Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavě
Nirvána znamená v doslovném překladu "vyhasnutí" nebo také "vyvanutí". Ačkoliv i samotný Buddha odmítal její přesnou definici, bývá považována za konečný, absolutní, naplněný stav nejzazšího uvědomění, oproštěný utrpení, žádostivosti, zaslepenosti a nenávisti. Nirvána znamená duchovní cíl všech opravdových buddhistů. Vykupuje z koloběhu znovuzrození a od všech těžkostí světského bytí.
Buddhismus patří dnes již mezi světová náboženství. Má však mnoho specifik, která ho od ostatních náboženství, která dokázala oslovit lidi po celém světě, diametrálně odlišují. Řadí se mezi náboženství neteistická (zosobněný bůh není důležitý, je pomíjivý), rovněž jako mystická (věřící směřují od materiálních hodnot k duchovnu - nirváně). O vstupu do nirvány rozhodují vlastnosti daného mnicha.
Buddhismus je nejstarším světovým náboženstvím. Vznikl před více, než 2000 lety v Indii a jeho zakladatelem je Gautama Sidhárta, známý jako Buddha (probuzený, osvícený). Gautama se podle legendy narodil v letech 483/4 v rodině místního vládce. Stejně jako o jeho narození, tak i o jeho životě a cestě k buddhismu a objevení konečné pravdy vypráví mnoho legend.
Podle Buddhy existují čtyři ušlechtilé pravdy, které pokládáme za základ buddhistického učení:
Nirvána je cílem snažení každého buddhisty. Jedině její dosažení znamená vykoupení z věčného koloběhu životů (sansáry) a reinkranací. Původní buddhismus (Hínajána) rozlišuje dva druhy nirvány: první lze dosáhnout ještě před smrtí během posledního života a ponechává ještě zbytek podmíněnosti. Druhá, zvaná nirvána post mortem už s žádnou podmíněností nepočítá a lze jí dosáhnout až po smrti. Severní buddhismus (Mahájána) zná rovněž dva druhy nirvány: prvním je tzv. dokonavá nirvána, která znamená vlastně nirvánu post mortem. Druhý typ, nirvána nedokonavá předpokládá, že bodhisattva i po jejím dosažení nadále zůstává na světě, aby mohl ostatním pomáhat s únikem ze samsáry.
Podle některých pramenů nirvána představuje bránu do absolutní dokonalosti bytí, kde neexistují žádné pocity. Jiné zdroje ale předpokládají, že nirvána znamená jen další koloběh reinkarnací.
Nynější dalajlama, Tändzin Gjamccho, ve své knize Úvod do buddhismu píše, že nirvána může naznačovat nižší stupeň, oproštěný strastí, stejně jako nejvyšší stupeň, tzv. úplné buddhovství.
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.