Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Napište konečně něco pořádného!

14.12.2006   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Napište konečně něco pořádného!Křest knihy Divotvorný svět Luby Skořepové (autor: Jan Hůla), který mohl být příjemným zastavením v předvánočním čase, se jím nestal a myslím, že nejen pro mě. Útulné a důstojné prostředí Divadla v Řeznické se neotevíralo zájemcům, tak jak bývá u jiných nakladatelství zvykem. Prakticky hned za hlavními dveřmi zaměstnankyně nakladatelství Mladá fronta  nekompromisně řídila příchozí.

Když mě počastovala slovy: „Doufám, že konečně o nás napíšete na Rozhledně něco pořádného“, jen má profesionální čest mě nevyhnala zpět do tmavých ulic. Navíc jsem na křest šla s tím, že mě na něj pozvala mimo jiné sama ústřední aktérka knihy L. Skořepová, které jsem ještě minulý pátek do telefonu tvrdila, že se určitě dostavím.
Samotný křest probíhal v příjemné atmosféře, neboť kmotr Arnošt Lustig je nejen vynikající autor, ale především bohémsky povznesený člověk a Luba Skořepová zajímavá dáma.
Spojení akurátního Jana Hůly, jak jej Luba Skořepová sama nazvala, s její živelností přinášelo při psaní knihy řadu dramatičtějších okamžiků, přestože J.Hůla obětavě vozil L. Skořepové na chalupu brambory a pomáhal jí česat meruňky. Paní Skořepová během spolupráce s autorem prý občas nepoznávala samu sebe, protože se v ní několikrát údajně projevila až hysterie a spousta emocí, jež trpělivý a zkušený novinář Hůla přestál bez zjevné újmy. Luba Skořepová na závěr ale výmluvně konstatovala, že za tu dobu, kterou s J. Hůlou strávila, by sama napsala dvě knížky.

Knihu pokřtil vodou roztomilý andělíček v podání potomka A. Goldflama (ten alespoň tvrdil, že nese od tatínka Lubě květinu). Arnošt Lustig pak ve své kmotrovské řeči popřál knize i L. Skořepové hodně zdaru, ocenil její umění a celkem výstižně ji nazval legendou české divadelní scény. Připomněl také určitou nevděčnost hereckého povolání.

Poté se už hosté rozprchli do všech světových stran, resp. se mohli ubírat do prostoru s pohoštěním, namačkaném na dvou stolech, a zabavit se jím do začátku představení hry Mydlibaba, v níž právě L. Skořepová exceluje.

Já jsem oproti původnímu plánu pouze pozdravila paní Skořepovou a spolu s fotografkou Jitkou Splítkovou odkráčela do nejbližšího hostinského zařízení. Vstupenky na představení jsme vrátily na pokladnu, neboť stín jisté nevkusnosti nám nedovolil, abychom si je mohly vychutnat v klidu a pohodě.

Přestože si paní Skořepová stěžovala, jak jí vadí přístup a chování lidí v současné společnosti, paradoxně tím ukázala na problém, který zůstal bohužel aktuálním i v Řeznické.

Přesto doufám a jsem přesvědčená, že kniha přináší jeden osud nevšední osobnosti (ani jsem ji neprolistovala, jen jsem zaslechla cosi o její ceně), a jelikož jsem měla možnost hovořit s paní Skořepovou, myslím si, že se řadí k herečkám, které mají co říci i mimo jeviště… A snad se jí to prostřednictvím autora v tomto případě podařilo.

Autorka fotografií: J. Splítková

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1317 s