Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Mariza v objetí tesknoty i radosti

13.06.2007   Pavla Hložková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mariza v objetí tesknoty i radostiVe čtvrtek 7. 6. 2007 slavilo Hudební divadlo Karlín malý svátek. Na jeho prknech totiž vystoupila se svým doprovodem zpěvačka Mariza, nazývaná královnou portugalského hudebního stylu fado. V Čechách již potřetí, v Praze poprvé.

Koncert sice začal o 20 minut později, čekání se však vyplatilo. Na úvod skoro vyprodané hlediště překvapil asi desetiminutový reklamní spot o krásách Portugalska, jenž předvedla spolupořádající agentura Tourismo de Portugal. Po přečkání této mírně nezáživné pasáže se rozjelo představení plné vášně, sentimentality i radosti ze života zároveň. Portugalci dokáží být skutečně velmi emocionální. Samotné slovo fado (osud) je ekvivalentem pro stesk po jejich bývalé koloniální slávě. Nyní k němu může přispívat i vědomí, že dříve velmi bohatý národ se teď pohybuje bohužel spíše na okraji dění EU.

Koncert měl velmi dynamickou, upřímnou atmosféru. Jedna píseň se nepodobala druhé. Marizu doprovázelo několik nástrojů. Jádro tvořily dvě kytary a jedna portugalská kytara (obdoba mandolíny). Dále se občas připojilo violoncello, housle, viola a perkuse. Všichni hudebníci hráli precizně a s radostí. Základ hudebního doprovodu hrály obě kytary, které rovněž plnily funkci rytmické sekce. O melodické kudrlinky se starala mandolína a housle. Violoncello se nádherně uplatnilo v smutnějších písních. Perkusionista byl prvotřídní, báječně tvořil intra k rytmičtějším kusům.

Celé představení se halilo v tmavém osvětlení s nádechy do fialova, takže s nímž dobře kontrastovaly krátce zastřižené blond vlasy této velmi nadané zpěvačky. Od začátku Mariza vystupovala velmi přátelsky. Asi od třetí písně se navíc velmi uvolnila a ukázala, že je také schopnou tanečnicí. Její černá silueta v dlouhých šatech na jevišti působila velmi elegantně.

Se svým hlasem umí Mariza opravdu bravurně zacházet. Dozpívá do úplného pianissima a vzápětí nechá svůj hlas rozeznít jako zvon. Do svého zpěvu zařadila dokonce pasáže podobné zpěvu muezzinů, možná jako odkaz maurským dobyvatelům, kteří na portugalské kultuře zanechali nezanedbatelné otisky. Je zřejmé, že brilantní hlas dostala Mariza do vínku – na tiskové konferenci před koncertem totiž na otázku, jak se o něj stará, odpověděla, že hlas se stará sám o sebe.

Prozradila také, že její další alba se budou prostřednictvím fada nejen dále věnovat duši Portugalců, melancholii portugalských námořníků a sladkosti hvězd, ale stále více budou promlouvat i o Marize samotné. Uvidíme, zda následujícím albem dosáhne stejného úspěchu jako svým předposledním diskem Transparente, za nějž získala portugalský Zlatý glóbus.

Zdroj fotografií: Pwp.netcabo.pt
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0812 s