Rituální vražda ve studovně
12.01.2007
Jindřiška Kodíčková
Literatura
Tak si představte, jdete studovat do knihovny, potřebujete si něco podat z regálu. Místo knihy nahmátnete mrtvolně bezvládnou ruku proklátou černými šípy. Oběť, student dějin umění, vypadá, jako by se právě posadil k četbě. Pouze zvětšující se kaluž krve na podlaze tvrdí něco jiného...
Autorem nové detektivky z univerzitního prostředí je člověk nad jiné povolaný, profesor přednášející dějiny umění,
Jan Bažant. Poslední odborné dílo, monografie
Pražský Belvedér a záalpská renesance, ho inspirovalo k prvnímu kroku k beletrii. Využil svého vlastního bádání, které propůjčil postavě, jež za tajemných okolností tragicky mizí ze scény hned v prvním odstavci. Poté se ale rozjíždí pátrání, jež se snaží odpovídat na zapeklité otázky ohledně vraždy. Ty rostou jako houby po dešti a hledání odpovědí připomíná otvírání pověstné matrjošky. Když už je vše zodpovězeno, vyloupne se nová záhada.
Autor si pohrává se dvěma paralelními příběhy. Jeden se odehrává v době vlády Ferdinanda I, nenáviděného Habsburka a milujícího a truchlícího vdovce, větší část ale v současné Praze. Oba příběhy končící vraždou se protínají v čase i prostoru, vysvětlují se fatální křižovatky osudů. Vyrážíme po stopách studentů Sebastiána a Ariela, jejichž přátelství, založené na mladické fanatické přísaze, postupně dostává stále větší a větší trhliny a posléze vyústí ve vraždu. Čtenář s napětím sleduje nečekané zvraty, podivné lásky i rozpady vztahů, a neustále je konfrontován s fenoménem knihovny. Ta se stává alfou i omegou celého příběhu, pomyslným viníkem, obětí, ale i příčinou nového zrodu lásky a ušlechtilého poslání.
Autor velice dobře rozdal karty, rozjel psychologicky komplikovaný příběh, napínavý děj mrazí, ale nepůsobí nijak vyumělkovaně, kdyby nešlo o vraždu, tak jako by se popsané situace stávaly běžně. V závěru se ale zdá, že široce rozvětvený děj se chystá žít svůj vlastní život. Trochu krkolomné vysvětlení souvislostí se nám dostává v závěrečných snových dialozích vedené starcem se záhrobím. Možná se děj trochu vymknul kontrole, možná se jedná o záměr. Zda takové vyústění čtenáře uspokojí, rozhodne on sám. Na druhou stranu určitě potěší svou fantazii. Obecně lze říci, že na trh přichází inteligentně napsaná detektivka, zachovávající pravidla napětí. Navíc přidá obrovskou porci nenásilného poučení nejen z oblasti dějin umění, ale i mezilidských vztahů. Ty, jak uvidíme, mohou být založeny na hodnotách úplně jiných, než vyznává standardní společnost. Alespoň dle řeči statistik!
Knihu Jana Bažanta Knihovna vydalo nakladatelství PASEKA v roce 2006.
Zdroj fotografie obálky: www.paseka.cz