Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Středověký myslitel by se neztratil ani dnes

08.01.2007   Jindřiška Kodíčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Středověký myslitel by se neztratil ani dnesVnímavost k utrpení, zlu a bolesti, problém bezprostředního vztahu mezi člověkem a Bohem, kritický až nesmiřitelný postoj k církvi a světským vládcům, kteří zneužívají Bohem danou moc, názory na trest smrti - to je pouze zlomek problémů, které zaměstnávaly mysl jihočeského zemana Petra Chelčického.

Podle přídomku pocházel z tvrze v Chelčicích, ale jeho totožnost se halí do  mraků mlhy a bezradného tápání. Víme o něm pouze to málo, co sám o sobě skromně utrousil ve svém díle mezi řádky, a to se ještě mnohdy musíme domýšlet, zda informace směřují k jeho osobě. Aby detektivka působila dokonale, na scéně pramenů se zjevuje jakýsi Petr Záhorka ze Záhorčí, jež svými daty odpovídá našemu Petrovi. Zda záhorkovská hypotéza pomůže pootevřít tajemné a záhadné okolnosti existence největšího myslitele českého středověku, mnohem razantnějšího než byl známější Jan Hus, se teprve ukáže. Nakonec se v oparu zapomnění vznáší zcela v souladu se závěry svých spisů, v nichž přísně nabádal oprostit se od všeho tělesného. Podařilo se mu to dokonale. Zduchovněl tak, že jeho životem se stalo pouze jeho slovní poselství.

Autor Jaroslav Boubín, publikující řadu prací o dějinách husitství včetně edic husitské traktátové literatury (např. Jan z Příbramě, Žaloby katolíků na Mistra Jana z Rokycan...), v této knize předkládá přehled rozsáhlého a myšlenkově bohatého díla Petra Chelčického. Časté citace umožňují zachovat vypovídací hodnotu samotného Chelčického díla. Shrnuje tu problematiku, jež hýbala tehdejším světem plného chiliastického očekávání a mletého husitskými válkami. Ať se jednalo o názory na zlo, nespravedlivé uspořádání společnosti, sociální i náboženské utlačování chudých, nehorázné chování kněžích či radikální křesťanské poselství, které ukazovalo tu pravou cestu k Bohu. Boubín dokázal jeho dílo zařadit do kontextu nejen středověkých Čech, ale do mnohem širších souvislostí dosahujících až dnešních dnů, např. v otázce trestů za krádeže. Životnost Petrova díla prověřila i existence Jednoty bratrské, která převzala značnou část ideologie, již hlásal, do svého vínku a tím ji uchovala v širším povědomí.

I když v dlouhých českých dějinách nebylo vždy dílo Chelčického propagováno, jindy zase myšlenkově překrucováno, přece jen nedošlo k úplnému zapomenutí. Doslovnou renesanci mu přineslo 19. století a souznění by mělo najít i se současnými zájmy české společnosti. K tomu ale zbývá jediné, dílo dobře poznat. Pokud nepatříte k historikům, probírajících se s chutí zaprášenými archiváliemi, právě tato kniha přispěje k objektivnímu poznání rozsáhlého středověkého učení Petra Chelčického.

Knihu Jaroslava Boubína Petr Chelčický, myslitel a reformátor, vydalo nakladatelství VYŠEHRAD.

Zdroj obrázku: nakladatelství VyšehradKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0555 s