Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 15.6.2024, svátek má Vít 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Muži nechtějí pomáhat v kuchyni

12.02.2007   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Muži nechtějí pomáhat v kuchyniDvě redaktorky Rozhledny, Martina Bittnerová a Renata Šindelářová, diskutují na feministické téma. Tentokrát o postavení ženy v rodině.

 
    Renata:


Minule jsme hovořily o tom, že v pracovním procesu jsou i přes existující rovnoprávnost ženy v podstatě diskriminovány. Svým způsobem to platí i doma, v rodině. Tady se ženě přirozeně nabízí větší možnost sebeprosazení, vždyť záleží jen a jen na ní, jak si to doma zorganizuje. Tím však nenavádím dámy, aby doma muže fackovaly či je jinak vědomě řídily, každý vztah by měl být položený především na osobní svobodě a vzájemné toleranci. A když žena po muži chce, aby jí s něčím pomohl, samozřejmě ho požádá. Jde spíš o vyloučení automatického pravidla, že žena muži dělá služku. Již dávno přeci neplatí, že mezitímco muž odchází za robotou pro výdělek, žena se zatím stará o domácnost a rodinu. Zpravidla chodí do práce oba dva. A tak nevím, proč by se také oba dva neměli podílet na domácích povinnostech. Musím říci, že ačkoliv si ženy často na tuto okolnost stěžují, sami mužům leckdy nahrávají. Např. v prvních letech manželství partnerům podsluhují s naivní představou, že dobro dobrem opláceno a jim se veškerá jejich snaha brzy vrátí. Čekají, kdy se tak stane - a ono pořád nic. Postupem času začnou reptat, až se cítí nejen nespokojené, ale v podstatě zneužívané. Kdyby však od samého počátku rozdělily domácí práce spravedlivěji, mohlo se jim snáze dýchat. Muži se naopak domácím pracím velice brání, leckdy je považují za zženštilé a ponižující. Nechtějí ani pomáhat v kuchyni, ani utírat prach, ani vynášet koš - a hájí se tím, že jim přeci žena také nepomáhá opravit auto či vymalovat pokoj. Co myslíš, dá se to srovnávat?

   Martina:

Ráda bych předeslala, že jsem patřila k ženám, které ve dvaceti tvrdily, že žádnému chlapovi nebudou vařit a prát ponožky. Za pět let už jsem nicméně fungovala jako generace žen přede mnou a dneska nemám s žádnou z těchto činností problém. Tím ovšem netvrdím, že se v nich realizuji a nějak nadměrně vyžívám. Moje osobní zkušenost ale také hovoří o tom, že české muže jejich matky systematicky vychovávají nezdravě, protože veškeré domácí práce za ně provádí ony, a přitom ještě pyšně říkají – můj Honzíček nemusí doma na nic sáhnout. A k tomu se bijí v hruď, že domácnost je jejich koníčkem a posvátným chrámem. Takové dámy odmítají jet i na dovolenou a oprašují neustále nábytek v obývacím pokoji. Chudák ta, co ale jejich „Honzíčka“ pojme za chotě. A to ještě tyto maminky posuzují nevěsty onoho „Honzíčka“ právě podle jejich zručnosti v kuchyni a virtuozity při žehlení. Ať se nám to líbí, či ne, v mnoha rodinách vládne skutečně středověk. Ve větších městech se ale muži lépe přizpůsobují tomu, že i jejich manželky chodí do práce, a proto se snaží i pomáhat. Ovšem na venkově stále funguje obvyklé tradiční rozvržení – ženská ke sporáku, muž ke traktoru. Stačí, když se rozhlédnu po svém rodném kraji… Najdu tam takových příkladů desítky. Navíc na Vysočině stále ještě funguje pravidlo, že muž má větší společenskou hodnotu než žena. Z těch důvodů se pak se ženou náležitě „zachází“.
Vrátím se ale k rozvržení domácích prací. Podle mě neexistují mužské a ženské práce, jen každý z nás v sobě skrývá předpoklady pro nějakou činnost. Tudíž já opravdu radši uvařím večeři, než abych se mordovala s nějakou kutilskou činností. Na druhou stranu si ale myslím, a potvrzuje se mi to v praxi, že by si partneři měli vyjít vstříc. Což znamená, že když muž po náročném dni dorazí z práce v osm večer, a manželka přitom sedí před televizí od pěti, příprava jídla padá na ni, a když se to stane obráceně, vaří zas muž. Tím, že si práce v domácnosti rozdělí, vyšetří si navíc čas i pro sebe, a pro jiné společné zájmy – jako návštěva kulturních zařízení, nebo sportovní aktivity. Což by si mohl každý muž uvědomit. Vždyť to nedělá jen pro manželku, ale i pro sebe, protože v bytě bydlí snad oba.
Nicméně pokud budou nadále české matky vést své syny k naprostému ignorování domácnosti, spíše se pak partnerky těchto synů dočkají výroků typu: „No ale maminka to po mně taky nechtěla,“ než toho, aby dotyčný vzal utěrku a nádobí alespoň utřel.
Za ideál bych považovala zahlcení domácnosti dokonalou technikou, jíž by obsluhovala pomocnice, neboli „paní na úklid“, ale na podobné radosti málokterá rodina vydělá dostatek prostředků.Zdroj fotografie:www.rozhlas.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Milada Nedorostová - 12.2.2007 - 19:53

Ideální domácnost
Má představa ideální domácnosti: muž vydělávající, žena též, na domácí práce najatá paní (hlavně na žehlení), v kuchyni spory o tom, kdo bude dnes vařit - chtějí oba a předhánějí se, kdo to umí líp. Jsem pro to, sednout za volant a čistě "mužskou" prací vydělat peníze (jsem "taxikářka") a přijít domů a sednout k přichystané věčeři....


Od: Martina Bittnerová - 19.2.2007 - 15:46

Milada - v podstatě souhlasím.-) Já bych to nedělila na mužské ženské práce, ale spíš - každý dle svých schopností a možností.-)


Od: Michaela Wilhelmová - 24.2.2007 - 21:13

Asi mam doma dokonaleho muze :-)
Martina a Renata: po precteni clanku si jeste vic vazim sve polovicky. Kdyz rano vstanu pozdeji, mam hotovou snidani. Kdyz musim narychlo do prace, vratim se a doma je uklizeno, kdyz zehlim a uz me zacinaji bolet zada, sam od sebe prijde a vystrida me. A po obede se zvedne a odnese nadobi do drezu. Tak se mi zda, ze mi ted muzou vsechny zenske zavidet! :o)


Od: Renata Šindelářová - 25.2.2007 - 0:25

Míša
No, jéje! :-)))


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0248 s