Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Bezdomovci mají Křečka v kanapi

27.11.2006   Pavla Hložková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bezdomovci mají Křečka v kanapi“Lepší čížek na střeše, než-li ježek v kleci.” Zdá se vám to celé trochu zvrácené? Tato věta není paskvilem známého rčení, ale sloganem divadla Ježek a Čížek, prvního bezdomoveckého divadla v Praze, které již slaví úspěchy i za našimi hranicemi. Jeho novou divadelní hru jsem přednedávnem měla možnost shlédnout.

Předpremiéra hry Křeček v kanapi se odehrála v A studiu Rubín na Malostranském náměstí. Námětem pro její scénář se stala povídka J. Haška Aféra s křečkem a tento inzerát, který se objevil jednoho rána v nejmenovaném pražském listu:
Prodám okamžitě živého křečka nebo vyměním za cokoliv. Praha III, Plaská, II. poschodí, 4. dveře vlevo.
Celá hra se vyznačuje vtipností, akčností a přirozeností a rovněž zajímavým provedením, kdy jsou jednotlivé obrazy propojeny filmem promítaným na plátně, jenž zachycuje alegorický pochod divadla Ježek a Čížek Prahou. Nápaditá je i hudba a masky, díky nimž se ušetřilo mnoho kostýmů a vlastně i herců. Ty masky jsou totiž kouzelné a jejich účinek si může vyzkoušet i divák sám na sobě, protože každý dostane jednu u vstupu. Důležité je ji po celou dobu nesundavat! Proč, to se dozvíte až během představení.
Přestože jde o jednoduchý dějový příběh, každý jeho protagonista ve svém skutečném životě již zakusil mnohé zvraty, propady, ale i vzestupy. Nejednu příjemnou chvíli jistě zažil na divadelních prknech, a to nejen doma, ale i v cizině, kam Ježek a Čížek jezdí již pravidelně na divadelní přehlídky. Toto umělecké seskupení existuje od roku 2000. Za tu dobu jím prošlo 200 herců, bezdomovci nastudovali 8 inscenací a sehráli 120 představení.
Jestli si neumíte představit, jak ti z ulice mohou hrát divadlo, pak vězte, že v současné herecké sestavě účinkují i tací, kteří svou temnou minulost mají už za sebou. A bylo to právě divadlo nebo jiné umělecké činnosti, jež jim k jejich “životní výhře” leckdy dopomohly. Tito lidé nejsou alkoholiky a povaleči, kteří se mnoha lidem při vyřčení slova bezdomovec vybaví. Tito lidé se znovu chtějí pokusit plnohodnotně žít a navrátit se mezi hranice majoritní společnosti.
Oficiální premiéra hry Křeček v kanapi se bude konat 28.11. od 19,30 opět v A studiu Rubín. A koho tato nabídka skutečně zaujala, ať nepromarní jedinečnou šanci a mezi 10. a 12. prosincem navštíví divadlo NoD v Roxy. Tentokrát se bude totiž tam konat již třetí ročník mezinárodní přehlídky bezdomoveckých divadel s názvem Hic sunt leones. Touto větou se ve starověkém Římě označovala neprobádaná místa, ze kterých měli lidé strach, a proto je pro tento festival opravdu vhodnou parafrází. Vy se však obávat nemusíte. Lvi vás nesežerou a naopak si domů možná odnesete skvělý umělecký zážitek. Mezi soubory ze Slovenska, Maďarska či Německa bude divadlo Ježek a Čížek jedním z účinkujících.
Troufám si říct za samotné herce i křečka v kanapi: “Všichni jste srdečně zváni!”
Zdroj fotografií:Fota:
http://www.divadlo.cz/ jezekacizek/
archiv autorky


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0357 s