Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 4.10.2024, svátek má František 

Hledej

Spolupracujeme

www.alpress.cz

www.argo.cz

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zabránil koupeli v krvi nevinných dětí

31.12.2006   Jindřiška Kodíčková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zabránil koupeli v krvi nevinných dětíPoslední den v roce je zasvěcen bujarému veselí, je nadán kouzelnou mocí sblížení. Kdo ale byl ten Silvestr, který nám dnes přináší nadbytek jídla, alkoholu, petard a snad i trochu té lidské pospolitosti?

Je to, na rozdíl od jiných světců, skutečná historická postava. Žil ve 4. století v době vlády Konstantina Velikého a zastával funkci papeže. V tomto období se oficiálně ukončilo pronásledování křesťanů tím, že Konstantin uznal jejich náboženství a povýšil ho na státní v římské říši. Podle oblíbené legendy, jež je námětem četných zobrazení, byl císař pokřtěn právě Silvestrem. Vyprávělo se, že císař trpěl malomocenstvím, proti němuž měla být jediným léčebným prostředkem koupel v krvi nevinných dětí. Ve snu se mu zjevili sv. Petr a Pavel a vnukli mu, aby raději poslal pro Silvestra. Císař výzvy uposlechl a po křtu se z nehezké nemoci uzdravil. Silvestr dále zázračně oživil vola v soutěži s kouzelníkem.

Je jedním z prvních uctívaných světců, jehož kult se rozšířil do celé Evropy. Jeho svátek se původně nespojoval s žádnými oslavami ani zvyky. Silvestrovská noc získala na významu až v průběhu 16. století, kdy se ve většině křesťanských zemí ustálil gregoriánský kalendář a počátek nového roku na 1. lednu. Lidé chodili do kostela, děkovali za dobré prožití uplynulého roku a modlili se za dobré časy v novém. Veselí a pohanské zvyky církev zásadně nepodporovala. Teprve rozvoj ekonomiky a vědy v 19. století, jenž předznamenal příchod "nového zlatého věku", přidal silvestrovské noci na významu. Společnost bohatla a v očekávání ještě lepšího roku slavila Silvestra stále okázaleji, s množstvím pokrmů a nápojů. Na venkově přetrvávaly starší zvyky, jako např. chození tzv. ometaček - chudých žen, které chodily po domech, symbolicky ometaly plotnu, aby kamna v novém roce dobře hořela a nevyhasla, za což obdržely almužnu. Hospodyně se varovaly toho, aby nechaly sušit prádlo, což znamenalo nebezpečí smrti v rodině. Také zvyk jíst o půlnoci ovar a křen s jablky pro štěstí pochází z 19. st. V té době se již běžně zachovával půlnoční přípitek s přáním všeho nejlepšího. A první den nového roku se k obědu podává čočka nebo hrách, aby se množily penízky. Nesmí se pojídat nic s křídly, aby neuletělo štěstí.

Přeji všem čtenářům Rozhledny, aby slavení Silvestra nepřehnali, protože jak na Nový rok, tak po celý rok. A přece chceme, aby byl šťastný a přinesl jen to krásné.


Zdroj fotografie: www.tucnaci.org







Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.294 s