Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Nalezená jednoduchost biedermeiera

28.01.2007   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nalezená jednoduchost biedermeieraŘekne-li se obecně pojem biedermeier, vybaví se většině lidí sentimentální období v umění a doba autoritativní habsburské Metternichovy politiky. Na začátky této epochy ze zapomíná, a to přesto, že se ranný biedermeier vyznačuje naprosto moderním stylem. Právě tyto moderní prvky nyní zdůrazňuje výstava „Biedermeier – nalézání jednoduchosti“ ve vídeňské galerii Albertina od 2. února 2007. (http://www.albertina.at/)

Abstrakce forem, zářivé barvy, absence povrchových dekorací a láska ke kráse přirodních tvarů. To vše charakterizuje pravě ono ranné obdoby éry biedermeieru, který jako nový estetický ideál dobyl kolem roku 1800 dvory a šlechtu střední a severní Evropy. Vídeňský biedermeier je na výstavě prezentován v kontextu svého období jako evropský fenomén z doby Goetheho Výmaru.
Expozice vznikla jako vědecká kooperace mezi Albertinou, Německým historickým muzeem v Berlíně, pařížským Louvrem a Milwaukee Art Museum. Na základě nových vědeckých výsledků není biedermeier jíž chápán jako výrobek měsťanského vkusu, ale jako vysoce kultivovaný směr v umění, který se vyvinul pátraním po jednoduchosti a přirozené kráse. Zvláštnosti tohoto stylu spočívají v kombinaci dvou odlišných principů, formální redukce a opulentního zpracování materiálu.
Biedermeier svou radikální jednoduchostí a naprostou abstrakcí na geometrické formy není jen obzvlášt moderním stylem, ale i východiskem pro pozdější modernu. To, co kolem roku 1900 objevili Otto Wagner, Koloman Moser a Josef Hoffmann, je právě onen ranný biedermeier, kterého považovali jako nejdůležitější inspiraci.
Výstava prezentuje kolem 450 exponátů všech žánrů (obrazy, kresby, nábytek apod.) z obdobi 1810-1830. K vidění jsou zápůjčky ze 100 mezinárodních institucí, mezi které patří i pražské UMPRUM.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0298 s