Pavla Hložková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chceme svobodný svět!Cesta ke svobodnému světu, na kterém si většina lidí přeje žít, je klikatá a velmi zdlouhavá. Mnoho jejích odboček, jak minulých, tak těch, které možná přijdou, popisuje ve svém aktuálním eseji, nazvaném právě Svobodný svět (Amerika, Evropa a budoucnost Západu), přední britský politolog Timothy Garton Ash.

Ash působí jako ředitel Střediska evropských studií na St. Antony´s College v Oxfordu a jako komentátor listu The Guardian. Je autorem již celkem šesti svazků politických esejů. V nich se zaobírá především dějinami západní a východní Evropy.

V knize Svobodný svět se zamýšlí nad příčinami politické krize, která nastala v nedávné době v souvislosti s terorismem, a nad jejím možným vývojem. Již v úvodu srovnává data 11.9. 2001, kdy došlo k útokům v USA, s 9.11. 1989, datem, jež představuje počátek pádu berlínské zdi. Také díky nim, ale v současnosti především v důsledku války v Iráku se Západ dělí na dvě oblasti – tu evropskou v čele s Francií a americkou. Británie představující “zemi nikoho” se snaží o vybudování mostů na obě strany, což se jí zatím bohužel nedaří.
Ash se v žádném případě nesnaží o hodnocení toho, čí názor je lepší – pouze vykládá o moderní politické historii a nenásilným způsobem se snaží nastínit řešení. Nutné je stmelit oba protipóly Evropy – Británii s pevninou – a zároveň se nesnažit vůči USA vymezit jako soupeř. Arabským zemím musíme pomoci nalézat jejich identitu, jinak hrozí mohutné stěhování muslimů na Západ a nebezpečí odvetných útoků arabských a křesťanských extremistů. Jako pozitivní posuny v rámci Evropy chápe autor nabídnutí členství v EU Turecku a dále ukrajinskou “oranžovou revoluci” z prosince 2004.

Ash apeluje také na to, aby lidé chodili k volbám. Zjednodušeně řečeno patříme k té šťastnější miliardě obyvatel Země, jež vede vcelku pohodlný život, a naše nevšímavost k politice může vést na planetě k ještě dalekosáhlejším majetkovým rozdílům. Nejdůležitější je nepodléhat představě, že jsme bezmocní. Dnešní svět dělí mnoho zdí. Jedna, která se staví mezi Izraelci a Palestinci, nepříjemně připomíná tu berlínskou. Evropa i Spojené státy se obehnaly vysokými zdmi obchodního protekcionismu. Za nimi jsou však zdi ještě mohutnější. Ty mám v hlavě. Pokud ale zvedneme svůj hlas, dříve či později padnou…" (str.194) Ash zůstává optimistou a v nastalé krizi vidí příležitost, jak změnit věci k lepšímu. Doufejme jen, že se ještě takový náboj v nás samotných najde..

Celá kniha je velmi čtivá a i nepříliš znalého čtenáře přehledný výklad jistě zaujme. Náleží k ní také tematické přílohy v podobě pěti zajímavých map. Jako reakce na knihu vznikly dokonce i webové stránky, na kterých diskutují čtenáři o tomto vážném tématu a budoucnosti světa.

Kniha Svobodný svět vyšla roku 2006 v nakladatelství Paseka a stojí 249 Kč.

Zdroj fotografie: Paseka.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.066 s