2. února se slaví svátek Uvedení Páně do chrámu. Hromnice je pak jen lidový název.
Tento den je ve znamení hořící svíce. Její světlo – podobně jako na adventním věnci, jež představuje příchod Krista – i zde symbolizuje Ježíše Krista. Lukášovo evangelium uvádí, že 40. dne po porodu Maria s Josefem přinesli Ježíška do chrámu, aby jej jako prvorozeného zasvětili Bohu. Zde se setkali se Simeonem, jenž Ježíše nazval „světlem k osvícení národů“. Od tohoto proroctví pak pochází tradice svěcení svící.
Hromničky se říká svíčkám, které věřícím kněz posvětil a oni si je odnášeli domů. Zapalovaly se zejména při bouřkách.
Jejich světlo společně s modlitbami mělo chránit dům i úrodu před bouřkami, před ničivou sílou hromů (blesků). Proto hromničky.
Rozžehnutá svíčka se rovněž dávala umírajícímu do rukou, aby mu její (posvěcené) světlo svítilo na cestu do onoho světa. Se svící v ruce rovněž chodil hospodář kolem úlů a odříkával modlitby. To mělo ochránit včelí roje a tedy i úrodu medu. Ženy toho dne raději nešily, aby jehly nepřitáhly na dům hrom. Rovněž bylo zapovězeno klít či dělat humory.
Tento svátek byl vždy považován za velmi důležitý. Jeho počátky sahají až do předkřesťanských dob. Již koncem 4. století byl v Jeruzalémě slaven svátek Setkání, a to světelným průvodem. V 6. století se ve východní (dnes pravoslavné) církvi již světily svíce, v západní (římskokatolické) církvi je tento svátek doložen až od 7. století. Jiná, ojedinělá svědectví ovšem připisují oslavy Hromnic v 5. století, kdy se jimi nahrazovaly staré pohanské zvyky. Od 10. století do 60. let 20. století byl tento svátek nazýván Očišťování Panny Marie, po 2. vatikánském koncilu (1962 – 1965) však byl změněn církevní kalendář a tak
dnes křesťané slaví Uvedení Páně do chrámu.
K Hromnicím se váží mnohé pranostiky. Pro názornost jen pár vybraných:
-
Mnoho-li sněhu do Hromnic, tolik i po Hromnicích.
- Vyjde-li jezevec o Hromnicích z díry, za čtyry neděle zpátky zas pílí.
- Na Hromnice si musí skřivan vrznout, i kdyby měl zmrznout.
- Na Hromnice kalužky, budou jabka i hrušky.
- Je-li na Hromnice světlý den, budou konopě i len.
- Jihne-li na Hromnice, přilož do kamen, mrzne-li, po zimě amen.
- Bouří-li a sněží na Hromnice, bývá jaro blízko velice.
Obrázek: Uvedení do chrámu, freska od Giotta v Capella degli Scrovegni, Padova (kolem roku 1305)
Zdroje obrázků: optiguy.com/Macro/slides/candle.html, http://cs.wikipedia.org /wiki/Hromnice