Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Největší české záhady

15.06.2007   Lucie Hajduková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Největší české záhadyTaky jste se rádi báli, když jste byli malí? A čtení strašidelných příběhů pod peřinou s tajně rozsvícenou baterkou či lampičkou se pro vás staly dobrodružným příběhem zažitým na vlastní kůži? Pak vás Otomar Dvořák mile překvapí.

Jeho kniha je přesně taková jako knížky čtené pod peřinou. Avšak nejsou to jen vymyšlené bláboly pro děti, autor píše o záhadných jevech založených na skutečných faktech. O událostech, které se zdánlivě vymykají běžné logice a přírodním zákonům…

Dozvíme se něco málo o strašidelném lese u Českých Budějovic, kde zřejmě došlo k záhadnému postřílení vojenské hlídky, o kterém dnes ale nikdo neví. A archivy? Zarytě mlčí, nezaznamenaly zjevně žádnou podivnou událost… nebo že by ji považovali za tak odstrašující, že se rozhodli ji „vymazat“ ze světa? Jak si potom ale vysvětlíme, že všechny kmeny mají na jihovýchodní straně pruh zuhelnatělé kůry sahající do výšky 2,5-3 metry? Zapomenutý a přitom nesmazatelný důkaz?

Časová smyčka podle vás taky neexistuje? Příběh pojednává o panu Josefovi, který se vydal do lesa, spatřil tam světelný vír, jež unášel jakési mlžné obláčky a zjistil, že mu najednou jakoby ochrnulo tělo a během vteřiny usnul. Za chvilku se vzpamatoval a vrátil se domů. Jaké překvapení, když pan Josef zjistil, že odešel do lesa už v sobotu, avšak záhadně se doma objevil až v neděli.

A co Nuselský most, už jste někdy zvažovali, zda i on nepatří k největším českým záhadám? Pokud ne, vězte, že už to tak bude, patří. Stahují se zde nezávisle na sobě jedinci, jež si z nevysvětlitelných důvodů chtějí sáhnout na život a panu Rudolfovi, bydlícímu v těsné blízkosti mostu se cosi neviditelného pravidelně procházelo po jeho garsonce.

Malou Ameriku v lomech Českého Krasu už jste taky navštívili? A stáli jste pod proslulými Andělskými schody? Pokud byste po nich vyšplhali nahoru a odbočili do Hakenovy štoly s jeho velice dobře známou studánkou, nalezli byste nad ní traverzu zasazenou do stěny, na které visí kolejnice a vedle ní železná tyč s očkem, umísťěná zde snad jako provokativní nabídka k vyzvánění… Máte chuť to zkusit? Rozhodnutí je na vás, dovolte mi však vás varovat, nikdo z těch, kdo udeřili, se nevrátili živí. Lépe řečeno, nevrátili se vůbec… A kdo za to může? Prý tajemný fantom opuštěných štol, německý voják Hagen.

Autor doslova naplnil knihu dalšími příběhy podobného rázu, takže veřte, že kromě těchto v ní naleznete spoustu dalších stejně zajímavých, u nichž se můžete spolehnout, že je autor založil na faktech. Například si položíme otázku, co se skrývá v podzemí Vyšehradu, podíváme se na Lidické prokletí (aneb návraty démona) a do říše podzemních démonů. Pokusíme se odhalit příchozího z temnot, tedy záhadného muže z Kladna a případ hvízdajícího hada. Vydáme se po stopách Krabata aneb Čarodějných učilišť mlynářů, zamyslíme se nad tím, po čem v jižních Čechách pátrají planoucí koule a nakonec si pohrajeme s myšlenkou, zda u nás na podzim roku 1989 nepřistáli mimozemšťané….

Otomar Dvořák nám také v mnoha případech nechává otevřené konce, kde už záleží jen na nás, jak si závěr domyslíme. Zda se přidáme k přetechnizované době, kde vše musí mít logické vysvětlení, nebo přece jen připustíme, že ne všechno si umíme vysvětlit… a třeba nejsme nejchytřejšími na světě či ve vesmíru…

Knihu Největší české záhady od Otomara Dvořáka vydalo v roce 2007 nakladatelství XYZ

Zdroj fotografie: www.xyz.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Petr Drbohlav - 9.10.2007 - 11:32

Velmi pěkná kniha
Z vlastní zkušenosti mohu některé autorovy příběhy potvrdit. Branišovský les Bor, Lidice...Nejvíce na mne zapůsobila na poslední stránce autorova návštěva " zakázaného lesa " na Erši. Navštívil jsem několik bývalých "zakázaných lesů " a vždycky se tam objevil záhadný člověk, kterého velmi zajímalo co tam hledám. Naposledy v milovickém prostoru, kde v okruhu několika kilometrů není živá duše, si nás přišel prohlédnout majitel " autoopravny".


Od: Martina Bittnerová - 9.10.2007 - 13:01

To je tedy moc zajímavá knížka...Myslím, že bych se pak po jejím přečtení klepala pod peřinou strachy.


Od: Lucka Hajduková - 9.10.2007 - 16:03

Musím dodat, že i samotné čtení knížky bylo veselé, neboť jak se říká, četla jsem o půlnoci pod peřinou.-), nejvíce mě tehdy vyděsila kapitola, kdy se jistému panu Rudolfovi cosi plížilo kolem jeho postele :-D


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0265 s