Náročný denNenaplněnáNezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, když
Ukrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceCo mě v září zaujalo na NetflixuTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!Dojemný a vtipný Malý velký pes ve filmovém zpracováníSpása ve formě audioknihŘeky Otomara DvořákaFotograf hvězd Bruce Weber vystavuje v Praze!Strhující výkon – Andrew Scott ve hře Váňa
Když se v listopadu roku 1457 během tří dnů ze zdravého mladého krále stala umírající troska, trpící křečemi a žádající poslední pomazání, znamenal to počátek několikasetleté diskuse o tom, proč král - Ladislav Habsburský zvaný Ladislav Pohrobek (obrázek vlevo) - zahynul. Neměl snad v jeho náhlém skonu někdo prsty?
Ladislavovi bylo teprve 17 let a jeho smrt působila ještě o to tragičtěji, že právě v té době pro něj žádala svatební delegace o ruku dcery francouzského krále Karla VII., Magdaleny. Smutná zpráva o smrti krále a ženicha pak dorazila k francouzskému dvoru uprostřed příprav odjezdu nevěsty.
Ladislav na sobě zpozoroval první příznaky v neděli 20. listopadu 1457. Začala ho bolet hlava, dostal horečku a všiml si zvětšených uzlin ve slabinách, nakonec se dostavily žaludeční křeče. Jeho stav se již druhý den prudce zhoršil a středověká léčba pouštěním žilou a použití projímadel nepomáhala. Ve středu 23. listopadu ke svému loži povolal oslabený král zemského správce Jiřího z Poděbrad (obrázek dole) a svěřil mu prý starost o království. Záhy Ladislav požádal o poslední pomazání - a zemřel uprostřed modlitby.
Nikdo neznal přesnou příčinu smrti, lékaři pozorovali jen příznaky. Protože však existovalo podezření na mor, zkrátily se díky němu pohřební ceremonie na dobu nezbytně nutnou. Až později, kdy se už začalo spekulovat nad novým králem - a žhavým kandidátem byl právě králův přítel, zemský správce Jiří z Poděbrad - se vynořilo podezření na možnou otravu jedem. Že to nikoho nenapadlo dřív? A přitom se to zdálo tak logické a nejjednodušší vysvětlení! Rychlý skon mladého jinocha. Člověk jemu nejbližší má velké ambice. Vždyť kdo jiný než Jiří z Poděbrad by měl z královy smrti užitek? Když se Jiří podezření tvrdě bránil, jeho šlechetné ideály odvrátily podezření jen o kousek dál, na jeho ženu, Johanu z Rožmitálu, která v dobových pověstech hrála roli zlé královny ze Sněhurky. Podala prý Ladislavovi otrávené jablko. Přes všechnu snahu se nepodařilo ani Jiřímu z Poděbrad, ani Johaně z Rožmitálu, svou čest zcela očistit. Důkazy neexistovaly. (Bohužel však ani na jedné straně.)
K vyřešení této záhady - proč mladý král tak náhle zemřel - pomohl až pokrok lékařské vědy. V roce 1984 byly kosterní ostatky Ladislava Habsburského podrobeny chemickému rozboru. A ten jednoznačně potvrdil, že Jiří z Poděbrad byl nevinen. Ladislav totiž zemřel na zhoubnou krevní chorobu, tedy druh leukemie. Jen škoda, že král Jiří z Poděbrad se to již nedozví a že musel nespravedlivému obvinění čelit celý svůj život.
Zdroj fotografií. www.encyklopedie.seznam.cz, www.linca.cas.cz
Zdroj informací k tomuto seriálu: Záhady českých dějin, Reagers Digest Výběr
bléé
deptá mě to že jeto tak velké jinak fajn fodka :-8
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.