Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vánoce bez pohádkového Pavla Trávníčka? Nikdy!

06.12.2006   Martina Bittnerová   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vánoce bez pohádkového Pavla Trávníčka? Nikdy!Každý rok na nás útočí z obrazovek. Každý rok se díváme do krásných očí prince v podání mladého Pavla Trávníčka, nebo podléháme šarmu krále Miroslava – Vladimíra Ráže. Když se nad tím člověk zamyslí, musí se ptát, jak to, že nás stále ještě baví sledovat pravidelně se opakující příběhy o lásce, pravdě a nenávisti? Leč my Češi jsme národ konzervativní a bez tradičních a stokrát zažitých pohádkových příběhů, by ty české Vánoce měly asi méně slavnostní a o to trpčí příchuť. Přesto i ve světě krásných princezen a udatných mužů se najdou filmy oblíbené a méně oblíbené.

A proto jsem se rozhodla oslovit pár známých, přátel a kolegů s tím, která pohádka je zrovna ta jejich NEJ. A samozřejmě, abych jim to ulehčila, dala jsem jim vybrat z těchto šesti -Tři oříšky pro Popelku, Šíleně smutná princezna, Byl jednou jeden král, Princezna se zlatou hvězdou na čele, Pyšná princezna a Mrazík. Výsledky mě docela překvapily. Ze zhruba dvaceti lidí hlasovala většina pro Tři oříšky pro Popelku. Mladá a půvabná Libuška Šafránková okouzluje stále, přestože od její princeznovské premiéry (1.11.1973) uběhlo již 26 let. Tudíž někteří z nás jí viděli už šestadvacetkrát. Autorka Rozhledny Kateřina Valášková vztah Čechů k „Popelce“ ukazuje na příkladu své rodiny, kdy říká: „ Popelku mám nejradši už od dětství, vždy se u ní sejdeme celá rodina. Je s podivem, že nás ještě neomrzela, ale opravdu si ji nenecháme ujít. Jako malé se mi líbila Popelčina sova a rovněž její krásný bílý kůň. Za nezapomenutelný a symbolický považuji Popelčin zapomenutý střevíc. Nutno také dodat, že "naše" česko-německé“ zpracování se podle mého názoru opravdu nejlepší, jaké jsem kdy viděla."


Hned za Popelkou se v závěsu tísní dvě pohádky najednou a to Pyšná princezna a Byl jednou jeden král. Na Pyšné princezně je až příliš okatě poznat doba jejího vzniku (premiéra 26.9.1952), ale zálibu v ní nachází i dnešní děti. Vždyť kdo by nevzpomenul na efektní jízdu na kládě Miroslava a Krasomily, která se podle slov Pavly Hložkové (spolupracovnice Rozhledny) natáčela v Českosaském Švýcarsku. Nebo kde jinde se objevila zpívající květina, což například velmi fascinovalo mojí spolužačku Martinu Jiráčkovou, která podle svých slov nechápala, jak může květina zpívat. Ovšem právě Martině se k Pyšné princezně váže poměrně veselá historka, jíž mi vyprávěla. Před lety totiž měla známost s mužem jménem Zahradník, který slavil narozeniny shodou okolností těsně před Štědrým dnem. A na Štědrý den Pyšná princezna často opanovala televizní obrazovku a proto když Krasomila křičela: „Zahradníku, zavaž mi střevíček“, Martiny přítel lehce v deliriu odpovídal: „Tady jsem“…

Redaktorka Míša Wilhelmová má zřejmě také zálibu v humoru, neboť se mezi její nejoblíbenější pohádky řadí již zmíněná Byl jednou jeden král, na které obdivuje tzv. „hlášky“, čili výroky přecházející do běžné mluvy. Aneta Šimonková shlédla „krále Wericha“ poprvé na půjčené videokazetě od kamarádky, kde chyběly první minuty filmu, ale nakonec si sehnala kazetu s filmem kompletním, a tak jí kamarádka se svou neúplnou pohádkou tiše záviděla.

Šíleně smutnou princeznu z konce uvolněných let šedesátých miluji (a to doslova) já spolu s Renatou Šindelářovou. Jelikož jsme se tím pádem ocitly v podstatě v menšině, obrátila jsem se na Renatu s otázkou, proč si zrovna zvolila příběh princezny Helenky a prince Václava a ta mi sdělila: „ Líbí se mi její písničky a pokud si mám vybavit typický okamžik, tak vidím Neckáře s Vondráčkovou na loďce. Šíleně smutná princezna však můj hlas získává také díky jednoduchému a přitom svěžímu humoru. Miluji scénu s králem vzpomínajícím na bouřlivou noc, ale také se žalářníkem nosícím vězňovi barvy.“
A já musím konstatovat, že s Renatou souhlasím, protože moje pocity jsou totožné.

Princezna se zlatou hvězdou na čele vedle Mrazíka příliš neuspěla. Většina z mnou oslovených je obě jmenovala jako ty „druhé až třetí“ pohádky v žebříčku oblíbenosti. A přitom se neřadí k těm nejstarším, neboť zlatohvězdná princezna oslavila sedmačtyřicátiny a Mrazík dvaačtyřicátiny. Proti Pyšné princezně jsou „mláďata“.
Samozřejmě pohádek existují stovky a mnohé si nezískají pozornost tak široké veřejnosti, ačkoliv někteří z nás se na ně dívají se zájmem. Popelka Libuška má sestru Miroslavu Šafránkovou, která upoutala v Malé mořské víle. A zrovna tuto pohádku považuje za svou nejoblíbenější Radka Pachmanová, metodička smíchovské knihovny, k čemuž dodává: „Pamatuji si na fascinaci hudbou a mořem a úžasnými kostýmy, když jsem jako malá holčička pohádku viděla poprvé a to samozřejmě pokračuje i teď. Proto jsem ráda, když se ve vánočním vysílání ani na tuto pohádku nezapomíná. A taky se mi vybaví ten předmět z malé mořské víly, kouzelný kámen v podobě náhrdelníku a nezapomenutelná píseň - Jeden kámen bílý..., druhý kámen rudý zamyká mi ústa a v tom třetím kameni, sama sobě zkamení..."

Někteří lidé odsuzují u dospělých zájem o dětské filmy a pohádky, domnívám se ale, že trocha infantilnosti někdy neuškodí, navíc o Vánocích by měla být povolená. Vždyť skutečný život nás denně zaměstnává starostmi a povinnostmi, proto proč se nezastavit alespoň o svátcích a nechat se unášet příběhy, v nichž dobro vítězí nad zlem, a kde novomanželské páry nemusí řešit, kde budou bydlet a z čeho uživí své dítko. Ve světě pohádek je totiž snít povoleno.

A jaká je ta vaše NEJ pohádka?

Zdroj obrázku:

dreihaselnuessefueraschenbroedel.de/Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Funečita - 14.12.2006 - 14:37

Mám ráda všechny výše zmíněné pohádky.Každá je jiná a má něco do sebe, navíc záleží na náladě daného roku. Některý rok mám chuť slyšet písničky ze Šíleně smutné nebo vidět krásné kostými podmořských bytostí a kámen první, druhý, třetí... z Malé mořské víly, občas se vrátit do minulosti s Pyšnou princeznou, připomenout si osobnost Jana Wericha v pohádce Byl jednou jeden král.., ale vždycky bude asi tradiční Vánoční pohádkou pro mě Tři oříšky pro popelku a výbornou Silvestrovskou Mrazík. No a v pozdějším věku jsem docenila nádhernou poetiku a umělecké ztvárnění Princezny se zlatou hvězdou na čele, ta je fakt úžasná.


Od: Martina Bittnerová - 15.12.2006 - 15:15

Funečita - já mám osobně takové dvě stálice - Tři oříšky a Šíleně smutnou princeznu.-)
Bez těch nejsou Vánoce.-)Z Malé mořské víly mám spíš naopak trauma, ta pohádka mi připadala dost krutá, no on pan autor, ale to je jiná kapitola. Z těch nejnovějších pohádek mě hodně zaujal Anděl páně, ta byla doslova roztomilá.-)


Od: Zdenka Karumníková - 16.12.2006 - 20:29

Nejkrásnější pohádka pro mně je
Kreslená Lady a Tramp od W.Diesney. Krásný psí příběh.
Prožívala jsem to před 29 lety v kině, se svým 6-letým synkem, plakali jsme oba.


Od: Petra Nachtmanová - 17.12.2006 - 10:27

nej pohádky
Já miluju Tři oříšky pro Popelku! Ale jinak všechny české filmové pohádky si nenechám nikdy ujít, když je tedy možnost! ahojky


Od: Michaela Dvořáková - 17.12.2006 - 10:42

Mě se Tři oíšky nelíbí od té doby, co jsem je viděla v Němčině..ten jazyk mi to úplně zprotivil....ale Šíleně smutná, co se líbí Martině je už taky klasická..nejlepší je však Babuška Jaguška, ale pouze jako F.Filipovský....jinak si myslím, že vánoční jsou třeba i Pelíšky, ale ty jsem v programu neviděla....teda zatím ne...


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.206 s