Je umělý stromek opravdu lepší než živý?
14.12.2006
Vladimír Liška
Společnost
Blíží se Vánoce, svátky klidu, míru, pohody a štědrosti, ale také předvánočních shonů za dárky a samozřejmě neodmyslitelných stromcích. Který je lepší – živý, nebo umělý? A když si pořídím živý, nenapomáhám tím ničení přírody?
V podstatě můžeme pořídit dva druhy stromků: umělý, nebo přírodní. Valná část domácností dnes již upřednostňuje stromek umělý, ale stále nemálo je těch, kteří nedají dopustit na tradici a jedinečnost živého stromku.
Výhoda prvně jmenovaného je evidentní: s umělým stromkem odpadá mnoho práce a starostí. Nemusíme jej shánět po tržnicích, neriskujeme tak, že neseženeme stromek podle našich představ, tím odpadá i starost s jeho transportem, usazováním, nařezáváním a zejména ale s uklízením opadaného jehličí po vánočních svátcích, jakož i konečnou likvidací. Za jeho nevýhodu pak můžeme označit jeho poněkud slabší schopnost navodit ryzí vánoční atmosféru způsobenou absencí zápachové složky.
Do jisté míry k pořizování umělých stromků napomáhá rovněž všeobecně společenské ekologické povědomí veřejnosti, jejíž část se nechce podílet na kácení živých přírodních organismů v domnění, že tak sice neznatelně, ale aspoň částečně přispívají k pomalejší devastaci přírody. Tato dobrá vůle však se vesměs míjí účinkem, neboť pravdou je, že umělý stromek poškozuje životní prostředí daleko více než přírodní. Zaprvé při výrobě, neboť umělá hmota je produktem ropy, a na její zpracování je třeba vynaložit nemalé množství energie, jíž opět musíme někde vyrobit, u nás nejčastěji z uhlí. Zadruhé po vyhození, neboť je těžko recyklovatelný a končí tudíž jako odpad na skládce.
Část veřejnosti si rovněž mnohdy neuvědomuje, že vánoční stromky jsou – nepočítáme-li ty v lesích načerno uřezané – pěstovány ve speciálních plantážích, takže lesní školky zůstávají nedotčené. Přesto se i ve vzrostlých lesích provádějí prořezy a uříznuté mladé stromky pak jdou na trh coby stromky vánoční. Takové prořezy se ale dějí pod odborným dozorem a provádějí se jen tam, kde prospívají již vzrostlým vysokým stromům, čímž dochází k ozdravování lesního porostu.
Ročně se v Česku prodá přes milion vánočních stromků. Mezi Čechy jsou podle průzkumu společnosti Lesy České republiky nejoblíbenější smrky a borovice o výšce mezi 175 a 200 centimetry. Módou posledních let se rovněž stávají stromky v tzv. kontejnerech, neboli květináčích. Ty je možné pěstovat celý rok například na zahradě či balkoně, kde vytvářejí příjemné prostředí.
zdroje obrázků:
http://www.svet-bydleni.cz/bydleni/bydli - me/jaky-bude-vas-vanocni-stromek/, -
http://www.mb-net.cz/rkfarnost/_up/vanoc - ni-stromek.jpg -