Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněZázračná písně krajina završuje 20leté putování Anety LangerovéKdyž jsme byli sirotci85 roků by bylo spisovateli Jiřímu NavrátiloviUmění prostého života? Návod k použitíPravda o medu: Nenechte se zmást mýtyPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavě
Čaj není jen nápoj. Americké osadníky vysoká cla na něj dokázala vyburcovat k události dnes známé jako Bostonské pití čaje, při ní skončilo v moři 342 beden čaje ze 3 lodí. Bostonský čajový dýchánek, jak je někdy událost také nazývána, předznamenala boj amerických osad za nezávislost. Tuny čaje skončily v moři 16. prosince roku 1773.
Anglie se k americkým koloniím chovala velmi panovačně. Americké osadníky trápila především vysokými daněmi, uvalenými na ně bez jejich souhlasu a dokonce bez jakéhokoliv zastoupení amerických osadníků v britském parlamentu. Velmi nepříjemný byl pro kolonie také fakt, že Anglie podporovala starou námořní politiku, což v důsledku znamenalo, že osadníci vyváželi do Anglie suroviny a jim byly dováženy hotové produkty.
Situace se značně přiostřila, když Anglie uvalila obzvláště vysoká dovozní cla na čaj a melasu. Tento fakt vzbudil mezi americkými vlastenci značnou nevoli a přinutil je vymyslet plán, jak Angličanům ukázat svůj odpor.
Původně chtěli obyvatelé postupovat podle pokynů guvernéra. Toho ale nezastihli doma a tak se několik nejradikálnějších vlastenců převléklo za Indiány a rozhodlo se vzniklou situaci vyřešit po svém. Radikálové se rozdělili do tří skupin, z nichž každá bezpodmínečně poslouchala svého velitele. Společně potom vyházeli všechen čaj ze všech tří lodí do moře a pokojně se rozešli domů. Údajně to byla velice tichá noc, která se obešla bez jakéhokoliv konfliktu.
Až ráno se ukázalo, co se vlastně stalo. Krabice s čajem plavaly na hladině a byly postupně rozptýleny po celém bostonském přístavu.
Anglie na tuto protestní akci reagovala tzv. netolerančními zákony, schválenými v roce 1774, kterými bostonský přístav uzavřela pro obchod, ve městě byli rozmístěni vojáci a volené koloniální shromáždění nahradilo nové, jmenované britským guvernérem.
Tato odvetná opatření se stala jednou z rozbušek války za nezávislost. A tak čaj, i když nepřímo, stál u zrodu jedné z nejvýznamnějších zemí, Spojených států amerických.
Udělejte si test, kolik toho víte o Bostonském pití čaje zde.
Zdroj fotografie: politicaldogs.org
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.