Náročný denNenaplněnáNezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, když
Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!Dojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara DvořákaFotograf hvězd Bruce Weber vystavuje v Praze!Strhující výkon – Andrew Scott ve hře Váňa
Nelíbí se vám hospodaření ve vašem městě? Domníváte se, že víte, jak řešit stávající problémy? A víte, že v podstatě každý z nás se může stát zastupitelem, nebo se o to alespoň pokusit? Dnes, ve dni voleb, je na to samozřejmě už pozdě. Kandidátní listiny se podávají nejpozději 66 dnů přede dnem voleb příslušnému registračnímu úřadu, což pro tyto volby bylo 15. srpna 2006.
Každý z nás se tedy může stát kandidátem. Zdaleka nejvýhodnější (kvůli způsobu sčítání hlasů) se pak jeví nezávislá kandidatura, při níž musí dotyčný kandidát doložit petici podepsanou voliči podporujícími jeho kandidaturu. Při vyhodnocení volebních výsledků získává takový kandidát výhodu, protože vystupuje na stejné úrovni s ostatními volebními stranami. Tato výhoda se ještě zvyšuje v případě, že by se v konkrétní volební straně nacházel kandidát na nižším jak prvním místě. Pokud např. rozdělí volič své hlasy mezi kandidáty jisté politické strany a několik dalších nezávislých kandidátů, pak volební strana získává z takového volebního lístku pouze tolik hlasů, kolik zbyde po rozdělení mezi nezávislé. Na poslední místa na kandidátce volební strany se prostě "nedostane". Někteří kandidáti si toto bohužel neuvědomují a zcela zbytečně, přesvědčeni o zvýšení svých vlastních šancí, kandidují za různé strany či sdružení vzniklá třeba i jen pro účely voleb (např. Sdružení nezávislých kandidátů, které mimochodem není politickou stranou). Kandidáti tak mohou být svým způsobem i zneužiti pro získání hlasů pro stranu, jíž se jedná o hlasy pro prvního či několika prvních kandidátů. Znám i případ, v němž se stalo, že kandidát zvolil "cestu politické strany", ovšem když se ho zeptali na volební program dané strany, přiznal, že neví a že se vlastně musí zeptat.
Voliči zase často nevědí, že každý typ volební strany může na své samostatně podané kandidátní listině uvést kandidáty bez politické příslušnosti. A způsobím v tom další zmatek tím, když řeknu, že dokonce ani termín “nezávislý kandidát” nevyjadřuje skutečnost, že kandidát není členem žádné politické strany či hnutí, pro skutečnost "nečlenství" se podle zákona o volbách do zastupitelstev obcí používá termín “bez politické příslušnosti”.
Důležité upozornění nakonec: v letošních volbách budeme mít jednu společnou volební schránku jak pro volby do zastupitelstev obcí, tak i pro volby do 1/3 Senátu. Úřední obálky pro volby do zastupitelstev obcí budou šedé barvy a úřední obálky pro volby do 1/3 Senátu budou žluté barvy. Pozor na to, protože hlas se stává neplatným, jestliže ho umístíte do špatné obálky!
Zdroj fotografie: www.volby.glosy.info
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.