Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
TENKRÁT V MEXIKU - TV tip – mstitel s kytarovým pouzdrem znovu na scéněUmění prostého života? Návod k použitíPříběh monstra 20. století – GoebbelsKdyž baron práší po MosteckuJeď, Britt-Marie, jeď!Ukrajina, děti a zvon časuCo mě v září zaujalo na NetflixuDítě prachu zrozené ve válceTvorba Adrieny Šimotové a Adély Součkové na jedné výstavěNesnězeno přichází s novou spolupracíStačí si počkatGeniální výstava Tima Burtona se v pondělí rozloučí s Prahou. Ještě to stihnete!
Nevím, jak vy čtenáři, ale já mám Pigi čaj zafixovaný již od dětství jako něco, co je černé jak bota. Stále mám před očima babiččinu kredenc, v níž tento pokus o anglický tea stával, také si pamatuji luxusní balení ve žluté plechové krabičce a hlavně rituál, který výrobu tohoto nápoje doprovázel.
Nějaký chytrák totiž kdysi rozšířil zprávu, že onen sáček z čaje lze použít několikrát, a proto na kuchyňské lince měl vždy čestné místo talířek, na němž si použitý sáček hověl až do opětovného louhování. Přiznám se, že se z této vzpomínky doslova osypávám, protože nic horšího už české hospodyňky provádět opravdu nemohly.
Naštěstí po revoluci i do Čech dorazila čajová kultura a s ní i obecné poznatky o čajích, které změnily náš přístup k tomuto nápoji a odstranily ony talířky z našich kuchyní. Přesto Pigi čaj i tyto změny přežil a jak jsem se dočetla, tak i dnes patří k výrazným obchodním úspěchům společnosti Jemča.
Kde se ale Pigi čaj vzal?
Tohoto čajového fenoménu si Češi dopřávají již úctyhodných čtyřicet let. Byl to skutečně první porcovaný čaj u nás, a snad proto se i dobře zabydlel. Název Pigi vznikl coby zkomolenina anglického PG (i v současnosti se vyrábí v Anglii čaje s tímto označením), a jedná se o zkratku Pekoe Golden. Správně by se řeklo pídží, ovšem Pigi asi našim uším znělo lahodněji. Podle údajů výrobce se v případě Pigi černého čaje jedná o směs severoindických a ceylonských čajů a aby konzument nezůstal ochuzen, dnes nabízí Jemča i zelenou obdobu Pigi čaje, která se skládá ze směsi zeleného čaje a Rooibosu. Tradiční zájemci o Pigi mají tedy na výběr i druhou variantu.
Měla jsem ale dlouhou dobu pocit, že jej už skutečně kupuje jen má babička ze zvyku, ale jak jsem zjistila, podobných nadšenců „ ze zvyku“ je většina. Když totiž zabloudíte do jakéhokoliv obchodu, určitě v regálu naleznete Pigi.
A tak přestože si můžeme vybírat z tisíců všemožných lahodných čajů, Pigi tu byl, je a asi ještě hodně dlouho bude. Snad jen alespoň ty sáčky se louhují pouze jednou, ovšem my jsme to naši babičku ještě nenaučili. Vždyť ten Pigi krásně barví i napodruhé…
ó taktéž vzpomínám na ten dar, který nechyběl před dávnými lety v naší kredenci, dnes je však i u mých rodičů nahrazen dobrým darjeelingem :)
nesouhlasim :-)
Jakozto clovek, ktery stare rezijmi tradice pamatuje jen matne (caj pigi se u nas nelouhoval dvakrat, ale rovnou se hazel do nerezoveho velkeho kastrolu), si vzpominam, jak pred nekolika lety rodicovske knizdo ovladla nalada caje sypaneho, ale i ruznorodost a jedno pouziti novych nabidek trhu. A ja si pred tremi lety k sobe domu zacala pigi caj kupovat zase. Zeleny i cerny, na snidani. Piji zasadne 0,5litru, ktery pigi krasne a rychle obarvi. Ma take charakteristickou chut, kterou vyhledavam. Obzvlaste zeleny, je specificka, spolubydlicim nechutna, tak mi ho jeste k tomu nepiji (strategicka vyhoda). Ale pravda, ten mam na rychle "vychlemtani",na vecerni posezeni nejradeji sypany do konvice a pak salecku.
Já prostě Pigi nemůžu, člověk je bohužel zablokovaný těmi vzpomínkami z dětství:-( V podstatě to jsou předsudky, ale... No podle mě jsou i jiné čaje, naštěstí.-)
díky bohu, že jsou i jiné čaje, já jej nepila ani tenkrát :)jen jsem si vzpomněla na ty dávné léta právě :) já piju čaj sypaný, pokud možno čerstvý, zelný či oolong :)pigi nikoliv
Já Pigi pila u babičky, protože jiný v nabídce nebyl:-) A bez čaje jsem ráno nemožná, nemůžu se napít limonády jako někteří lidé...
Ano, i u nás doma se kdysi dávno čaj PIGI louhoval tolikrát, dokud byl schopen aspoň trochu zabarvit vodu v hrnku. Ale to všechno bylo pro mého spořivého otce ještě málo, jeho vrcholným číslem se stalo zalití několika dávno vymáčených sáčků čaje PIGI vodou z vajec, uvařených natvrdo. Nápad hodný pouze šíleného energetika. Zaplať pánbůh, že byl stvořen čaj LIPTON. Jedině on mě dokáže po ránu nastartovat, podobně jako Martinu.
Tak já ráno piji nějaký slušný černý a pak nedám dopustit na mátový, a rooibos, který mi vždy spolehlivě srovná žaludek.-). A na únavu piji zelený místo kávy.
Milan Prokš - Váš otec byl skutečně šetrný, ale zalévání již použitou vodou ve mně vyvolalo stísněné pocity v oblasti žaludku.-)
Martino, já ty pocity kolem žaludku mám taky. Dodnes. I když jsem samozřejmě ten čaj tehdy nevypil. Dostal jsem za to zaracha a nesměl jsem ten den ven, zrovna se šly Prčice. Proto si to tak dobře pamatuji. A výraz "použitá voda" je v tomto případě dost šetrný, to je, jako bych místo "šlápl jsem ho h...a" napasl "šlápl jsem do použitého jídla". Až tak to bylo pro mě hrozné. Díky.
dobre den mal malu holčicku ja bu se chcela zeptat jeste ti pomuze temhle čaj ma 10 mesicu dekuji
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.