Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Víte, co znamená týdnuvale? -1.část

26.06.2007   Lucie Hajduková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Víte, co znamená týdnuvale? -1.částWeekend, víkend, el fin de semana, fine-settimana ….A slova sobotěnka, týdnuvale, oddech, výdech a svatvečer znáte?

Všechna tato slova v různých jazycích označují víkend (ta poslední však navrhovali jen neodborníci a slova se v češtině neujala), tedy dva volné dny, sobotu a neděli, všedního týdne. Asi těžko si kdokoliv z nás dovede představit týden bez soboty a neděle, kdy má většina lidí volno. Také tato slova (víkend, sobota, neděle) používáme běžně a nepozastavujeme se nad jejich původem. Kdo z vás by ale správně uhodl či věděl, odkud pocházejí a co vlastně znamenají?

Vysvětlení slova víkend bude poměrně snadné a pro většinu všeobecně známé. Své kořeny má v anglickém slově weekend, při jehož rozdělení na slova week (týden) a end (konec) se nám jeho vznik zcela objasní. U nás se však toto slovo rozšířilo až s nástupem volných sobot.

Začneme tedy sobotou, o které Ottův naučný slovník hovoří jako o šestém dni v temeni, do hebrejštiny jej překládá jako šabbát a latiny sabbatum. Sobota souvisí také s hebrejským slovem šabbath /šabat/, což znamená „klid, den odpočinku“ po šesti pracovních dnech. V počátku křesťanství jej přejali ze středolatinského sabbata.

Pro židy je tedy sobota zasvěcena boží úctě na památku stvoření světa a odpočinku. Židovský šábes počíná již pátečním večerem a trvá až do večera druhého dne, končící chvílí, kdy se na nebi objeví hvězdy.

Není pro ně však jen již řečeným ukončením týdne a zaslouženým odpočinkem po práci, ale symbolizuje přechod do jiného, posvátného času a stal se pro ně příslibem plnosti a blaženosti času mesiášského.

Přísný zákaz práce během něj je nejtypičtějším projevem judaismu. Spočívá v zahajování velkých rodinných slavností, které má na starosti matka. Ta v pátek večer na slavnostně prostřeném stole zapaluje svíce, jejichž svit symbolizuje příchod posvátného, eschatologického času a vymanění se ze všední reality. Otec potom, po příchodu ze synagogy, požehná děti a pronese požehnání (beracha) nad vínem (respektive chlebem). Večer tedy probíhá za slavnostní nálady, zpěvu písní a výkladu tóry.

Následující ráno židé navštěvují synagogu, liturgii opět rozšiřuje čtení z tóry, popřípadě přímluva (kázání) nebo výklad rabína. Čas, jež znamená přísný zákaz práce (avot melachot) včetně zapínání elektrických spotřebičů, užívání výtahu, řízení aut a podobně, židé tráví studiem tóry, návštěvami příbuzných a procházkami (přičemž mají dánu limitovanou vzdálenost, kterou mohou ujít).

Závěrečným obřadem &Sabatu a rozloučení s ním, probíhá skrz rituál (havdala), jež pomáhá k přechodu do všednosti a spočívá v požehnáních nad havdalovou svící, vonným kořením a vínem.

U židů má sobota před velikonočními svátky také velký význam, zvou ji velkou sobotou a každý sedmý rok, kdy se před zbořením jeruzalémského chrámu nesměla vzdělávati role a dluhy bývaly odpouštěny, se nazýval rokem sobotním.
Křesťané také zpočátku slavili sobotu jako sváteční den, ale zakrátko, za časů apoštolů, zvolili neděli, jakožto den z mrtvých vstání Krista. Sobotu pak zasvětili poctě Panny Marie. Naopak staří Římané sobotu věnovali bohu Saturnovi, odkud pochází její název dies Saturni, v dolnoněmecké řeči dosud Zaturdag, Saterdach, anglicky Saturday. Německé Samstag pochází ze staré hornoněmčiny Sambaztac, které vzniklo ze Sabbatstag.

&Spanělsky třeba sábado, italsky sabato, francouzsky samedi a česky? Sobota.

Zdroj fotografie : http://www.cbox.cz/marianske.lazne/other - pages/starepohlednice.htm 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 26.6.2007 - 7:51

Hmmm.... zajímavé...


Od: Jiří Kočí - 26.6.2007 - 11:26

Jako malej jsem měl nějakou příručku pionýra nebo co to bylo a ta se jmenovala: Dáme vale nudě - jako inteligentní dítě jsem pouze odtušil, že to znamená: "s nudou pryč" .. asi :-)


Od: Jiří Kočí - 26.6.2007 - 11:28

... to jen tak k tomu "týdnuvale"


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.029 s