V minulé části jsem zmínila prospěšnost pohybu, jenž je na počátku metabolických změn důležitý, urychluje krevní oběh, zlepšuje trávení, ale i náladu. (
klikni) Dnes se zaměříme na nápoje.
1. Kolik za den vypít?
V časopisech se předhánějí, mnohdy doporučují i více než tři litry, dokonce jsem četla o prospěšnosti vypití deseti!!!litrů tekutin. Což je nesmysl, pokud zrovna nepracujeme u výhně nebo podobném provozu. Pokud máme vyrovnaný jídelníček, neodmítáme polévku a jíme hodně zeleniny a ovoce, tělo tímto způsobem získá minimálně jeden a půl litru vázané tekutiny. Potom stačí vypít každé tři hodiny skleničku vody nebo čaje. Tímto způsobem vypijeme skoro tři litry vody, což je pro organismus optimální. Při nuceném pití většího množství pouze zatěžujeme ledviny. Ty však trpí i při nedostatku vody!
2. Co pít?
Dodávat tekutiny jedním pivem za druhým, není to pravé ořechové, i když právě štamgasti si svůj pitný režim chválí. Abychom nebyli nařčeni z puritánství, povolíme střik, malé pivo po jídle nebo v klidu kafíčko. Tyto pochutiny však nezapočítáváme mezi tekutiny ( např. káva odvodňuje). Nejlepší k běžnému uhašení žízně je pořád obyčejná voda. Nebojte se vody z kohoutku, má stejné parametry jako kdejaká balená stolní voda. Navíc je čerstvá, což o povalujících se lahvích v teple a na slunci výloh se nedá říct. Opatrně s minerálkami. Obsahují rozpuštěné nerostné látky, jež při pravidelném pití opět mohou ledviny i poškodit. Minerální vody střídáme, denně nepijeme více jak 3dl. Džusy z čerstvého!!! ovoce nebo zeleniny ředíme nebo zapíjíme vodou. Zcela nevhodné jsou colové a barvené přeslazené nápoje, i ty light skrývají druhotné nebezpečí. Zapomeneme i na kupované, byť 100% džusy, jsou moc sladké a obsahují chemické látky.
3. Zkuste bylinné čaje
Ideální cestou ke zdraví je zařadit bylinné čaje. Teď na jaře je použijeme k pročištění organismu, ale mohou se stát celoroční stálicí. Sušenou drogu lze koupit v lékárně, ale mnohem příjemněji ji získáme na našich procházkách čistou přírodou. Teď na jaře natrháme
podběl, natě fialky, kopřivy, popence, pampelišky. Hned po návratu syrovou směs zalijeme vroucí vodou ( polévková lžíce na čtvrt litru vody), necháme vyluhovat a pijeme. Lze čaj ochutit citronem a medem, ale nejlépe je zvyknout si na jeho přírodní chuť. Tento čaj pijeme po dobu 14 dnů třikrát denně, pak přerušíme alespoň na týden.
4. Střídat, střídat!
I zde platí pravidlo, že sebechutnější čaj nepijeme denně. Bylinek u nás roste zaplať bůh hodně, je z čeho si vybírat. Za vhodný k dlouhodobému pití považujeme čaj z
jahodových, malinových a ostružinových listů. Čas od času ho vyměníme za čaj z
černého bezu, lípy, mateřídoušky, měsíčku, přesličky, řebříčku, kopřivy, tymiánu, uklidňující třezalky a meduňky......výčet se zdá nekonečný. Nejlépe je připravit si sušenou drogu postupně, jak bylinky dozrávají a uložit v tmavých sklenicích. Poté vhodně kombinujeme a zkoumáme chutě, kterým jistě neodoláme.
Chci upozornit, že se v tomto případě nejedná o léčivé čaje s cílem léčit např. nachlazení, ale o běžné chuťově přijatelné čajíky. Vyzkoušejte, jaká kombinace nejvíce zalahodí vašemu jazýčku.
Obrázek v ikonce: http://www.snowmountainh2o.com (upraveno), 2. foto autorka