Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 19.4.2024, svátek má Rostislav 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Kniha, kterou můžete poslouchat

18.12.2006   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kniha, kterou můžete poslouchatReprezentativní publikace vhodná jako luxusní vánoční dárek nejen pro klasického čtenáře a milovníka moderní počítačové ilustrace.


Těsně před Vánoci se na pulty knihkupectví ( skoro souběžně s Menzelovým filmem) dostává reprezentativní kniha Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále. Bohatě vypravená publikace je pozoruhodná hned třikrát. Hrabal se již zařadil mezi klasiky české literatury, ale vydávat jeho texty se jeví obtížné v tom smyslu, že existuje mnoho variant rukopisů, kam sám autor činil časté poznámky a změny. I toto vydání se řadí mezi čtenářské, nikoli kritické. Koneckonců, kde se nachází skutečně konečný původní rukopis, není známo. Např. vydání v jazzové sekci podle jejího předsedy Srba mělo korektury přímo od Hrabala a považuje se za nejpřesnější.

Moderní ilustrace Michala Machata vystihují celistvý přístup k literárnímu dílu ze strany výtvarníka. „Malbu“ bychom mohli označit za variantu expresívního kubismu, zřetelné tahy štětcem jsou však pouhým zdáním. Výtvarník nevzal do ruky tužku, štětec ani barvy, dílo vytvořil počítačovou technikou. Výsledek ovšem od pravé malby nerozeznáte. Celé grafické pojetí knihy, včetně formátu, se vyznačuje cílenou promyšleností, která čtenáře mile překvapí.

Třetím trumfem knihy je CD (ve formátu MP3) s komplexním textem načteným hercem Miroslavem Masopustem už před třiceti lety. Vydání autentické nahrávky, jejíž kvalita sice odpovídá době vzniku, přivítal slovy: "Neuvěřitelné se stalo skutkem!“ Závěrečnou autorovu poznámku namluvil Oldřich Kaiser v létě 2006.

Tragikomický román vysoké umělecké kvality je monologem číšníka Pepy Dítěte, jenž prožil život na houpačce – mockrát dole, někdy nahoře. Malý pikolíček, vyučený v nádražní restauraci, vzpomíná zejména na slavné období v hotelu Paříž, kde se setkal se svým vzorem vrchním Skřivánkem, který obsluhoval anglického krále. Sám byl vybrán k obsluze habešského císaře. Po válce prodá kufřík se známkami, dědictví své mrtvé ženy, a za utržené peníze si pořídí vytoužený hotel, kde obsluhuje prominenty. Pouze do Února 1948! Pak si své miliony odpracovává v lágru. Závěr života tráví jako lesní dělník v pohraničí.

V celém, kompozičně typicky hrabalovském příběhu se prolínají fantastické představy s konkrétními historickými reáliemi. Hemží se to v něm paradoxy, bizarní naivitou, lehkým úsměvem i slzami, protiklady a neuvěřitelnými situacemi. Stereotypní začátky i konce kapitol absurdně přispívají k poutavému a překvapujícímu slohu.

Knihu "Obsluhoval jsem anglického krále" vydalo nakladatelství Mladá fronta ve spolupráci s nakladatelstvím Prostor v roce 2006.

Zdroj obrázku: www.daemon.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0464 s